Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak se stát kominíkem

Tipy a články: Jak se stát kominíkem

Z kominického řemesla se v posledních dvou letech stala žádaná profese. Podle doporučení vlády by totiž komíny a spalinové cesty měly projít nejméně jednou ročně profesionální kontrolou. Stovky lidí vycítily příležitost uchytit se na trhu práce a dodělaly si kominickou kvalifikaci.

Kurzy společenstva kominíků ČR

Společenstvo kominíků ČR otevírá jednou ročně kurz pro ty, kteří se chtějí stát kvalifikovanými kominíky. Do ročníku se vejde až 18 zájemců. Studenti dochází do kurzu, který trvá 10 měsíců, jednou týdně, a to v úterý. Výuka probíhá v prostorách střední odborné školy v Praze na Jarově. Kurz stojí kolem 30 tisíc korun, ale úřady práce jej neproplácejí. Pozor, kurz není určen lidem, kteří dosud nemají s prací kominíka zkušenost. Doložit musejí nejméně 5 let praxe v oboru, například jako zaměstnanci v revizních firmách.

Založit si živnost

„Kurz má akreditaci ministerstva školství a zahrnuje praxi, teorii a závěrečnou zkoušku. Účastníci musejí v průběhu kurzu vykonat 360 hodin praxe. Tu umožňujeme zvládnout u našich smluvních partnerů. Po absolvování kurzu získají účastníci plnou kvalifikaci v oboru a mohou si například založit vlastní živnost,“ řekl portálu Práce.cz Emil Morávek, prezident Společenstva kominíků ČR.

Národní soustava kvalifikací

Lidé se znalostí údržby komínů a spalinových cest, kteří si nechtějí zakládat živnost, ale potřebují si rychle najít práci, mohou roční kurz přeskočit a jít rovnou ke zkoušce. Ověřit odborné znalosti jim umožňuje projekt Národní soustavy kvalifikací. Zájemce se přihlásí ke zkoušce, komise ověří jeho odborné i teoretické znalosti a poté mu vydá certifikát, který je obdobou výučního listu.

Rekvalifikační kurz

Další možností je přihlásit se na krátkodobý rekvalifikační kurz. Před tím ale Emil Morávek ze Společenstva kominíků varuje: „Za tři měsíce vás nikdo řemeslo nenaučí. A český trh není nafukovací – absolventi krátkodobých kurzů tedy mohou mít problémy s uplatněním,“ říká Emil Morávek.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz