Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak se při hledání práce nezbláznit

Tipy a články: Jak se při hledání práce nezbláznit

Jste už pár týdnů či měsíců bez práce. Tíží vás starosti, kde vzít peníze, už vás nebaví celodenní lenošení. Chcete zpět do práce, ale nové místo se nedaří najít. Během dlouhého hledání volného místa se pocity zoufalství a marnosti zvyšují. Čím je delší, tím je to horší. Co v takové chvíli dělat?

Nastavte si režim dne

Rozdělte si den na aktivní a odpočinkovou část. O víkendu odpočívejte a věnujte se koníčkům, ale ve všední dny si nastavte režim, který budete dodržovat. Vstávejte každý den ve stejný čas, udělejte naplánovanou práci. Je jedno co budete dělat, hlavně ať je to něco smysluplného. Jestli jste byli zvyklí dát si v práci po obědě kávu, dělejte to stejně i doma. Předejdete tak tomu, že se váš život smrskne na pouhé bědování, potácení se odnikud nikam a koukání do stropu.

Nevzdávejte se

Může se vám stát, že se přihlásíte na místo, které je už obsazené předem. Možná se někomu nebude líbit vaše fotka přiložená k životopisu, možná vás odmítnou kvůli věku. Nemělo by se to stávat, ale občas se to bohužel děje. Život není fér. Není to však důvod k tomu, abyste přestali věřit, že jednou práci dostanete.

Zachovejte chladnou hlavu

Vím, že se to jednoduše píše, ale hůř dělá. Panika a obavy vám však nepomůžou. Naopak, nahromaděný stres vám ublíží po zdravotní stránce. Nepropadejte zoufalství jen proto, že vás už v několika firmách odmítli. Neberte si osobně, že vám to zase nevyšlo. Pro jedny jste moc zdravý, pro druhé moc nemocný, pro třetí moc starý. Když to nevyjde příště, vyjde to třeba až napočtvrté. Tak to zkrátka chodí. Věřte, že se jen málokomu poštěstí získat novou práci hned napoprvé.

Vylepšete svou vizitku

Máte podezření, že vás odmítají kvůli „stáří“? Neuvádějte svůj věk do životopisu. Naopak prodejte své letité zkušenosti a vědomosti.

Nechtějí vás vzít, protože vám chybí praxe? Pohrajte si s motivačním dopisem. Vyzdvihněte v něm své vysoké pracovní nasazení, motivaci k práci, chuť učit se novým dovednostem. Solidní zaměstnavatelé vědí, že i lidé bez praxe se dokážou velmi rychle zapracovat, když dostanou příležitost.

Zvyšte své šance, buďte flexibilní

Ať děláte, co děláte, stále se nedaří? Zkuste to jinak než dosud.

  • Přestěhujte se za prací

Poohlédněte se po práci za hranicemi svého bydliště. Prozkoumejte volná místa v jiném městě, okrese i kraji. U nás stěhování za prací moc rozšířené není, ve světě se však lidé stěhují kvůli zaměstnání běžně. Čím větší město, tím více pracovních příležitostí.

  • Změňte druh práce

Pokud pro vás změna bydliště nepřichází v úvahu, zamyslete se nad jinou prací, kterou byste zvládli s tím, co už umíte a víte. Nemůžete najít práci jako účetní? Přihlaste se na místo pokladní nebo úvěrového specialisty v bance. Zkušenosti s účetnictvím uplatníte také jako provozní v restauraci.

  • Změňte obor

Nikdy není pozdě začít znovu a jinak. Pokud vás už dlouho láká změna, využijte volný čas k rekvalifikaci. Dlouhodobě nezaměstnaná švadlenka najde práci jako kosmetička, šikovný dělník od pásu se díky rekvalifikaci stane ceněným truhlářem. Obdivují vás široko daleko za úžasné koláčky, které pečete? Poptejte se v pekařství. Třeba vás vezmou všemi deseti, když je přesvědčíte o svém pekařském umu. I bez rekvalifikace.

Neházejte flintu do žita

Rozeslali jste životopis všude, kam se dalo? Nečekejte, že vám odpovědí všichni adresáti. Firmy, které se vám ozvou zpět, jsou bohužel v menšině. Odešlete proto žádost na více stran.

Zkuste rozhodit sítě na sociálních sítích, poptejte se příbuzných a známých ve svém okolí, procházejte nabídky na internetu. Obrňte se trpělivostí a věřte, že se jednou na vás štěstí uspěje. Držíme vám palce.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz