Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak se rekvalifikovat na kuchaře nebo číšníka

Tipy a články: Jak se rekvalifikovat na kuchaře nebo číšníka

Hledat práci v pohostinství je nejlepší v letní turistické sezoně. Poradíme vám, co budete potřebovat k úspěšné rekvalifikaci na kuchaře, číšníka/servírku, barmana a sommeliéra.

Rekvalifikaci v pohostinství mohou získat i lidé se základním vzděláním. Kurzy obvykle pořádají střední školy a učiliště – jako celoživotní vzdělávání pro dospělé.

Rekvalifikace na kuchaře

Kdo se chce stát kuchařem, musí úspěšně projít těmito dílčími kvalifikacemi:

  • Příprava pokrmů studené kuchyně (40 vyučovacích hodin)
  • Příprava minutek (40 vyučovacích hodin)
  • Příprava teplých pokrmů (120 vyučovacích hodin)

Rekvalifikace na číšníka, servírku

Pokud složíte rekvalifikaci s názvem Složitá obsluha hostů, můžete se začít ucházet o místo číšníka nebo servírky. Kurz trvá 100 vyučovacích hodin. Naučíte se: jak sestavovat jídelní lístek, jak skladovat, připravovat a podávat nápoje, jak uvádět hosty ke stolu a inkasovat od nich platby, jak podávat pokrmy, jak zdobit slavnostní tabule, jak obsluhovat výčep apod.

Barmanský kurz

Kurz pro barmany trvá 40 vyučovacích hodin. Naučíte se: připravovat a skladovat nápoje, míchat drinky, obsluhovat hosty, organizovat práci v baru apod.

Sommeliérský kurz

Kurz připravující na profesi sommeliérů trvá 40 vyučovacích hodin. Naučíte se: základy vinohradnictví a výroby vína, klasifikaci vín, přípravu vinného lístku, skladování vína, pořádání degustací apod.
Kuchaři, číšníci, barmani i sommeliéři potřebují platný zdravotní průkaz pro práci v potravinářství.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz