Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak se vrací ze „šikmé plochy“ zpátky do života

Tipy a články: Jak se vrací ze „šikmé plochy“ zpátky do života

Paní Tereza (42) má za sebou hodně bouřlivou minulost. Několik let užívala a později i prodávala drogy. To ji nakonec zavedlo až do vězení. Tereza ale patří k těm, které pobyt za mřížemi změnil – k lepšímu. „Vždycky to bude součást mne. Moje minulost, kterou jsem překročila. Nemám problém o tom mluvit,“ říká Tereza. Firmy se však často obávají lidi se záznamem v rejstříku trestů zaměstnat. Jak se hledá práce lidem se záznamem v rejstříku trestů, kteří touží po druhé šanci?

27. 10. 2014

↑ Paní Tereza má za sebou divokou minulost. Touží ale začít znovu.

Prace.cz: Terezo, máte za sebou trestní minulost. Jak se to u vás vyvíjelo?

Vyvíjelo se to postupně řadu let. Mojí trestnou činností byly drogy – výroba a distribuce. Kvůli tomu jsem se dostala až do výkonu trestu. Strávila jsem tři roky ve věznici v Opavě. Původní trest byl na šest let, ale podmínečně mě propustili za vzorné chování.

Prace.cz: Jaká je vaše původní profese, co jste třeba vystudovala?

Vystudovala jsem střední zdravotnickou školu. Pracovala jsem nějakou dobu v nemocnici, ale pak jsem dlouho dělala v pohostinství – v restauracích, na barech i v hotelech. Rozhodně to není tak, že bych nikdy nepracovala. Ale drogy mě životem provázely opravdu spoustu let.

Prace.cz: Podařilo se vám překonat závislost na drogách?

Ve výkonu trestu jsem prošla léčbou, která mi hodně pomohla. Musím opravdu pět chválu na tým psychoterapeutů v opavské věznici. Nečekala jsem od toho nic a vyšla jsem jako jiný člověk. Nikdy bych neřekla, že psychoterapie může člověka takhle změnit – jeho myšlení, návyky, chování, názory.

Prace.cz: Brány věznice jste opustila před rokem. Měla jste představu, co budete dělat?

Měla jsem jasno hlavně v tom, co dělat nechci. Tedy, že se už nikdy nevrátím do vězení a nebudu brát drogy. Když je člověk tři roky někde zavřený, je strašně izolovaný. Po propuštění jsem přijela do Prahy a byla vyvalená i z městské dopravy. Natož z úřadů, kam jsem chodila a vysvětlovala, že jsem byla ve výkonu trestu… První tři měsíce byly strašně náročné.

Prace.cz: Kam vedly vaše první kroky po odchodu z vězení?

Ještě před propuštěním jsem se dověděla o RUBIKON Centru (nezisková organizace pomáhající lidem s kriminální minulostí, pozn. red.). Hned druhý den na svobodě jsem jim volala a pár dní na to dostala termín na úvodní skupinovou schůzku.

Prace.cz: RUBIKON Centrum nabízí lidem s trestní minulostí mimo jiné také pracovní poradenství. Jaké rady jste získala?

Dostala jsem úžasnou pracovní poradkyni Martinu Jaškovou. Je to mladá holčina plná elánu a opravdu odborník. Strašně moc mi pomohla. První společné schůzky byly o tom, abych si ujasnila, kdo jsem a jaké mám možnosti. Snažila jsem se být hodně samostatná a přesvědčovala jsem ji, že si práci určitě najdu i sama. To se ale samozřejmě nepodařilo.

Prace.cz: Jak probíhaly vaše pohovory se zaměstnavateli?

Rozhodla jsem se, že o své trestní minulosti budu mluvit narovinu. Proto jsem to řekla třeba hned do telefonu, když jsem volala na inzerát. Dnes vím, že to byla chyba. Člověk na druhém konci se jen vyděsil a nedal mi šanci. Přitom osobní kontakt dělá hodně. Také jsem chodila po pracovních a brigádních agenturách. Ale nechtěli mě zaměstnat kvůli mému paragrafu. Neříkám, že můj paragraf je nějak v pořádku, to vůbec ne. Ale jsem po léčbě, chodím pravidelně na toxiambulanci, chodím na odběry – jsem prostě čistá. Kdykoliv to můžu doložit.

Prace.cz: Na to zaměstnavatelé neslyšeli?

Ne. Přečetli si paragraf a na shledanou. Snažila jsem se s tím bojovat, ale hodně mě to sráželo. Říkala jsem si: tak to je konec, jsem naprosto odepsaný člověk. Mám se vůbec o něco snažit? Chtěla jsem to vzdát… To, čím jsem si prošla, bude už vždycky součástí mě. Je to moje minulost, kterou jsem ale překročila. Nemám problém o tom mluvit, ale zaměstnavatelé s tím problém mají. Pro ně jsem poznamenaná, ocejchovaná.

Prace.cz: Nakonec jste získala dotované místo v RUBIKON Centru na 8 měsíců. Co jste přesně dělala?

Administrativní výpomoc. Hodně jsem se zlepšila v práci na PC a také v komunikaci. Doslova každý den jsem cítila, jak stoupám výš a výš. Díky této práci jsem získala sebevědomí. Hodně jsem komunikovala přímo s klienty RUBIKON Centra, kteří si prošli tím podobným, co já. A je to úžasný pocit, když se vám něčeho dobrého dostane a vy to pak můžete oplatit. Škoda, že to místo bylo na dobu určitou. Kdybych nemusela, určitě bych neodcházela.

Prace.cz: Díky za rozhovor.

Redaktorka Prace.cz s Terezou mluvila ve chvíli, kdy ji čekalo shánění nové práce. Vzhledem k předchozím zkušenostem se toho docela obávala. Brzy ale získala místo prodavačky v jednom obchodě. Hodně jí v tom pomohla Pracovní agentura RUBIKON, od které zaměstnavatel dostal informace nejen o minulosti Terezy, ale i jejím pokroku a osvědčení se na dotovaném místě. Na základě toho se mohl sám rozhodnout, zda jí místo svěří.

Jana Kutarňová, Prace.cz

Kam dál?

Jak si zařídit výpis z rejstříku trestů

3 tipy, jak získáte kladné body u pohovoru

Jak se postupuje při hromadném propouštění

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz