Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jaké otázky se vyplatí nevynechat na pohovoru?

Tipy a články: Jaké otázky se vyplatí nevynechat na pohovoru?

Většina dotazů, které se doporučuje položit na pohovoru, je jasná. Jejich cílem je zjistit, co budete konkrétně dělat a jaké jsou pracovní podmínky. V současnosti ale potřebujete také vědět, jak se zaměstnavatel dokáže vypořádat s pokrokem v technologiích nebo se změnami, které přinesla pandemie. Na co se tedy dále ptát?

Jak si vedla firma v koronakrizi?

Mnoho podniků muselo během pandemie upravit zaběhnuté pořádky, nebo se dokonce přeorientovat se na jinou činnost. Jak se dokázala firma, do které se hlásíte, přizpůsobit a poradit si se změnou fungování provozu?

Není od věci udělat si představu o tom, jak se firma postarala o své zaměstnance v těžkých časech. Poptejte se, jak se zde řešily karantény, jak se měnily směny, jak probíhalo testování. Odpovědi na tyto otázky vám napoví, zda se hlásíte do životaschopné firmy, která se dokáže přizpůsobit.

Budu si moct dělat věci po svém?

Možná se to nezdá, ale tahle otázka je velmi důležitá. Zvlášť pokud jste byli zvyklí dříve pracovat samostatně. Budete snášet, když vám šéf bude stát za zády, nepřetržitě vás sledovat a hodnotit každý váš krok?  Je na zvážení, jestli se o místo budete ucházet i za těchto podmínek. Nemožnost dělat si věci po svém může časem způsobit, že přestanete věřit svým schopnostem a ztratíte motivaci k práci.

Představte si třeba účetní, které šéf nařídil, že mu každou fakturu naťukanou do systému musí vytisknout a zanést ke schválení. Nebo uklízečku, která má nařízeno, že musí vysávat jen zleva doprava a musí ke kontrole hlásit každé vyleštěné zrcadlo. Zjistěte, jestli zaměstnanci pracují na úkolech samostatně. Pokud ne, zeptejte se na podrobnosti a chtějte vědět, jak kontroly a hodnocení probíhají.

Využívá moderní technologie?

Zabruslete do podrobností ohledně fungování jednotlivých činností. Jak je na tom firma s používáním moderních technologií? Doba je rychlá, vše se mění za poklusu. Zeptejte se, jaké nástroje, postupy či programy využívají.  Ať víte, do čeho jdete. Nejspíš byste byli demotivováni, kdybyste v nové práci museli používat předpotopní zařízení místo nejvyspělejší techniky, kterou jste měli k ruce v minulé práci. Pokrok se nezastavil ani před branami továren, které zrychlují výrobu pomocí automatizace. Proto je dobré vědět, jak je firma progresivní a jak moc používá nové technologie, i když pracujete ve výrobě. Je rozdíl, jestli člověk používá starou mašinu nebo moderní stroj s nejnovějšími metodami digitalizace.

Stabilní firma přispívá ke spokojenosti v práci

Přesvědčili jste se při pohovoru o tom, že se hlásíte k firmě, která dokáže pružně reagovat na změny i nečekané zvraty a jde s dobou? Držíme palce, ať ve výběrovém řízení uspějete. Pokud máte pocit, že se firma zasekla a její fungování drhne, vyberte si z našich pracovních inzerátů vhodnější nabídku. Nebylo by velkou výhrou nastoupit do firmy, která se neumí vypořádat se změnami či krizemi a neumí využít nabízených příležitostí.

Nabídky práce napříč firmami v celé ČR sledujte na Prace.cz.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz