Úklidové práce, pomoc na stavbě, obsluha v obchodě. Tyto tři způsoby přivýdělků teď patří v Česku mezi nejoblíbenější. Nějakou brigádu ke své stálé práci má podle průzkumu agentury STEM/MARK 17 procent Čechů, tedy zhruba každý šestý.
1. 10. 2013
↑ Brigáda v obchodě patří mezi nejoblíbenější druhy přivýdělků.
Oblíbené profese
Mezi profese, ve kterých si Češi rádi přivydělávají, patří také vedení účetnictví, prodej vlastních výrobků, opravy počítačů a vývoj programů, ale i doučování jazyků, fotografování nebo pečení. Na Prace.cz můžete přivýdělky hledat v sekci Brigády a přivýdělky. Nabídky si můžete prohlížet podle regionu a oboru, který vás zajímá.
Podnikání? Raději ne
Pokud už přivýdělek, tak v roli zaměstnance-brigádníka. Ke startu podnikání nebo malé živnosti se většina Čechů staví opatrně. Obávají se neúspěchu nebo jim pro rozjezd chybí dostatek peněz. „Češi jsou v podnikání konzervativní. I když velká řada z nich má své koníčky, které se dají zpeněžit, raději zůstávají u svého zaměstnání. Mají přitom možnost prodávat přebytky ze zahrad nebo rukodělné výrobky,“ komentoval výsledky průzkumu jeden z autorů, analytik Michal Kozub.
Jak na přivýdělek
Přivýdělek si můžete najít i u svého nynějšího zaměstnavatele. A to klidně na další plný úvazek 40 hodin týdně – pokud to budete fyzicky i psychicky zvládat. Podmínkou však je, že druh práce musi být jiný než u stálého pracovního poměru. Příklad: Ve firmě pracujete na hlavní pracovní poměr jako recepční. U stejného zaměstnavatele si můžete přibrat ještě další práci například jako uklízečka.
Pracovní smlouvy
S brigádníky firmy uzavírají nejčastěji dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Výhodou první jmenované dohody je, že pokud si měsíčně vyděláte do 10 tisíc korun, platíte pouze daň, ale zdravotní a sociální pojištění už ne. Například v sousedním Německu mají lidé možnost si přivydělávat na takzvané minijoby. Z výdělku do 450 eur (asi 12 tisíc korun) Němci neplatí žádné odvody.
Prace.cz
Kam dál?
Brigády a přivýdělky – nejnovější nabídky