Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak vám nízké sebevědomí kazí šanci na lepší práci

Tipy a články: Jak vám nízké sebevědomí kazí šanci na lepší práci

12. 10. 2015Karty na pracovním trhu se obrátily, nabídek je nejvíc za posledních šest let. Ale to, že je teď víc šancí, samozřejmě neznamená, že u všech pohovorů automaticky uspějete. Personalisté si stále vybírají: podle zkušeností, znalostí… a sebevědomí.

Jak vás vidí personalista

Možná se vám sebevědomí zdá jako podružná věc, kterou personalista na pohovoru nemá možnost odhalit. A i kdyby – že by podle toho ani neměl hodnotit vaše předpoklady na získání místa. Opak je však pravdou. Sebevědomí je nejenom okamžitě viditelné, ale i důležité. Jak může ovlivnit vaše šance?

  • Rovnice je jednoduchá. Pokud si o sobě myslíte, že na to máte a případné problémy při zaučování prostě nějak zvládnete, bude snadné o tom přesvědčit i personalistu. Jak jinak ho chcete přesvědčit o něčem, čemu sami nevěříte?
  • Lidé s nízkým sebevědomím často neumí prodat své silné stránky a úspěchy. Když personalistovi neřeknete, že jste to byl vy, kdo zaučoval v předchozí firmě nováčky a kdo dokázal dobrým nápadem vyřešit mnohé problémy, jak to má vědět?
  • Člověk, který má sebeúctu, snadno vzbuzuje úctu u okolí.

Nesnižujte svou laťku

Snažte se najít práci, která odpovídá tomu, co máte za sebou. Lidé si někdy myslí, že když „trochu sleví“, najdou novou práci rychleji. Bohužel to tak jednoduché není. Personalisté nechtějí překvalifikované lidi, protože vědí, že začnou být brzo nespokojení. Naopak sebevědomý postoj typu „mám zkušenosti z různých provozů a vím, že umím rychle řešit problémy, budu to moci na tomhle místě uplatnit?“ bude sympatický.
» Podívejte se na nové nabídky práce

Nebojte se ukázat, co umíte

Lidé se někdy zbytečně podceňují. Mají pocit, že to, co dělali a co umí, je samozřejmost a je zbytečné to kamkoliv psát. Není! Naopak každý zaměstnavatel vám potvrdí, že sehnat dobré lidi do firmy je těžké. Spousta lidí jen mluví a pak „skutek utek“. Dokažte personalistovi, že vy víte, co to obnáší, že své profesi rozumíte a že zaučit vás bude rychlejší a snazší než se všemi ostatními.

Objevte své silné stránky

Možná už je znáte, ale i tak je následující cvičení dobré. Zeptejte se kamarádů a známých, co vám podle nich jde nejlépe. Zeptat se můžete třeba takhle: „Za co z toho, co umím, bys mi jako zaměstnavatel zaplatil?“ Nebo:„Chtěl bys se mnou pracovat? Proč?“ Takové zrcadlo vám může pořádně otevřít oči a hlavně napumpovat sebevědomí.

Jak si před pohovorem dodat sebejistotu?

Podle psychologů je jednoduchý trik, jak v sobě probudit sebevědomí. Najděte si před pohovorem chvíli soukromí a zkuste si několikavteřinové „divadýlko“ – postavte se tak, jako byste byli mistři světa. Nejlepší, nejsebevědomější, nejsilnější JÁ, jaké dokážete zahrát. Stoupnete si určitě vzpřímeně, možná se rozkročíte, rozmáchnete, ruce založíte v bok… a to je správně!
Možná to zní šíleně, ale opravdu to funguje, vyzkoušeli jsme tenhle psychologický fígl i na sobě. Až přijdete na pohovor (už normálně, i když určitě ne tak sklesle jako předtím), budete se určitě cítit o trochu silněji a sebevědoměji.

Neberte si neúspěch osobně

  • A nakonec to nejdůležitější: ustát několikeré odmítnutí je těžké pro každého. Stejně tak, když vám na mile napsaný e-mail s vyšperkovaným životopisem vůbec nikdo neodpoví. Jediná a velmi důležitá rada tady zní – nevzdávejte to.
  • Pochvalte se za to, že jste udělali maximum, oddychněte si a třeba si den vezměte „volno“ (hledat práci je taky práce na plný úvazek), hlavně se netrapte výčitkami. Udělali jste maximum a zasloužíte si obdiv za to, že to nevzdáváte. I příště do toho jděte s veškerou sebedůvěrou, energií a snahou, co máte, protože příště to třeba vyjde!

Prace.cz

Kam dál?

Jít na hledání práce

Na jaké pozice se hlásit, když umíte administrativu

Jak psát životopis

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz