Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak si zajistit „papír“ na znalosti

Tipy a články: Jak si zajistit „papír“ na znalosti

Vyznáte se v nějakém řemesle a máte za sebou slušnou praxi. Na trhu práce vás však znevýhodňuje, že na to nemáte lidově řečeno „papír”. Tento problém může vyřešit složení odborné kvalifikační zkoušky, která nahradí výuční list.

16. 5. 2013

70 tisíc přezkoušených

Už více než 70 tisíc Čechů složilo zkoušku pod hlavičkou projektu Národní soustava kvalifikací (NSK). Získali tak certifikát, který jim pomohl k lepšímu uplatnění. Vesměs šlo o lidi, kteří se v průběhu života začali věnovat jinému oboru, než jaký původně vystudovali. Z pohledu zaměstnavatelů, u kterých se po propuštění ucházeli o místo, ale byli neúplní – neměli své praktické znalosti jak doložit.

Praktická zkouška místo výučního listu

„Účelem těchto odborných zkoušek je, aby lidé, kteří něco umí, mohli získat papír se státním razítkem bez nutnosti chodit do školy,“ říká Ivo Jupa, hlavní manažer Národní soustavy kvalifikací. Zájemci mohou například složit praktickou zkoušku Příprava teplých pokrmů. Poté se mohou ucházet o místo kuchaře, ačkoliv nemají výuční list v oboru.

Certifikát pomůže i při zakládání živnosti

Složit tuto odbornou zkoušku je zajímavé i pro lidi z profesí, na které žádné střední školy dosud nepřipravují. Může jít například o chůvy, pečovatelky, hrobníky, uklízečky, potapěče nebo strážné. Získaný certifikát uznávají nejen zaměstnavatelé, ale i živnostenské úřady. To v případě, že si někdo chce založit řemeslnou živnost – a předtím musí podle zákona doložit odbornou způsobilost.

Personalisté: je to něco navíc

Zaměstnavatelé v současnosti poptávají zejména odborníky v technických oborech, revizní techniky nebo truhláře. „Víme od personalistů, že pokud jim na nějakou pozici dorazí více odpovědí, člověka s tímto certifikátem berou jednoznačně jako někoho, kdo má proti ostatním něco navíc,“ říká Romana Nováčková z Hospodářské komory ČR.

Teoretik se „nechytá“

Zmíněnou profesní zkoušku je možné složit ve 450 dílčích kvalifikacích. Ověřují se téměř výhradně praktické znalosti a dovednosti. Vyplnit test a naučit se zpaměti pár pouček opravdu nestačí – lidé musí před komisí prokázat, že danému oboru rozumějí a zvládají všechny důležité postupy. Náplň zkoušek a hodnotící kritéria sestavují přímo zaměstnavatelé – firmy sdružené v Hospodářské komoře a ve Svazu průmyslu a dopravy. Více informací o průběhu a ceně jednotlivých zkoušek najdete na webu Vzdělávání a práce.

10 nejžádanějších profesních zkoušek

1.       Strážný
2.       Příprava teplých pokrmů
3.       Detektiv koncipient
4.       Florista
5.       Příprava pokrmů studené kuchyně
6.       Kominík
7.       Složitá obsluha strojů
8.       Příprava minutek
9.       Průvodce cestovního ruchu
10.     Prodavač

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz