Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > K profilu kandidáta patří i chování na sociálních sítích. Čeho se vyvarovat?

Tipy a články: K profilu kandidáta patří i chování na sociálních sítích. Čeho se vyvarovat?

Do firmy přišel životopis, v němž se uchazeč líčí jako loajální zaměstnanec. Jenomže mezi jeho příspěvky na sociálních sítích je spousta stížností na firmu, kde dříve pracoval, třeba i kvůli drobnostem. Prezentaci ve virtuálním světě není radno podceňovat. Náboráři si kandidáty prověřují i po této stránce. Co si ohlídat?

 

Doby, kdy lidé na sociálních sítích psali o každé banální denní činnosti, jsou nenávratně pryč. Naštěstí. I tak ale existuje spousta obsahu, který by se na profilech kandidátů vyskytovat neměl. Možná jim připadá, že je jejich fotka na rozlučce se svobodou nejlepšího kamaráda neškodná, ale díky záběru s půllitrem v ruce a v objetí spoře oděné slečny sotva nasbírají u personalistů (a zdaleka nejen u nich) body navíc. Spíš jich dost ztratí. Proto shrňme základní pravidla, jak zacházet se sociálními sítěmi.

  • Než uživatel cokoliv zveřejní, může si představit okruh lidí, kteří jsou jeho přáteli na Facebooku (Instagramu, Twitteru) jako vesnici či menší město, v němž žije. A položit si otázku: Vyvěsil bych příspěvek, jež se chystám „postovat“, na veřejně přístupnou nástěnku se svým jménem? Uvidí ho řada mých kolegů včetně šéfa, také moje partnerka, ale i máma nebo potenciální zaměstnavatel. Možná si pak člověk lépe uvědomí, že zveřejňovat dětinský vtip, který někoho zesměšňuje, není nejlepší nápad. Stejně tak třeba stížnost na stávajícího zaměstnavatele za to, že se v závodní kantýně nepovedla rajská.

 

  • Vyloženě škodlivé je vkládat nebo sdílet obsah podněcující k intoleranci, nenávisti či násilí. Zrovna tak není rozumné posílat dál nejrůznější hoaxy, tedy poplašné, nebezpečné a lživé zprávy.

 

  • Vyplatí se hlídat si i obsah, který o nás zveřejňuje někdo jiný. Na Facebooku, ale i na Instagramu si lze nastavit, že pokud nás někdo označí na fotografii, musí si k tomu vyžádat naše svolení. Vyhneme se pak tomu, aby na síti kolovaly naše obrázky zachycené ve chvíli, kdy jsme třeba byli poněkud společensky unavení.

 

  • Sociální sítě jsou pořád veřejným prostorem, a proto je záhodno vyjadřovat se na nich slušně, bez vulgarit, a nepsat nic, když je člověk opilý. Druhý den se bude chytat za hlavu a hláška, která mu připadala super vtipná, už mu tak připadat nebude.

 

  • Sociální sítě umožňují nastavit si je podle toho, jak je člověk používá. Například na Facebooku si lze zvolit, jaké skupině přátel (třeba blízcí přátelé a ostatní) bude ten který příspěvek zpřístupněn. Ne všechny záběry z dovolené je potřeba sdílet široce. Pokud to nastaveno není, sociální síť ukáže post nejen všem, s nimiž se uživatel přátelí, ale i všem ostatním, kteří navštíví jeho profil.

 

 TIP: Pokud si nejste jisti, jestli je váš profil na Facebooku v pořádku, sociální síť nabízí možnost zobrazit si ho tak, jak ho vidí vaši přátelé nebo třeba lidé, kteří vás vůbec neznají. Jste s tím, co je na něm pro tu kterou skupinu zveřejněno, spokojeni?  

 

Aby sítě nepracovaly proti nám

Naše profily na sociálních sítích patří k naší osobnosti stejně jako způsob oblékání nebo vyjadřování. Obojí prochází při náboru zatěžkávací zkouškou. Personalisté si uchazeče na sociálních sítích mohou jednoduše „proklepnout“. Obsah, který tam najdou, nejde uvést na pravou míru. Bude-li si například někdo stěžovat na psi ve svém okolí, protože se mu nelíbí, že po nich nikdo neuklízí, může působit nenávistně vůči zvířatům, ačkoliv proti nim nic nemá.

Stejně tak nevysvětlí, že v bývalé firmě pracoval rád, když na ni ve svých příspěvcích hledal hlavně mouchy. Už ale nedával na sociálních sítích vědět, že tam byla skvělá parta, výplata chodila včas a přes svátky dostal celofiremní volno a velkou čokoládovou kolekci k tomu.

To, jak mluví naše druhé já ve virtuálním světě, může zkrátka nadělat spoustu zbytečné škody. A proto je dobré si obsah na sociálních sítích pohlídat.

Vyladili jste si všechny vaše profily? Nyní můžete bez obav odpovídat na nabídky na prace.cz.

 

 

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz