Zaměstnávat lidi s mentálním postižením vyžaduje jiný přístup. Tito lidé mohou být hendikepovaní v oblasti komunikace, navazování mezilidských vztahů, v předvídání situací, prostorové orientaci nebo mohou hůře odhadovat následky svých rozhodnutí. O tom, jaké to je zaměstnávat lidi s duševním hendikepem, se v článku podělí Lenka Škarková, ředitelka Barevných domků Hajnice.
14. 9. 2013
↑ Barevné domky Hajnice pomáhají lidem s hendikepem.
Ubytování i práce pro lidi s mentálním postižením
Barevné domky Hajnice poskytují pobytové sociální služby lidem s mentálním postižením, a to převážně komunitním způsobem. Jedná se o služby domova pro osoby se zdravotním postižením, chráněného bydlení a týdenního stacionáře. Obsahem našich služeb je i vytváření podmínek pro zaměstnávání našich obyvatel s mentálním postižením.
Česká společnost se pořád drží předsudků
Od Sametové revoluce neuběhlo v této oblasti ještě tolik času, aby si společnost zvykla a seznámila se se světem lidí s mentálním hendikepem. Proto se jich mnoho lidí bojí. Bojí se, kdo bude odpovědný za to, když se něco stane, bojí se případné agrese, prostě se bojí neznámého, a tak velmi často vyhrává strach nad ochotou pomáhat.
Co firmě přinese zaměstnávání lidí s mentálním postižením
Na druhou stranu zaměstnávat lidi s mentálním postižením může mít pro firmu mnoho výhod. Lidé s mentálním postižením si většinou velmi váží těžko získané práce a díky tomu jsou to opravdu snaživí a loajální zaměstnanci. Jejich přítomností ve firmě se mění atmosféra a mnohdy i žebříček hodnot ostatních zaměstnanců. Zaměstnávání lidí s hendikepem může zvýšit prestiž firmy a pomoci jí získat určitou konkurenční výhodu.
Opatrní zaměstnavatelé
Dokud se nám nepodaří tuto problematiku více přiblížit budoucím zaměstnavatelům a snížit tak jejich strach z neznámého, musíme zaměstnávání lidí s postižením, kteří žijí v Barevných domcích Hajnice, řešit dočasně jinak. Zvolili jsme cestu vlastního podnikání – vybíráme a provozujeme takové činnosti, ve kterých je možnost zaměstnávat co nejvíce našich obyvatel.
Vlastní kavárna, údržba zahrad i prodej štípaného dříví
Začali jsme v roce 2006 s Oranžovou kavárnou, pokračovali Barevným polenem (zpracování a prodej štípaného dříví), dále přes Barevné zahrady (údržba zahrad) až k otevření malé vesnické hospůdky Barevná dřevěnka. V těchto provozech pracují běžní zaměstnanci, kteří dopředu věděli, že jejich spolupracovníky budou naši obyvatelé, lidé s mentálním hendikepem. Specifický pohled na svět lidí s mentálním postižením jim pak každodenně barevně prozáří jejich pracovní den.
Text: Lenka Škarková, ředitelka, Barevné domky Hajnice
Foto: Hospůdka Barevná dřevěnka