Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jaká nezaměstnanost? Firmám chybí tisíce odborníků

Tipy a články: Jaká nezaměstnanost? Firmám chybí tisíce odborníků

Tuzemské firmy postrádají tisíce středoškoláků technického zaměření, což ohrožuje jejich fungování a konkurenceschopnost. Vyplývá to z analýzy středního odborného vzdělávání a poptávky firem po středoškolácích, kterou si ve 14 krajích nechal vypracovat Svaz průmyslu a dopravy ČR.
Podle zástupce svazu Miloše Rathouského panuje v regionech vyšší poptávka po vyučených než po maturantech, přičemž nedostatkoví jsou zejména absolventi učebních oborů zaměřených na strojírenství, stavebnictví, dopravu a spoje. Naopak víc absolventů, než firmy požadují, vychází z maturitních oborů se specializací na podnikání a gastronomii.
Například v Moravskoslezském kraji, ve kterém sídlí velké hutní, strojírenské a těžařské firmy, loni podle analýzy chybělo bezmála tisíc absolventů strojírenských učebních oborů. V kategorii stavebnictví jich scházelo 455 a v případě hornictví a slévárenství 224.
"Technická vzdělanost a školství je největší problém schopnosti průmyslu udržet v budoucnu tempo HDP a udržet svoji konkurenceschopnost," komentoval výsledky analýzy prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.
Svaz chce proto prosadit změnu modelu financování technického školství včetně legislativních výhod pro firmy. "V úvahu připadá daňové zvýhodnění firem, které budou dělat oblast technického školství a podporovat učně nebo středoškoláky," upřesnil Hanák.
Pokud bude zavedeno školné, tak je podle Hanáka rozumné finančně zvýhodnit zájemce o technické obory, které jsou na trhu práce z pohledu firem nedostatkové.
Mezi další návrhy, o kterých chce svaz jednat s ministrem školství Petrem Fialou, patří například posílení dotací z fondů Evropské unie ve prospěch technického školství. Svaz zároveň míní, že krajské samosprávy by měly optimalizovat oborovou strukturu středních škol podle výhledu poptávky místních zaměstnavatelů.
Zdroj: Aktuálně.cz
 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz