Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jedna odpověď nestačí. Míst je stále dost, ale i tak se vyplatí rozhodit sítě doširoka

Tipy a články: Jedna odpověď nestačí. Míst je stále dost, ale i tak se vyplatí rozhodit sítě doširoka

Někdy se stane, že člověk narazí na nabídku práce, která by mu přesně seděla. Pošle do firmy životopis a očekává pozvánku na pohovor. Není ale taktické čekat s rukama v klíně. Co když to nakonec nedopadne? Proto je lepší odpovídat na další inzeráty a připravit si víc příležitostí.

Na našem serveru je v současnosti přes 13 tisíc nabídek pracovních míst. Můžete je třídit podle mnoha kritérií: oboru, lokality, typu úvazku, platu atd. Díky tomu snáz najdete práci, která by vám vyhovovala ve více aspektech.

Můžete dokonce narazit na zaměstnání, které souzní s vaším očekáváním. V tom případě neváháte a odpovíte na nabídku. Už si v představách malujete, jaké to bude, až práci získáte. A na další inzeráty zatím neodpovídáte, čekáte, jak to dopadne. Jenže uplyne týden, dva a stále se nic neděje.

Mezitím vám ovšem utíkají další zajímavé nabídky. A to je škoda. Třeba se nakonec některá z nich ukáže lepší než ta, na kterou tak netrpělivě čekáte. Proto se na ni navažte a odpovídejte i na další inzeráty.

Když hledám práci

Na Prace.cz přibývají inzeráty každý den. Není však nutné procházet je denně, stačí tak jednu za dva za tři dny. Pokud chcete dostávat nabídky, na které byste sami možná ani nenarazili, vytvořte si u nás účet. Díky němu získáte také přehled, na jaké inzeráty jste odpovídali a na jaké ne, a navíc ušetříte čas díky automatickému předvyplnění odpovědi.

Nedělejte kobercové nálety. I když je rozumné odpovídat na nabídky průběžně, neznamená to rozesílat CV bezhlavě na všechny strany. Inzeráty pečlivě vybírejte a také na ně pečlivě odpovídejte. Čím konkrétnější a šitá na míru nabídce odpověď (i životopis) bude, tím větší šance, že místo dostanete. Což se „ve velkém“ dělat nedá. Účinnější než hromadné rozesílky neadresných CV, je proto menší počet konkrétně reagujících odpovědí.

Životopis se vyplatí pokaždé trochu upravit. Svoje vzdělání nebo pracovní zkušenosti nezměníte, ale můžete je popsat tak, aby více seděly na to, co zaměstnavatel požaduje. Použijte například stejná slova. Místo vedoucí odbytu, kterým jste byli, napište manažer odbytu, pokud firma takto pozici nazývá a jedná se o podobnou práci, jakou jste vykonávali.

Využijte Jiné přílohy. Při odpovědi vám naše šablona pod inzerátem nabízí kolonku pro přidání životopisu, ale kromě toho i kolonku Jiné přílohy. Tam můžete vedle certifikátu nebo dokumentu o ukončeném vzdělání nahrát i motivační dopis. Stačí napsat dva tři odstavce o tom, proč vás pozice zaujala a proč si myslíte, že byste se na ni vzhledem ke svým zkušenostem hodili. Nic složitého, ale odliší vás to od ostatních zájemců.

Udržujte si přehled. Někdy je obtížné pamatovat si, kam všude člověk poslal CV. Vyplatí se vést si o tom alespoň rámcové záznamy. Napsat si někam, kdy a do jaké firmy jste odpovídali. Když přidáte poznámku, o jakou firmu se jedná, budete víc obraze, až vám třeba ze společnosti Estimate zavolají. Nebudete tápat, jestli se jedná o výrobce zubních náhrad nebo autodílů.

Připomeňte se. Je to už déle než dva týdny a nemáte z firmy stále žádnou odpověď? Připomeňte se. Zvedněte telefon, pokud je u inzerátu uvedený, a zeptejte se, jestli vše, co jste poslali, dorazilo v pořádku, a kdy asi tak můžete očekávat reakci. Pokud zaměstnavatel řekne do dvou týdnů, ale neozve se, škrtněte si ho v poznámkách a víc se jím nezabývejte. Stejně tak, pokud se rovnou dozvíte, že jste dál ve výběrovém řízení nepostoupili. Můžete se zkusit zeptat na důvod, třeba se dozvíte něco užitečného. Pokud ano, zúročte to při oslovování dalších zaměstnavatelů.

Využijte svoji sociální síť. Každý z nás má známé, příbuzné, kamarády ze školy… Neváhejte, navažte s nimi kontakt a zeptejte se, jestli nevědí o nějaké vhodné práci pro vás. Nestyďte se, není za co, snaha získat vhodné místo je přece chvályhodná.

Hodně štěstí při shánění vysněného místa vám přeje Prace.cz.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz