Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Máte na to! Zvedněte si sebevědomí při hledání práce

Tipy a články: Máte na to! Zvedněte si sebevědomí při hledání práce

Možná se vám sebevědomí zdá jako podružná věc, kterou personalista během pohovoru nemá šanci odhalit. A i kdyby – neměl by podle toho hodnotit vaše předpoklady na získání místa. Opak je však pravdou. Sebevědomí je nejenom okamžitě viditelné, ale i důležité. Jak může ovlivnit vaše šance?

  • Poslední aktualizace článku: 22. 4. 2020

Jak projevit zdravé sebevědomí

  • Řekněte si: Já na to mám! Pokud si o sobě myslíte, že na to máte a případné problémy při zaučování prostě nějak zvládnete, bude snadné o tom přesvědčit i personalistu. Jak jinak ho chcete přesvědčit o něčem, čemu sami nevěříte? Člověk, který má zdravou sebeúctu, snadno vzbuzuje úctu i u okolí.
  • Nepodceňujte se. Lidé s nízkým sebevědomím často neumí prodat své silné stránky a úspěchy. Připadá jim to jako nepatřičné chlubení a doufají, že personalista jejich kvality nějak odhalí i tak. Pokud však chcete uspět, musíte personalistovi trochu pomoci. Vidí vás poprvé a nezná vás. Když na pohovoru nezmíníte, že jste to byli vy, kdo v předchozí firmě zaučoval nováčky a dokázal dobrým nápadem vyřešit mnohé problémy, jak to má vědět?
  • Nedělejte ze sebe něco, co nejste. Abyste na pohovoru působili zdravě sebevědomě, neznamená to sehrát arogantní scénku ve stylu „koukněte, jaký jsem borec“. Buďte přirození a sví. Najděte si způsob, jakým dokážete o svých přednostech mluvit tak, aby to i vám samotným bylo příjemné. Přetvářka je totiž vždycky poznat. Vůbec nevadí, když jste během pohovoru přiměřeně nervózní a občas hledáte vhodná slova. Důležité je, zda se personalista dozví to hlavní ohledně toho, proč se na danou práci hodíte a proč ji chcete dělat.

↑ Jáááá na to mám! Sebevědomí je nejenom okamžitě viditelné, ale i důležité.

Nesnižujte svou laťku

Lidé si někdy myslí, že když trochu sleví ze svých nároků, najdou novou práci rychleji. Bohužel to tak jednoduché není. Personalisté nechtějí překvalifikované lidi, protože vědí, že začnou být brzo nespokojení. Bude jim ale sympatický váš sebevědomý postoj ve stylu: „Mám zkušenosti z různých provozů a vím, že umím rychle řešit problémy, budu to moci na tomhle místě uplatnit?“

» Podívejte se na nové nabídky práce

Nestyďte se ukázat, co umíte

Lidé se někdy zbytečně podceňují. Mají pocit, že to, co dělali a co umí, je samozřejmost a je zbytečné to zdůrazňovat. Není! Naopak každý zaměstnavatel vám potvrdí, že sehnat dobré a spolehlivé lidi je těžké. Spousta lidí jen mluví a pak „skutek utek“. Dokažte personalistovi, že vy víte, co to obnáší, že své profesi rozumíte a že zaučit vás nebude nijak těžké.

Uvědomte si své silné stránky

Možná už je znáte, ale i tak je následující cvičení dobré. Zavolejte kamarádům nebo známým a vysondujte, co vám podle nich jde nejlépe. Zeptat se můžete třeba takhle: „Za co z toho, co umím, bys mi jako zaměstnavatel zaplatil?“ Nebo: „Chtěl bys se mnou pracovat? Pokud jo, tak proč?“ Takové zrcadlo vám může pořádně otevřít oči a hlavně napumpovat sebevědomí.

Neberte si neúspěch osobně

A nakonec to nejdůležitější: ustát odmítnutí je těžké pro každého. Stejně jako když vám na mile napsaný e-mail s vyšperkovaným životopisem nikdo neodpoví. Jediná a velmi důležitá rada tady zní: nevzdávejte to.Pochvalte se za to, že jste odvedli kus práce, oddychněte si a hlavně se netrapte výčitkami. Udělali jste maximum a zasloužíte si obdiv za to, že to nevzdáváte. I příště do toho jděte s veškerou sebedůvěrou, energií a snahou, co máte. Protože příště to třeba vyjde!

Držíme vám palce a tady najdete všechny aktuální nabídky práce. Každý den jich přibyde zhruba 1000.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz