Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak zacházet s mezerou v životopisu? A na co se při hledání práce zaměřit, aby se dále nezvětšovala?

Tipy a články: Jak zacházet s mezerou v životopisu? A na co se při hledání práce zaměřit, aby se dále nezvětšovala?

S omezeními, která přinesla pandemie, žijeme už téměř rok. Mezitím přišla řada lidí o práci a v životopisu jim vězí prázdné místo. Přesto by neměli klesat na duchu. Mezera, kterou lze vysvětlit, není nepřekonatelný problém. Je však dobré přizpůsobit se současné situaci, aby tato mezera v CV více nenarůstala.

Když na jaře přišla první vlna pandemie, dopadla s ní spojená omezení na řadu firem, které byly nuceny propouštět. Z našeho výzkumu vyplývá, že tato situace zasáhla více ženy, protože právě na nich tradičně spočívá péče o domácnost a děti, které přestaly chodit do školy. Tento stav se letos na podzim do jisté míry opakoval a trvá s různými přestávkami dodnes. Některým uchazečům o práci tak zeje v životopise už docela dlouhá mezera. To však není důvod, aby vás personalisté z náboru odepsali, pokud mezi takové kandidáty patříte. V každém případě se vyplatí upřímnost. Při tvoření CV i při pohovoru.

Snažte se být čitelní

Obecně platí, že delší, několikaměsíční mezery v životopise je dobré objasnit. Tedy v CV uvést důvod, proč vznikly – například nemoc, péče o blízkou osobu apod. Současná situace je ale do jisté míry výjimečná. Žádný personalista si nejspíš nebude dlouze lámat hlavu nad tím, proč je období vašeho posledního zaměstnání ohraničené třeba údajem 6/2020. Je určitě lepší psát do CV přímo měsíce, tedy od kdy do kdy jednotlivé úvazky trvaly. Jestliže použijete k záznamu pouze roky, tedy například 2015 až 2020, bude to působit podezřele. Údaj 2020 může znamenat, že jste bez práce rok, nebo třeba měsíc. Nejasnosti nemá nikdo rád. Bude-li zaměstnavatel vědět, že jste sice půl roku registrovaní na Úřadu práce, ale za tu dobu jste třeba absolvovali kurz potřebný k výkonu vaší profese, pochybnosti zmizí. Bude jasné, jak se věci mají a že se snažíte.

Vysvětlujte sebejistě

Pravdu napište i v případě, že jste se třeba delší dobu starali o člena rodiny nebo se sami potýkali s nějakou nemocí. Nemuselo to být zdaleka jen v posledním roce. To všechno jsou situace, které jsou pochopitelné. Pokud budete vyzváni, abyste o nich mluvili na pohovoru, stručně a jasně vysvětlete důvod, proč jste nebyli zaměstnaní. Snažte se při tom nepůsobit, jako kdybyste byli načapáni při nějaké nepravosti. Život přináší různé situace a někdy musí dát člověk přednost jiným povinnostem, než je práce. Nebo se mu mohlo stát, že přišel o místo, protože firma propouštěla, a nějakou dobu se mu nedařilo žádné vhodné zaměstnání najít. Máte-li potřebné pracovní zkušenosti a další předpoklady pro nabízenou pozici, nikomu nebude vadit, že jste se na několik měsíců ocitli mimo pracovní trh.

Proč může mezera růst?

Je samozřejmě nepříjemné, pokud se mezera v CV neustále zvětšuje a práci nelze najít. To nejvíce hrozí zejména dvěma typům lidí: těm, kteří nemají na trhu práce co nabídnout – tedy chybí jim potřebné znalosti a dovednosti, a potom těm, kteří mají v souvislosti se zaměstnáním nepřiměřená očekávání. Pokud už dlouho sháníte práci a nedaří se to, zamyslete se proto nad tím, jestli byste nemohli s jedním ze dvou zmíněných důvodů něco udělat. Za dobu, po kterou hledáte práci, nejspíš přijdete na to, které zkušenosti nebo dovednosti jsou ve vašem oboru nyní potřeba. Zkuste se poohlédnout po vhodných kurzech, kde byste je mohli načerpat.

Přizpůsobte se realitě

Pokud jde o nepřiměřená očekávání, přemýšlejte, ze kterých nároků na zaměstnání byste byli ochotni slevit. Není žádným tajemstvím, že firmy mají nyní dostatek uchazečů, z nichž mohou vybírat. Dají tudíž mimo jiné přednost tomu, kdo nabídne stejné schopnosti za menší peníze. Počítejte s tím, že za takové situace nebudou nástupní mzdy růst, spíše naopak.

Na ohodnocení se může také více podílet nenároková složka. Různé příplatky nebo bonusy nebudou tedy každoměsíční samozřejmostí, ale spíš odměnou za určitý výkon. To není z pohledu zaměstnance jistě nic příjemného, zvlášť jestli pohyblivá složka tvoří podstatnou část odměny. Taková mzdová nabídka je však z pohledu uchazečů na zvážení, nikoliv rovnou na zamítnutí. Jinde to nemusí být lepší.

To platí také o formě úvazku. Samy firmy nevědí, jak dobře se jim podaří stále ještě nejisté období přežít a jestli mohou očekávat zlepšení. Častěji teď proto budou nabízet smlouvy jen na dobu určitou, případně zaměstnávat uchazeče externě. Podobná pracovní nabídka možná není přesně to, v co jste doufali, ale uvažte ji. Ostatně tato situace nebude trvat donekonečna a existuje slušná šance, že schopné pracovníky si firma později nechá natrvalo. A i kdyby k tomu nakonec nedošlo, vaše mezera v CV bude o jednu pracovní zkušenost menší.

Podívejte se, co teď uchazečům firmy nabízejí.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz