Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Je nová kariéra správná volba?

Tipy a články: Je nová kariéra správná volba?

Blížící se konec ekonomické krize přivádí řadu lidí k úvahám o změně zaměstnání, zejména pokud se v tom současném potýkají s přílišným objemem práce a vysokou hladinou stresu. Co když ale nehledáte jen nové místo, ale celkově novou kariéru?

Nový začátek může být lákavý a také se vyplatit, je však třeba mít oči otevřené. Není to vždy jednoduchá cesta. Článek proto přichází s několika doporučeními, jak uspět v nové kariéře.

– Udělejte krok zpět. Než se vrhnete na nové příležitosti, zhodnoťte svou současnou situaci a ujistěte se, že změna kariéry je pro vás to pravé. Ujasněte si svou motivaci.

– Dobře se připravte. Máte-li pocit, že vaše současná kariéra není slibná, snadno přesvědčíte sami sebe, že jakákoli jiná možnost bude lepší. To však nemusí být pravda. Dobře se předem seznamte s odvětvím, do kterého byste chtěli vstoupit, a uvažujte o potenciálních překážkách.

– Hledejte radu. Sejděte se s někým, kdo pracuje v oboru nebo na pozici, která vás zajímá. Mluvte o tom, jak začínali, čemu čelili a co vám mohou poradit.

– Znejte sami sebe. Zhodnoťte své současné dovednosti a zkušenosti a stejně tak ty, které budete potřebovat navíc. Ujasněte si, jak je můžete získat.

– Změnu provádějte pomalu. Hledejte příležitosti, při nichž si můžete svou novou kariéru otestovat. Můžete zkusit některý dobrovolnický nebo krátkodobý projekt.

– Buďte realističtí. Bez ohledu na ekonomickou situaci nemůže změna kariéry proběhnout přes noc. Žádá si více času, zejména pokud budete potřebovat nové dovednosti a budete se k svému cíli muset vypracovat z nejnižší pozice.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz