Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak si hledat práci po rodičovské?

Tipy a články: Jak si hledat práci po rodičovské?

Začněte si nové místo shánět v dostatečném předstihu před koncem rodičovské dovolené. Než si najdete vyhovující práci, chvilku to potrvá. S rodinou je lepší pracovat pro zaměstnavatele, který vám umožní skloubit práci s péčí o děti, než vzít jakoukoliv práci, jen abyste něco měl/a.

Zkrácené úvazky a pružná pracovní doba

Nejdříve si ujasněte, co byste ráda dělal/a, a projděte si nabídky volných míst. Pokud si nedokážete představit, že budete pracovat na plný úvazek, dívejte se na inzeráty se zkrácenými úvazky. Sice si vyděláte méně, ale přechod nebude tak náročný.

Určitým řešením tam, kde to zaměstnání umožňuje, je flexibilní pracovní doba, díky které si můžete přizpůsobit příchod i odchod do práce třeba podle provozní doby ve školce.

Brigáda jako mezistupeň

Řešením postupného návratu do práce je také brigáda. Dobře si při tom vyzkoušíte, co všechno se doma změní, když budete pravidelně odcházet, a budete mít čas se na změny lépe připravit. A kdoví, z brigády se může později vyklubat klasické zaměstnání.

TIP: Na Prace.cz máte možnost zadat si zaměstnání na zkrácený úvazek jako jeden z filtrů. I když těchto nabídek nebývá mnoho, v souvislosti s přijetím zákona, který daňově zvýhodňuje zaměstnavatele využívající kratších úvazků, by se měla situace postupně zlepšovat. 

Chcete chodit do práce na méně než na osm hodin denně, ale nenarazil/a jste na vhodný inzerát? Zkuste reagovat i na nabídku volného místa s celým úvazkem. Zkrácení pracovní doby můžete probrat se zaměstnavatelem na přijímacím pohovoru. Pokud o zkrácení pracovní doby požádáte po přijetí, zaměstnavatel by vám měl vyjít vstříc, jestliže mu v tom nebrání závažné provozní důvody. Spoléhat na to je ale přece jenom riskantní.

Navrhnout můžete i variantu, že se budete o pracovní místo dělit s kolegou. To umožňuje zákoník práce v rámci sdíleného místa, na kterém se mohou střídat dva a více zaměstnanců s kratším úvazkem.

Uvádět, nebo neuvádět rodičovskou do CV?

Čerpání rodičovské dovolené uvádět nemusíte, ale chybějící roky v životopisu budou vyvolávat zbytečné pochybnosti. Nestyďte se za to, že jste se plně věnoval/a dítěti, udělejte z toho přednost. Péči o dítě můžete napsat jako jednu z položek pod zaměstnání, ze kterého jste šla/šel na mateřskou, nebo jako samostatnou položku.

02/2018 – 12/2019  Prodavačka drogistického zboží 

  •  obsluha zákazníků 
  •  doplňování zboží
  •  pomoc při inventarizaci skladových zásob
  •  čerpání MD, RD (01/2020 – 03/2022).

Pokud RD uvedete samostatně, sepište všechny dovednosti, které jste využívala, tak jako byste to uvedla u zaměstnání. Během péče o dítě se člověk zdokonalí v mnoha činnostech. Uveďte také, pokud jste třeba pomáhala kamarádce s otevřením dětské kavárny, organizovala sbírku ošacení pro ukrajinské uprchlíky, přivydělávala si úklidem nebo prodejem na trzích. Všechno, co prokáže vaše pracovní nasazení, se hodí.

02/2020 – 01/2023  Mateřská a rodičovská dovolená

  • Efektivní plánování, aby se během dne vše stihlo.  
  • Schopnost přizpůsobit se a rychle vše přeorganizovat při nenadálých změnách.
  • Schopnost zachovat chladnout hlavu a řešit problémy v klidu.
  • Plnění úkolů podle priorit.
  • Prodej ručně vyráběných svíček na farmářských trzích.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz