Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak si zvýšit kvalifikaci? Třeba pomocí kurzů, které rozšíří vaše možnosti na trhu práce

Tipy a články: Jak si zvýšit kvalifikaci? Třeba pomocí kurzů, které rozšíří vaše možnosti na trhu práce

Možná jste při pročítání nabídek práce ve skladu narazili na požadavek – oprávnění řídit vysokozdvižný vozík. Nebo byste rádi změnili obor a věnovali se třeba účetnictví. Sepsali jsme pro vás, co obnášejí kurzy různých dovedností a jaká je jejich orientační cena.

Kurz na ovládání vysokozdvižného vozíku

Pracovníky do skladů hledá dnes obrovské množství firem. Ve výhodě jsou ti, kteří mají oprávnění řídit vysokozdvižný vozík. Získat ho při tom není příliš časově a ani finančně náročné. Obvykle je nabízejí dodavatelé této manipulativní techniky.

Řidičské průkazy se přitom rozdělují na:

  • dvě třídy (pro vozíky na elektrický pohon nebo na spalovací motor)
  • osm skupin podle typu vozíku označených písmeny. Tyto skupiny rozlišují vozíky plošinové, nízkozdvižné, tažné a tlačené ručně vedené vozíky až po vysokozdvižné vozíky se zdvihací plošinou, s volantovým řízením a s nosností pod nebo nad 5 tun.

TIP: Uvažujete o tom, že byste se stali profesionálním řidičem? Přečtěte si, co všechno je k tomu potřeba.

Základní kurz je obvykle nabízen pro několik zaměstnanců, ale může si jej zaplatit i jednotlivec. Jeho cena se liší podle skupin, na které si dotyčný dělá řidičské oprávnění a někdy také podle počtu účastníků kurzu. Platí, že čím vyšší skupinu VZV řidičský průkaz opravňuje řídit a čím méně zájemců se kurzu účastní, tím je cena za něj vyšší, buďte proto připraveni na to, že se pohybuje asi od 2500 do 6 tisíc korun.

Kromě toho ale musí řidiči/čky VZV absolvovat pravidelné přeškolování, které vyjde na několik stokorun, případně si mohou dodělat rozšiřující školení na další skupiny VZV a v takovém případě zaplatí zhruba tisíc až 1500 korun.

Délka kurzů není dlouhá, absolvovat ten základní je otázkou 2 až 6 dnů podle typu pohonu a ovládání VZV, rozšíření průkazu zabere asi 1 až 2 dny a opakované přeškolení lze zvládnout za 1 den.

Kurzy účetnictví

Možná už máte dost manuální práce a chtěli byste zkusit něco klidnějšího. Nemáte problémy s pečlivostí a přesně danými postupy, a tak by pro vás mohl připadat v úvahu nějaký kurz účetnictví. Ekonomické vzdělání je výhodou, ale není podmínkou absolvování takového kurzu. Těžko se však zájemce obejde bez znalosti práce na počítači.

V nabídkách je hned několik druhů kurzů, základním počínaje a zaměřeným na na daně či mzdy konče. Kurzy většinou navazují, takže ty speciální je dobré absolvovat po té, co člověk už nějakou předchozí zkušenost s účetnictvím má.

  • Cena kurzů se značně liší, může začínat na 9 tisících a dosahovat k 15 tisícům korun. Za to získáte přibližně 50 až 100 hodin studia, které můžete dnes absolvovat také online, pravidlem bývá i přístup ke vzdělávacím nahrávkám a dalším e-learningovým materiálům.
  • Vybírejte z kurzů, které mají akreditaci Ministerstva školství s jasně danou osnovou a jsou zárukou určité kvality.

Po absolvování kurzu se pochopitelně těžko stanete hned hlavní/m účetní/m. Důležité je nejprve pracovat pod vedením někoho zkušeného a „střádat si praxi“. Ta je potřeba, kdyby chtěl absolvent kurzu začít podnikat, protože účetnictví a daňové poradenství patří mezi tzv. vázané živnosti. Zájemce musí kromě vzdělání (třeba formou rekvalifikace) doložit také 5 let praxe v oboru.

Kurz operátor/ka CNC strojů

Díky schopnosti obrábět součástky na CNC strojích, které jsou řízeny počítačem, člověk může získat dobře placenou práci, mzda se podle nabídek na našem serveru obvykle pohybuje mezi 30 a 40 tisíci korunami.

  • Kurz zabere přes 200 hodin a stojí asi od 35 do 45 tisíc korun. Jeho účastníci by měli během něj získat teoretické znalosti o technologii obrábění na CNC strojích, stejně jako se naučit používat výkresovou dokumentaci a pracovat s řídícím programem na CNC stroje.
  • Během závěrečné zkoušky by měl absolvent zvládnout pomocí programu obrobit jednoduchou kovovou součástku.

Kurzy lze najít v Praze, Brně, Opavě a dalších městech republiky, případně je dobré prohledat stránky rekvalifikačních kurzů jednotlivých úřadů práce, který může na rekvalifikaci za splnění určitých podmínek přispět.

Podívejte se hned na pracovní nabídky nejen ve strojírenství nebo logistice.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz