Z kominického řemesla se v posledních dvou letech stala žádaná profese. Podle doporučení vlády by totiž komíny a spalinové cesty měly projít nejméně jednou ročně profesionální kontrolou. Stovky lidí vycítily příležitost uchytit se na trhu práce a dodělaly si kominickou kvalifikaci.
Kurzy společenstva kominíků ČR
Společenstvo kominíků ČR otevírá jednou ročně kurz pro ty, kteří se chtějí stát kvalifikovanými kominíky. Do ročníku se vejde až 18 zájemců. Studenti dochází do kurzu, který trvá 10 měsíců, jednou týdně, a to v úterý. Výuka probíhá v prostorách střední odborné školy v Praze na Jarově. Kurz stojí kolem 30 tisíc korun, ale úřady práce jej neproplácejí. Pozor, kurz není určen lidem, kteří dosud nemají s prací kominíka zkušenost. Doložit musejí nejméně 5 let praxe v oboru, například jako zaměstnanci v revizních firmách.
Založit si živnost
„Kurz má akreditaci ministerstva školství a zahrnuje praxi, teorii a závěrečnou zkoušku. Účastníci musejí v průběhu kurzu vykonat 360 hodin praxe. Tu umožňujeme zvládnout u našich smluvních partnerů. Po absolvování kurzu získají účastníci plnou kvalifikaci v oboru a mohou si například založit vlastní živnost,“ řekl portálu Práce.cz Emil Morávek, prezident Společenstva kominíků ČR.
Národní soustava kvalifikací
Lidé se znalostí údržby komínů a spalinových cest, kteří si nechtějí zakládat živnost, ale potřebují si rychle najít práci, mohou roční kurz přeskočit a jít rovnou ke zkoušce. Ověřit odborné znalosti jim umožňuje projekt Národní soustavy kvalifikací. Zájemce se přihlásí ke zkoušce, komise ověří jeho odborné i teoretické znalosti a poté mu vydá certifikát, který je obdobou výučního listu.
Rekvalifikační kurz
Další možností je přihlásit se na krátkodobý rekvalifikační kurz. Před tím ale Emil Morávek ze Společenstva kominíků varuje: „Za tři měsíce vás nikdo řemeslo nenaučí. A český trh není nafukovací – absolventi krátkodobých kurzů tedy mohou mít problémy s uplatněním,“ říká Emil Morávek.
Prace.cz