Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jste bez místa a rádi byste si přivydělali? Zkuste brigádu. Nábor uchazečů na sezónní práce je v plném proudu

Tipy a články: Jste bez místa a rádi byste si přivydělali? Zkuste brigádu. Nábor uchazečů na sezónní práce je v plném proudu

Teplejší polovina roku je obdobím, kdy se tradičně přibírají lidé do zemědělství, stavebnictví, turistického ruchu nebo gastra. Ani letošek nebude výjimkou, i když nadcházející sezóna bude ještě ovlivněna pandemií. Už teď se nicméně ukazuje, že sezónní pracovníci jsou a budou zapotřebí. Jaký lze čekat zájem ze strany firem v jednotlivých oborech?

Začátek sezóny se letos kryje s postupným rozvolňováním protipandemických opatření. Díky tomu ekonomika pomalu ožívá a s ní i poptávka po posilách v různých oborech. Kdo tedy zatím neměl štěstí a nesehnal práci jako stálý zaměstnanec, může se poohlédnout po brigádě. A pokud se osvědčí, není vyloučeno, že si ho firma nechá natrvalo. Šikovné a spolehlivé lidi budou firmy, i s ohledem na blýskání na lepší časy, potřebovat.

Práce ve výrobě, v prodejnách i v kancelářích

průmyslu byla letos zvýšená poptávka po dočasné výpomoci během celého roku. Podle analytika pracovního trhu Tomáše Ervína Dombrovského to bylo způsobeno tím, že výrobní firmy musely vykrývat absence zaměstnanců v důsledku karantén. „Zároveň si zaměstnanci dosud nevybírali příliš dovolenou, protože nebylo kam jezdit. To si budou chtít během letních měsíců vynahradit a tyto pracovníky budou muset firmy vykrýt sezónními posilami,“ vysvětluje analytik, proč by měla být nabídka míst ve výrobě dostatečná.

Dodává, že obdobná situace se dá očekávat i v dalších segmentech ekonomiky – už nyní se shánějí pomocníci do prodejních řetězců především s potravinami, skladů a logistických center, ale šanci mohou mít také zájemci o přivýdělek v administrativě.

Gastro a cestovní ruch ožívají

Odvětví, která byla během roku na základě vládních opatření razantně utlumena, se začínají s postupným rozvolňováním probouzet. Zájem o gastro podniky ze strany zákazníků se dá čekat značný. Kromě kuchařů a pomocníků do kuchyně, kteří se hodí i firmám s byznysem přeorientovaným na rozvážky, bude stoupat poptávka po obsluhujících, a to nejen v restauracích a hospodách. Potřeba budou lidé také do stánků.

Menší zájem než v minulých letech bude patrně o hotelový personál. Kapacita ubytovacích zařízení totiž nemusí být zcela vytížena už proto, že ubude zahraničních turistů. „Například v pohostinství nebo v hotelnictví můžou mít provozovatelé problém přesvědčit lidi, aby se do těchto oborů se stále nejistou možností provozu vrátili natrvalo,“ předvídá Tomáš Ervín Dombrovský. Restauratérům a hoteliérům proto nejspíš nezbude, než nadcházející letní sezónu absolvovat právě i s výrazně vyšší pomocí brigádníků.

Zemědělství nepočká, nezastavily se ani stavby

Sklízet se v letních měsících musí. Pomocníky na sběr ovoce začínají poptávat sadaři nebo třeba pěstitelé jahod, posily uvítají také zemědělci, zahradníci nebo lesníci. Kdo se nebojí fyzicky náročnější práce, může se poohlédnout i ve stavebnictví, které nezažilo výraznější útlum, protože investice do developerských projektů proudily stále.

Výdělky budou stagnovat, ale ne klesat

Zatímco před rokem touto dobou firmy zastavovaly nábor, letos se situace na pracovním trhu opět stabilizovala. Obsazovaných míst už je skoro stejný počet jako před vypuknutím pandemie. Volných uchazečů o práci ubývá. „Díky tomu si firmy nemohou dovolit nabízet příliš nízké mzdy, kandidáti už se s nimi nespokojí,“ podotýká Tomáš Ervín Dombrovský. To se doráží i v hodinových odměnách pro brigádníky, které oproti loňsku výrazně neklesly, spíš stagnují. V regionech se pohybují okolo 120 korun, ale ve větších městech bývá častější sazba na hodinu 150 korun ale nezřídka i vyšší.

Nejen na dohodu

Dohoda o provedení práce nebo dohoda o provedení činnosti – to jsou dva nejčastější typy smluv, které zaměstnavatelé s brigádníky uzavírají. Sezónní práci, zvlášť je-li na delší dobu, je však možné sjednat si i s klasickou pracovní smlouvou, ovšem na dobu určitou.

Sežeňte si brigádu nebo krátkodobý úvazek na práce.cz.

 

 

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz