Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Každý šestý Čech si přivydělává, třeba úklidem nebo na stavbě

Tipy a články: Každý šestý Čech si přivydělává, třeba úklidem nebo na stavbě

Úklidové práce, pomoc na stavbě, obsluha v obchodě. Tyto tři způsoby přivýdělků teď patří v Česku mezi nejoblíbenější. Nějakou brigádu ke své stálé práci má podle průzkumu agentury STEM/MARK 17 procent Čechů, tedy zhruba každý šestý.

1. 10. 2013

↑ Brigáda v obchodě patří mezi nejoblíbenější druhy přivýdělků.

Oblíbené profese

Mezi profese, ve kterých si Češi rádi přivydělávají, patří také vedení účetnictví, prodej vlastních výrobků, opravy počítačů a vývoj programů, ale i doučování jazyků, fotografování nebo pečení. Na Prace.cz můžete přivýdělky hledat v sekci Brigády a přivýdělky. Nabídky si můžete prohlížet podle regionu a oboru, který vás zajímá.

Podnikání? Raději ne

Pokud už přivýdělek, tak v roli zaměstnance-brigádníka. Ke startu podnikání nebo malé živnosti se většina Čechů staví opatrně. Obávají se neúspěchu nebo jim pro rozjezd chybí dostatek peněz. „Češi jsou v podnikání konzervativní. I když velká řada z nich má své koníčky, které se dají zpeněžit, raději zůstávají u svého zaměstnání. Mají přitom možnost prodávat přebytky ze zahrad nebo rukodělné výrobky,“ komentoval výsledky průzkumu jeden z autorů, analytik Michal Kozub.

Jak na přivýdělek

Přivýdělek si můžete najít i u svého nynějšího zaměstnavatele. A to klidně na další plný úvazek 40 hodin týdně – pokud to budete fyzicky i psychicky zvládat. Podmínkou však je, že druh práce musi být jiný než u stálého pracovního poměru. Příklad: Ve firmě pracujete na hlavní pracovní poměr jako recepční. U stejného zaměstnavatele si můžete přibrat ještě další práci například jako uklízečka.

Pracovní smlouvy

S brigádníky firmy uzavírají nejčastěji dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Výhodou první jmenované dohody je, že pokud si měsíčně vyděláte do 10 tisíc korun, platíte pouze daň, ale zdravotní a sociální pojištění už ne. Například v sousedním Německu mají lidé možnost si přivydělávat na takzvané minijoby. Z výdělku do 450 eur (asi 12 tisíc korun) Němci neplatí žádné odvody.

Prace.cz

Kam dál?

Brigády a přivýdělky – nejnovější nabídky

Jak poznat neseriózní pracovní nabídku

Kalkulačky: spočítejte si čistou mzdu

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz