Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jsem OSVČ a chci si přivydělat. Je to možné?

Tipy a články: Jsem OSVČ a chci si přivydělat. Je to možné?

I když podnikáte sami na sebe, může se stát, že si vyděláte méně, než kolik potřebujete. Naštěstí existuje možnost, jak se dá k překlenutí hluchého období příjem vylepšit. Jaké jsou podmínky pro přivýdělky, když zároveň podnikáte? Jak je to se zdaněním? Nemusíte přerušovat ani ukončovat podnikání, abyste si mohli přivydělat. Můžete být OSVČ a zároveň mít příjem z několika různých brigád.

Zaměstnavatelé najímají brigádníky nejčastěji na dohody mimo pracovní poměr, které respektují krátkodobý charakter zaměstnání.

Jak budete danit rozdílné příjmy?

Ať už jste si vydělali podnikáním pár stovek nebo měsíčně vystavujete faktury za desítky tisíc, musíte každoročně podávat daňové přiznání, ve kterém uvedete příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. Jestliže máte během roku příjmy z jiných zaměstnání, uvedete je do přehledu jako příjmy ze závislé činnosti. K vyplnění budete od všech zaměstnavatelů potřebovat potvrzení o zdanitelných příjmech.

Když vám zaměstnavatel z přivýdělku odvede srážkovou 15% daň, nemusíte už tento příjem do daňového přiznání vůbec uvádět. Na účet dostanete výplatu sníženou o 15 %. Děje se tak v případě, kdy váš měsíční příjem z dohody o provedení práce nepřesáhl 10 000 Kč nebo 3 500 Kč u dohody o pracovní činnosti a nepodepsali jste růžový formulář – prohlášení o dani.

Jestliže prohlášení podepíšete, srazí se vám pouze zálohová daň a v daňovém přiznání si následně uplatníte všechny daňové slevy, na které máte nárok. Je možné, že vám vznikne přeplatek na dani, který vám finanční úřad vrátí.

Pozor: Prohlášení můžete mít v každém měsíci podepsané pouze u jednoho zaměstnavatele.

Pokud máte za celý rok nízké příjmy, vyplatí se i tyto zdaněné příjmy z DPČ a DPP zahrnout do daňového přiznání. V něm si totiž můžete po uplatnění všech daňových odpočtů a slev snížit daňový základ a může vám vzniknout přeplatek na dani.

Podnikání jako „vedlejšák“

Jestliže vám podnikání moc nevynáší, je výhodné nechat se zaměstnat na smlouvu, ze které se vám bude strhávat zdravotní a sociální pojištění (pracovní smlouva nebo dohoda o pracovní činnosti nad 3 500 Kč měsíčně, dohoda o provedení práce nad 10 000 Kč měsíčně).

Díky tomu bude vaše podnikání bráno jako vedlejší činnost a vy budete platit méně za povinné odvody. Navíc se vyhnete placení zálohy na sociální i zdravotní pojištění. Pojistné doplatíte až po podání ročního přehledu ze skutečného zisku.

Pozor: Pokud pracujete na dohodu, ze které povinné platby neodvádíte, musíte zálohy platit každý měsíc, tak jako každý podnikatel (minimální zálohy za sociální pojištění činí 2 588 Kč, na zdravotní 2 393 Kč).

Jako vedlejší OSVČ vás budou brát také když celodenně pečujete alespoň o jedno dítě do 7 let nebo o dvě děti do 15 let. Platí však podmínka, že dítě nesmí být v mateřské školce více než čtyři hodiny denně a školák nesmí navštěvovat školní družinu.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz