Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak zvýšit šanci na novou práci, když je vám víc než 50 let

Tipy a články: Jak zvýšit šanci na novou práci, když je vám víc než 50 let

I když se při hledání práce setkáváte s tím, že zaměstnavatelé dávají přednost mladším ročníkům, nevzdávejte to. Stále máte šanci na trhu práce uspět. Poradíme vám, jak své šance zvýšit, přestože jste se narodili před rokem 1970.

Nepatříte do starého železa

Pokud o sobě pochybujete a neustále se srovnáváte s třicetiletými, nebo dokonce dvacetiletými lidmi, přestaňte s tím. Pletete hrušky s jablky. Být starší má své výhody i nevýhody. Zaměřte svou pozornost na výhody, které z vašeho věku vyplývají. 

  • Po zapracování neutečete šéfovi na mateřskou dovolenou.
  • Víte, co od života chcete i co nechcete.
  • Dokážete si vážit dobré práce. 
  • Jste časově flexibilnější.
  • Máte za sebou léta praxe.

Nepodceňujte se

Nezlehčujte své znalosti a dovednosti. Vaše léty nabyté zkušenosti a rozhled mohou být velmi užitečné. Jako zkušenější a starší kolega můžete přinést do mladého kolektivu potřebnou stabilitu i zodpovědnost. 

Pište životopis na míru

Nerozesílejte nakopírovaný životopis na všechny strany.  Dejte si s tím práci a životopis vždy upravte tak, aby odpovídal požadavkům konkrétní firmy. Na některých pozicích je důležitá výborná komunikace se zákazníky, u jiné budou preferovat flexibilitu.  Napasujte svoje dovednosti na jejich potřeby, prodejte je. Z textu by mělo být na první pohled patrné, že se na danou práci hodíte zrovna vy. 

Požádejte o pomoc

Nejste si jisti, že jste napsali životopis, se kterým máte šanci dostat se na pohovor? Obraťte se na např. na neziskovou organizaci 50 plus, která poskytuje bezplatné konzultace ohledně sepsání životopisu. 

Odhoďte skromnost stranou 

Ze zkušeností mnoha personalistů vyplývá, že bývá velký rozdíl v chování dvacetiletých a padesátiletých uchazečů o práci. Ti starší působí většinou až moc skromně, nevěří si.  K tomu však není důvod. Máte za sebou praxi a životní zkušenosti, které mohou být pro firmu přínosem. Zaměstnavatelé vás nevezmou proto, že vzbudíte lítost, nebo proto, že hezky poprosíte. Práci vám dají jedině tehdy, když je přesvědčíte o svých pracovních kvalitách. Nezaměřujte se na to, co neumíte, ale naopak vyzdvihněte to, co umíte, co vám jde. 

Vyvraťte zažité stereotypy

O starších lidech se říká, že neradi mění své zvyky, že neumí cizí jazyky, neovládají moderní techniku ani práci na počítačích, jsou častěji nemocní. Nachystejte se dopředu a vyvraťte všechny body, které nejsou pravdivé. Někdy může o práci rozhodnout třeba i to, že jste nikdy nebyl dlouho na neschopence. 

Vezměte i horší práci

Máte nabídku na práci, která není úplně ideální? Vezměte ji a při tom dál hledejte svoje vysněné zaměstnání. Tohle místo berte jako přestupní stanici. K budoucím zaměstnavatelům tímto vysíláte jasný signál: že jste aktivní a nebojíte se žádné práce. Jsou to vlastnosti, které ocení každá firma.

Učte se 

V mládí se vám nechtělo, později nebyl čas. Teď je vhodná doba vrhnout se na učení. Popřemýšlejte, v čem byste se mohli zdokonalit, co byste měli umět, abyste uspěli při hledání práce.  Můžete se naučit cizí jazyk, zdokonalit se při práci s počítačem, udělat si řidičák. Zkrátka – osvojte si dovednosti, které většina zaměstnavatelů v inzerátech požaduje a které jste zatím museli přeskakovat. 

Rekvalifikujte se 

I po padesátce můžete přesedlat a najít si práci v úplně jiném oboru, než jste dosud pracovali. Potřebujete k tomu odvahu a chuť se učit novým věcem. Úřady práce nabízejí mnoho rekvalifikačních kurzů. Po úspěšném absolvování některého z nich budete mít před sebou větší šance na získání nové práce. Pokud jste nezaměstnaný a úřad práce vám rekvalifikaci schválí, uhradí za vás náklady na rekvalifikaci. 

Jestliže se vám delší dobu nedaří najít práci, obraťte se se žádostí o pomoc na úřad práce v místě bydliště. Úředníci vás nasměrují na podpůrné programy, které jsou šité na míru dříve narozeným nezaměstnaným lidem. V moravskoslezském kraji je to například program Jdi dál! 50 +, v jihomoravském funguje pod názvem 50 Plus, Začínáme po 50 ve Středočeském kraji.

Poslechněte si rady odborníka na Facebooku

Chcete slyšet další rady přímo z úst personalisty? Podívejte se 18. listopadu ve 14.00 na Facebooku na živé vysílání, ve kterém vám personalista ze společnosti PENNY představí možnosti práce v této firmě. Dozvíte se jak v PENNY probíhá pohovor, jakých vlastností si cení u zaměstnanců, jaké nabízejí bonusy a výhody.  Zjistíte, že obchod potřebuje i jiné profese, než jen pokladní nebo skladníky. Uslyšíte, jak se  změnila práce v PENNY během koronavirové pandemie i to, jak pandemie ovlivnila přijímání nebo propouštění zaměstnanců.  Neplánujete pracovat u PENNY? I tak pro vás bude video přínosem. Některé informace jsou platné všude ve firmách a můžete je později uplatnit při kontaktu s jiným zaměstnavatelem. 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz