Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jestli měnit práci, tak teď. Víme ze statistik proč

Tipy a články: Jestli měnit práci, tak teď. Víme ze statistik proč

Jaká mzda se v inzerátech nabízí skladníkům nebo kuchařům? Díky našim statistikám známe průměrnou výši odměn napříč obory. Poptávka firem po lidech je stále vyšší než před covidem, uchazeči jsou ale zdrženliví a málo se hlásí. Kdo chce získat lépe placenou práci, má proto nyní velkou šanci uspět.  

Poptávka po zaměstnancích se stále drží na vyšších číslech než v roce 2019. Při tom aktivita uchazečů zůstává nižší, lidé jsou opatrní a do změn se příliš nehrnou. Nejspíš i kvůli událostem a jejich důsledkům, které se na nás v poslední době valí.

Díky tomu ale může ten, kdo se změny nebojí, najít zaměstnání, které mu bude lépe vyhovovat, ať už jde o plat nebo další benefity. Nezanedbatelným důvodem ke změně místa je také stabilní firma schopná ustát náročná období, jimž čelíme a v budoucnu nejspíš ještě budeme. Navíc nástupní mzdy rostou rychleji než ty, které dostávají stávající zaměstnanci.

Jaké mzdy najdete v inzerátech?

Když lidé hledají práci, chtějí bez dlouhých okolků vědět, kolik za ní dostanou. Firmy pochopily, že pokud tento údaj u inzerovaných pozic zveřejní, mohou být při náboru úspěšnější. Už 55 % firem proto mzdu na Prace.cz zveřejňuje. Díky tomu známe jejich průměrnou měsíční výši, která se v nabídkách objevuje. Vybíráme z pozic:

  • Dělník 32 418 Kč
  • Prodavač 30 789 Kč
  • Administrativní pracovník 35 085 Kč
  • Operátor výroby 31 989 Kč
  • Skladník/manipulant 31 097 Kč
  • Řidič 39 818 Kč
  • Řidič vysokozdvižného vozíku 31 475 Kč
  • Kuchař 37 945 Kč
  • Zdravotní sestra 40 53 Kč

Kdybyste chtěli svůj stávající plat porovnat s ostatními ve stejném oboru, lokalitě a s přibližně stejnými zkušenostmi, využijte stránky platy.cz.

Kdo změnil místo, většinou si polepšil

Během uplynulého roku změnilo práci 16 % lidí. Naprostá většina z nich – 74 % měřeno v prvním čtvrtletí letošního roku – si polepšila. Tento údaj dokládá, že štěstí přeje odvážným, alespoň statisticky.

Nejčastějším důvodem k výměně zaměstnavatele byla podle našich údajů vyšší mzda, ale nejen ta. Důležitou roli hrála i lepší náplň a dostupnost nové práce, lepší kolegové a nadřízení a celkově slušnější přístup k lidem.

To koresponduje s výsledky výzkumu spokojenosti a motivace lidí v práci. Z něj totiž vyplývá, že v meziročním srovnání se 7 % lidí přesunulo ze skupiny spokojených do skupiny nespokojených.

Příčinou je návrat některých „starých bolestí“ z doby před covidem, které pandemie dočasně utlumila. Lidé nyní výrazněji pociťují nedostatek uznání za odvedenou práci, ponižující přístup, nebo dokonce šikanu ze strany nadřízených či kolegů.

Peníze na prvním místě, ale…

I když je výše odměny důležitým kritériem při výběru nového místa, neměla by být jediným. Tam, kde jsou katastrofální vztahy mezi kolegy nebo kde jsou lidé často přetěžováni, člověk obvykle dlouho nevydrží.

Proto se nekoukejte výhradně na výplatní číslici, ale posuzujte pracovní nabídky i podle benefitů nebo možnosti povýšit. Na ty, které vás zaujmou, co nejdříve odpovězte. Pouhé prohlížení inzerátů ještě nikomu lepší práci nepřineslo.

Podívejte se na Prace.cz, kde se stále drží nebývale vysoký počet nabídek.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz