Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak se stát elektrikářem

Tipy a články: Jak se stát elektrikářem

Zkušené a šikovné techniky firmy potřebují stále. Nemůžete sehnat práci ve svém oboru a láká vás elektřina? Rekvalifikujte se na elektrikáře.

Rekvalifikační kurz elektrikář

Do kurzu pro elektřikáře se nemohou přihlásit lidé, kteří mají pouze základní vzdělání. Minimálním vstupním požadavkem je výuční list, klidně i z jiného, nepříbuzného oboru. Rekvalifikační kurz trvá kolem 300 hodin a obsahuje teoretickou i praktickou část. Při výběru kurzu si předem zjištěte, jestli má akreditaci ministerstva školství.

Co se na kurzu naučím?

Naučíte se instalovat, opravovat, udržovat a kontrolovat elektrické rozvody a různá elektrozařízení pro domácnosti i průmysl. Absolventi mohou pracovat jako elektromontéři, montéři rozvodných sítí, stavební elektrikáři, provozní elektrikáři, revizní technici a podobně.

Zkrácené dálkové studium

Lidé, kteří mají minimálně výuční list, se mohou přihlásit i na zkrácené dálkové studium pro elektrikáře. Nabízejí jej různé střední školy po celé ČR. Zkrácené studium trvá 1 až 3 roky, záleží na škole a specializaci studia. Výuka probíhá obvykle jednou týdně, takže se dá zvládnout i při zaměstnání.

Podnikat jako elektrikář

Kdo chce pracovat jako elektrikář sám na sebe, musí nejprve získat živnostenské oprávnění. To pro elektroprofese se jmenuje „Výroba, instalace, opravy elektrických strojů a přístrojů, elektronických a telekomunikačních zařízení“ a spadá do řemeslných živností. Na živnostenském úřadě musíte doložit doklad o absolvovaném vzdělání  a zpravidla také potvrdit, že máte za sebou nejméně rok praxe v oboru.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz