Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak se vypořádat s CV nebo vystupovat na pohovoru, když je vám přes 50 let?

Tipy a články: Jak se vypořádat s CV nebo vystupovat na pohovoru, když je vám přes 50 let?

Je pravda, že pracovní trh bývá vůči dříve narozeným lidem, kulantně řečeno, méně nakloněn. Uchazeči starší 50 let musejí často o volná místa více bojovat než kandidáti mladší. Třeba proto, že vůči nim panuje řada předsudků. Nenechte se však odradit. Třeba vám v tom pomůže několik tipů, které pro starší uchazeče máme.

Jak zacházet s datem narození?

Rozhodně v něm nelhat. Není také potřeba ho úzkostlivě utajovat, nicméně jestli ho napsat do životopisu, je na zvážení. Rozhodujte se podle firmy a podle pozice, na níž se hlásíte. Některé společnosti se prezentují tak, že jsou nakloněni zaměstnávání starších uchazečů. Potom není důvod datum narození neuvést.

Jestliže žádné takové indicie kandidát nemá, může a nemusí údaj o narození uvádět. Pro personalisty je znalost věku kandidáta příjemnější, protože mají od začátku jasno. Upřímnost zájemce o práci mohou ocenit. Ovšem uchazeč, který počítal s tímto předpokladem už třeba pětkrát, a zatím nebyl na pohovor pozván, bude jednat logicky, pokud datum narození při dalším pokusu neuvede. I když by to tak být nemělo, možná díky tomu zvýší šanci se na pohovor dostat.

Méně je více, ovšem konkrétně

Do životopisu také nepiště veškerou praxi od školy. Bylo by to k neučtení. Bohatě bude stačit třeba posledních pět zaměstnání nebo jen tři, pokud pokrývají delší časový úsek. Ke každé pozici se snažte stručně, ale konkrétně napsat, co všechno jste měli na starosti, tedy jaké všechny činnosti vaše práce zahrnovala a jaké stroje, případně počítačové programy či aplikace jste při tom používali.

Svoje šance také zvýšíte, pokud připojíte motivační dopis. Ten je od toho, abyste v něm odhalili svoji motivaci, tedy důvod, proč se zrovna o tuhle pozici ucházíte. Čím vás zaujala? Co vás na ni láká? Čím je pro vás zajímavá firma, která práci nabízí, případně její produkt?

Pak připojte několik vět o tom, co byste do firmy mohli přinést vy. Jaké své schopnosti a zkušenosti byste mohli na pozici uplatnit? Nic o svém věku do motivačního dopisu nepište.

Na pohovoru se nechovejte jako prosebník

Vybrali vás nejspíš z desítek uchazečů, proto není důvod chovat se na pohovoru jako nevítaná teta z Moravy, kterou milostivě pozvali na hostinu. K tomu vám pomůže uvědomit si vlastní přednosti. Mimo jiné i ty, které přicházejí s věkem:

  • Dokážete jednat s klidem a nadhledem (To třeba znamená, že nastane-li nějaká nesnáz, nebudete propadat panice v domnění, že se bortí svět. Podobný průšvih už jste nejspíš zažili a víte, že všechno se dá řešit.)
  • Nepotřebujete zhruba každé dva roky zkoušet, jestli by to v jiné firmě nebylo lepší. To už máte za sebou. Budete si vážit slušné stabilní práce. Jste loajální.
  • Praxe máte na rozdávání, nemusí vám nikdo dlouze vysvětlovat co a jak.

Připravte se a nedávejte najevo překvapení

Ať už trpíte trémou, nebo ne, pomůže důkladná příprava. Prostudujte si pořádně stránky firmy, zapamatujte si, čemu všemu se věnuje a představte si, jak se to promítne do vaší budoucí práce. Také odpovědi na otázky personalistů je možné připravit si dopředu: Co vás na inzerované pozici zaujalo? Co od této práce očekáváte? Proč jste opustili poslední zaměstnání?

Budete-li se cítit při pohovoru zaskočeni, například řečmi o nějakém nástroji nebo aplikaci, jejíž používání práce, o níž se ucházíte, vyžaduje, nedávejte to najevo. Snažte se zachovat klid a popravdě řekněte, že jste se dosud přímo s tímto pracovním nástrojem nesetkali, ale znáte jiné a nevidíte důvod, proč byste se ho nenaučili používat.

Nechovejte se ale ani jako mistr světa, který každý pokus vysvětlit, jak to ve firmě chodí, odbude ve stylu: tohle všechno už jsem stokrát viděl, slyšel, zažil. Přezíravé všeználky si chce málokdo nasadit do pracovního kolektivu.

A v žádném případě nehrajte na city. Ze soucitu vás nikdo nezaměstná. Dá vám práci, jen pokud ho přesvědčíte, že budete pro firmu užiteční. O tom zkuste přesvědčit v první řadě sami sebe. Jestliže se vám to nedaří, můžete třeba využít služeb nějaké neziskové organizace, která poskytuje starším lidem asistenci při hledání práce. Pomůže se sestavením životopisu nebo orientací na trhu práce. Zkrátka to nevzdávejte.

Podívejte se na nabídky zaměstnání, které pro vás máme na našem portálu.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz