Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Když chcete přidat. Jak se na vyjednávání připravit, abyste získali maximum

Tipy a články: Když chcete přidat. Jak se na vyjednávání připravit, abyste získali maximum

Všechno se zdražuje, jenže mzda zůstává pořád stejná. Před rokem dvěma byla její výše možná slušná, ale dnes by to chtělo zvýšení. V tom případě se můžete pokusit požádat stávajícího zaměstnavatele o přidání nebo se poohlédnout jinde. Ostatně tyto dvě možnosti se nemusejí vůbec vylučovat.

Zdá se to logické – ceny se zvyšují, a tak potřebuji přidat. Jenže přijít za šéfem s touhle logikou nemusí vést k úspěchu. Nejspíš za ním chodí s takto formulovaným požadavkem kde kdo. Navíc firmy se také ocitají v těžké situaci a musejí dobře zvažovat, komu přidat a komu ne. Abyste dosáhli svého, je tedy potřeba se připravit.

Kolik beru oproti ostatním?

Toto je důležitá informace. Neznamená to, že máte chodit po firmě a vyzvídat, jaký kdo má plat. Potřebujete však vědět, jak si stojí vaše mzda oproti platům lidí ve vašem oboru a regionu, s vaším vzděláním a praxí. To jednoduše zjistíte na stránkách www.platy.cz. Když vyplníte krátký dotazník, dostanete potřebné srovnání. Jestliže jste podhodnoceni, lze to použít jako jeden z argumentů při vyjednávání s nadřízeným.

Koukněte, kolik nabízejí nově nabíraným zaměstnancům

Přehled o ceně své práce na trhu můžete získat také prohlížením nabídek na našem serveru. Možná zjistíte, že firmy nabízejí stejnou práci, jakou máte vy, a to za stejnou, nebo dokonce vyšší mzdu, ačkoliv nepožadují zdaleka tolik praxe, kvalifikace a zkušeností, kolik máte vy. To můžete při vyjednávání také použít.

„Díval/a jsem se, kolik se nabízí daleko méně zkušeným pracovníkům na podobné pozici a zjistil/a jsem, že mám stejnou mzdu. Mrzí mě, že tady nikdo za ty roky, co tu pracuji, neocenil moje zkušenosti. Myslím, že by bylo fér to změnit a navýšit mi mzdu na tolik a tolik.“

Navíc prohlížením nabídek získáte přehled o možnostech zaměstnání jinde, a to také není k zahození. Když narazíte na výhodnou nabídku práce a budete odpovídat požadavkům, nic vám nebrání na ni odpovědět.

Kdyby to vyšlo, mohli byste rovnou odejít, anebo to využít při vyjednávání. Mít sjednanou práci jinde za výhodnějších podmínek, umožňuje vyzvat současného zaměstnavatele, aby vám zvýšil mzdu alespoň na úroveň, kterou máte slíbenou na novém místě. Když tak neučiní, můžete odejít za lepším. Tuto taktiku však použijte pouze v situaci, kdy máte nové místo opravdu napevno slíbeno. Blafování by se vám nemuselo vyplatit.

Jaká práce je za mnou, ale i přede mnou

Nespoléhejte ale jen na čísla a srovnání. Připravte si i výčet toho, co se vám za poslední dobu podařilo – splnit včas nějakou zakázku, udržet prodeje na prodejně, ačkoliv lidé pomalu začínají šetřit atd. Zároveň si uvědomte, kolik práce navíc děláte oproti původnímu zadání. Upozorněte na to.

Zamyslete se také nad tím, co vás čeká do budoucna a v čem budete pro zaměstnavatele prospěšní. Třeba víte, jak to ve firmě chodí a dobře se tedy dokážete přizpůsobit různým opatřením – například úsporným, která si vynutí změny v organizaci práce. Pokud se vám podaří prokázat svůj přínos pro firmu i do budoucna, budou to zase body pro vás.

V pravou chvíli přestaňte mluvit

Málokdo se ve vyjednávání, jako je to o platu, vyžívá. Většině lidí to bývá spíš nepříjemné, bojí se určitých rozpaků, které v těchto situacích mohou nastat. Nenechte se tím odradit, a to ani při vyjednávání, kdy je dobré v určitou chvíli zmlknout a nechat mluvit druhou stranu. Například říct:

„Za poslední rok jsem pracoval/a mnohokrát přesčas, když bylo potřeba, a i díky tomu jsme nepřišli o důležité zákazníky. Přibral/a jsem část práce kolegyně, která odešla na mateřskou, a podle porovnání platů dostávám asi o 10 % méně, než je s mými zkušenostmi v našem regionu obvyklé. Proto bych si představoval/a, že moje odměna bude XY korun.“

A dost. A to i když nastane poněkud trapné ticho. Vydržte to. Je na vašem protějšku, aby nějak zareagoval. Pokud nepřestanete mluvit a budete se dál obhajovat a vysvětlovat, vaši vyjednávací pozici to oslabí.

Výši mzdy mějte připravenou

Stejně jako při vyjednávání během přijímacího pohovoru, i v tomto případě je lepší uvést konkrétní částku, kterou byste si jako odměnu představovali. Neříkejte rozpětí, které šéfovi umožní sáhnout ke spodní hranici vašeho návrhu, a vám nezbude prostor k manévrování. Proto uveďte mzdu, kterou byste rádi. Můžete o něco nadsadit, abyste po případném licitování dostali tolik, kolik vás uspokojí. Ale nenadsazujte zas příliš.

Dejte tomu čas

Nejspíš vám nadřízený na váš požadavek týkající se zvýšení platu neodpoví hned. Také on nebo ona má své nadřízené a určitý rozpočet, s nímž pracuje, takže vaši žádost bude muset zvážit. Vyjednávání však nenechte vyšumět do ztracena. Nejlépe ještě před koncem první schůzky chtějte vědět, kdy můžete očekávat rozhodnutí. Jestliže šéf setkání zakončí ve smyslu, že vám dá pak vědět, třeba za týden se mu připomeňte a to opakujte, dokud neproběhne další schůzka.

Neodcházejte s prázdnou

Jestliže se ukáže, že vám šéf nechce přidat, ptejte se, co můžete udělat proto, aby změnil názor. Snažte se z něj vykřesat co nejkonkrétnější návrh. Ten ale také zvažte. Jestliže vám přidá deset procent, ale za to vám naloží dvakrát tolik práce, není to pro vás příliš výhodná dohoda. Pokud si nejste jisti, vezměte si pár dní na rozmyšlenou. Nenechte se do ničeho natlačit.

Hledejte jinou práci

Může se také stát, že ačkoliv jste se na vyjednávání pečlivě připravili, šéf váš požadavek rovnou kategoricky odmítl. Pak je čas poohlédnout se v jiných firmách. Přece jenom nějaký přehled o trhu práce ve vaší branži už jste si udělali a nic vám nebrání zkoušet štěstí jinde. Začněte odpovídat na nabídky a určitě se časem najde práce, kde vás náležitě ocení.

Pevné nervy při vyjednávání vám přeje server Prace.cz.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz