Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak se zbavit strachu z veřejného vystoupení

Tipy a články: Jak se zbavit strachu z veřejného vystoupení

Vystupování na veřejnosti většinu lidí stresuje. Potýkají se s úzkostí či nedostatkem sebevědomí. Inspirujte se proto následujícími radami, jak překonat strach z veřejného vystupování.

  • Využijte odborné školení. Existuje celá řada institucí, které učí, jak veřejně vystupovat. Takový kurz vám může zvýšit sebevědomí a být dobrou platformou pro vyzkoušení nových dovedností.
  • Uvědomte si sílu pozitivního myšlení. Uvažujte pozitivně, abyste získali potřebnou motivaci a inspiraci. Nepřipouštějte si negativní myšlenky. Pracujte s konstruktivní kritikou, nenechte se však dohnat k depresi.
  • Vyzkoušejte metodu vizualizace. Před důležitým vystoupením si najděte čas na několik vizualizačních cvičení. Představujte si potlesk na konci své řeči, pochvalu nebo jednoduše, že jste schopni mluvit sebevědomě.
  • Cvičte si své vystoupení. Jednou z nejefektivnějších strategií, jak se zbavit strachu, je předem si důkladně vystoupení procvičit. Věnujte dostatek času přípravě svých poznámek, nacvičujte si vystoupení před svými přáteli nebo před zrcadlem. Pracujte se zpětnou vazbou, kterou získáte.
 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz