Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak si víc věřit, když hledáte práci po mateřské

Tipy a články: Jak si víc věřit, když hledáte práci po mateřské

Helena Pfeiferová z Prahy je maminka dvou dětí. Na mateřské a rodičovské dovolené strávila dohromady 6 let. „Pak už jsem se opravdu těšila do práce,“ usmívá se Helena. Jenže spolu s tím vyvstaly i obavy: zvládnu napsat životopis? Projdu pohovorem? Budou mě vůbec někde chtít?

18. 8. 2014

↑ Helena Pfeiferová hledala práci po 6 letech doma.

Prace.cz: Heleno, vzpomenete si, jak jste se cítila, když vám končila druhá rodičovská dovolená a před vámi stál úkol najít si práci?

Vzpomínám si na to velmi dobře. Byl to pro mě velký zlomový okamžik. A byl stejně příjemný jako nepříjemný. Po šesti letech na mateřské a rodičovské dovolené jsem se do práce moc těšila. Zároveň jsem se obávala neznáma. Děsila mě také představa, že žádnou práci nenaleznu.

Prace.cz: Z čeho jste měla největší obavy? Z psaní životopisu, pohovoru…

Pohovoru jsem se bála úplně nejvíc. Životopis totiž člověk nějak napíše, odešle a nevidí přímou odezvu. Jenže když sedíte naproti personalistovi, je to jiné. Bála jsem se, že nebudu znát adekvátní odpovědi na otázky, které mi budou kladeny.

Prace.cz: Prošla jste bezplatným projektem pro rodiče, kteří se vracejí zpět do práce. Pomohl vám obavy odbourat?

Ano, tato školení mi velmi pomohla. Získala jsem díky nim sebevědomí. Můj postoj byl ze začátku takový, že vlastně nevím, co bych chtěla dělat a co by mě bavilo. Soustředila jsem se na to, aby mě hlavně někam vzali. Na školeních jsem si uvědomila své silné stránky, dokázala jsem napřímit hlavu. Navíc jsem zjistila, že to není jen firma, která si vybírá, ale že jsem to také já, kdo se rozhoduje, zda pro ni chce pracovat, za jakých podmínek a podobně.

↑ Návrat po třech letech na pracovní trh není pro ženy jednoduchý.

Prace.cz: Co vám na školení třeba říkali?

Probírali jsme otázky, které padají na pohovorech  a já se na ně naučila dívat i z druhé strany. Už vím, proč je vlastně personalista pokládá a co tím sleduje. Součástí školení jsou také individuální konzultace s lektorkou, kdy jsem měla možnost probrat spoustu otázek.

Prace.cz: Když se podíváte zpátky, v čem vám celý projekt nejvíce pomohl?

Tím nejdůležitějším bylo, že jsem nalezla sebevědomí a úctu k sobě samé. Nyní se už necítím jen jako maminka, ale jako žena, která má dvě děti. To je rozdíl, který sama v sobě hodně vnímám. Velmi povzbuzující bylo setkat se s dalšími maminkami, které jsou v podobné situaci. Zjistila jsem, že řešíme podobné věci  a ta nejistota se netýká pouze mne samotné.

Prace.cz: Mohla jste si zkusit i nějaký praktický nácvik?

Zkoušeli jsme si třeba pohovor nanečisto. Lektorka představovala personalistku a my jsme k ní přistupovali každý sám se svým životopisem. To bylo velmi zajímavé, protože jsme získali pohled někoho nestranného. Dozvěděla jsem se, čeho bych se měla vyvarovat, co zlepšit a podobně.

Prace.cz: Když jste potom hledala práci, setkala jste se s diskriminačními otázkami na počet dětí, jak budete mít zařízené hlídání a podobně?

Překvapilo mě to, ale nesetkala. Vždycky jsem ale toto téma otevřela sama. Potřebovala jsem totiž vědět, jestli se mi podaří skloubit práci s péčí o rodinu. Měla jsem tedy otázky na pracovní dobu a podobně, abych si to mohla dobře naplánovat.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz