Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Konec roku bývá pro zaměstnance perným obdobím. Jak ho přežít? Inspirujte se manuálem pro zdravotníky v první linii

Tipy a články: Konec roku bývá pro zaměstnance perným obdobím. Jak ho přežít? Inspirujte se manuálem pro zdravotníky v první linii

V prosinci přechází život v mnoha firmách z pozvolného tempa do sprintu. Roste objem objednaného zboží, počet zásilek, které je třeba doručit, ale i výkazů, jež je nutné vyplnit. Řada zaměstnanců se tak dostává do situace, v níž se letos ocitají zdravotníci v době nárůstu nemocných. 

Psychologové Adam Suchý a Miroslav Světlák sepsali pro lékaře a sestry manuál, v němž jim radí, jak se mají v kritickém období chovat, aby ho ve zdraví sami přežili. Několika jednoduchými radami se ale mohou řídit všechny profese, které čeká pracovní nápor. Pět nejužitečnějších jsme pro vás vybrali.

Myslete na svoje hranice

Tahle zásada platí vždy a všude, nicméně před koncem roku ještě víc než jindy. „Směřujte k pomoci, nikoli k sebeobětování,“ radí psychologové a dodávají, že není sobectví, pokud se člověk dokáže postarat sám o sebe. Bude potom platnější pro ty, kteří jeho služby potřebují, ať už jsou to zákazníci nebo kolegové. Hlídat si hranice je dobré, i pokud jde o přípravy na Vánoce. Zamyslete se, jestli je opravdu nezbytné péct 12 druhů cukroví a obdarovávat každého člena rodiny vlastnoručně vyrobeným dárkem. Nepropadněte iluzi, že když jste letos na „home officu“, dotáhnete všechno do dokonalosti.

Zastavte se v přítomnosti

Rada, která možná působí jak z buddhistické příručky, ale není od věci ji občas poslechnout. Pomáhá to, když je člověk příliš zabraný do nekonečných povinností, potřebuje se uvolnit a získat odstup. Jak toho dosáhne? Několikrát během dne se na moment zastavte, třikrát se pomalu nadechněte a vydechněte a uvědomte si, co právě teď prožíváte a kde jste. V duchu pojmenujte tři věci, které vidíte kolem sebe, což trénují i vojáci americké armády při výcviku. „Je to způsob, jak se zakotvit v přítomnosti, našich objektivních dovednostech a jak předcházet stresu, který si neuvědomujeme,“ vysvětlují psychologové.

Zatřepte se

Nejspíš to zní to divně, ale je to další aktivita, která slouží ke zmírnění napětí a stresu. „Zkuste nekoordinovaně protřepat celé tělo, dokud je vám to příjemné,“ doporučuje manuál. Třepání uvolní drobné svalové snopce, které jsou napnuté, aniž to vnímáme. Je to základ metody TRE®, která vychází z předpokladu, že tělo se při jakémkoliv stresu instinktivně stáhne a že je prostě dobré se z toho oklepat. Třepat se je nejlepší v leže, ale lze si vyklepat třeba jen v sedě nohy.

Najděte si dobrého parťáka

Všechny těžkosti, nával práce nevyjímaje, se lépe snášejí, když je s kým. Chce to parťáka, s nímž si opravdu rozumíte, a máte v něj důvěru. „Pokud je to možné, spolupracujte alespoň s jedním kolegou, který vám sedí, se kterým si můžete říkat blbé a nekorektní fórky a udržovat se v dobré náladě,“ doporučují psychologové.

Odpojujte se

Nemáte-li zrovna směnu nebo vám padla, nesledujte, co se v práci děje. Odložte mobilní telefon někam stranou a neběhejte k němu pokaždé, když pípne, že máte nový mail nebo zprávu. Někdy je to těžké, ale naučte se přemýšlet stylem, že co jste nestihli dneska, uděláte zítra, svět se do té doby nezboří.

Doplňujte síly průběžně

Přežiji tenhle měsíc a pak se pořádně vyspím. Chyba! Spánek je významný faktor, který přispívá k psychickému i fyzickému zdraví. Jakmile ho omezíte v duchu hesla: „mně stačí spát čtyři hodiny denně, víc nepotřebuji“, vyčerpáváte se a veškerá činnost vám půjde hůř od ruky. Spánek nezanedbávejte kvůli práci, ale ani kvůli rozkoukanému seriálu. Streamovací kanály k tomu vybízejí, ale odolejte. Síly doplňujte také oblíbenou aktivitou a nezapomínejte na pohyb. Nemusíte trénovat hned na maraton, stačí i procházka, ale je dobré zařazovat si ji do programu pravidelně.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz