Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Korporace, menší firma, start-up. Jak se liší? Zjistěte, co bude nejlépe vyhovovat právě vám

Tipy a články: Korporace, menší firma, start-up. Jak se liší? Zjistěte, co bude nejlépe vyhovovat právě vám

Ekonomika se začíná vzpamatovávat a firmy opět nabírat lidi. Mezi nimi jsou různé typy zaměstnavatelů – od menších podniků s několika málo zaměstnanci, až po korporátní organizace působící po celém světě. Jaké mají plusy a mínusy? Najděte firmu, která bude sedět zrovna vám.

Každá firma má jinou osobnost. To platí stejně jako u lidí. Nelze proto říct, která firma je lepší a která horší. Každá je pro někoho vhodná, zatímco jiný by v ní nevydržel pracovat ani den.

Některé typy společností vykazují podobnosti, ale neplatí to stoprocentně. Globálně působící firmy mohou nabízet vyšší platy a štědré benefity, ale to samé si může dovolit třeba i malá softwarová firma. Následující rozřazení a charakteristiku firem je proto třeba brát s určitou rezervou, protože nakonec vždycky všechno záleží na konkrétních lidech.

Korporátní organizace

„Korporáty“, jak se někdy lidově označují, jsou velké, nezřídka mezinárodní firmy, které mohou mít stovky až desetitisíce zaměstnanců po celém světě. Aby tak velké množství lidí uřídily, zavádějí řadu pravidel. Činnosti a úkoly na pozicích bývají jasně vymezené a stejně tak způsoby, jak postupovat při jejich řešení. Ať už se jedná o práci v administrativě nebo ve výrobě.

  • Plusy

Příležitosti ke kariérnímu růstu – z dělníka je možné vypracovat se na teamleadra, z administrativní síly třeba na vedoucí mzdového oddělení. Výplata, většinou o něco vyšší, než bývá v regionu obvyklé, chodí včas. K tomu poměrně štědré benefity. Zaměstnanci mají možnost pracovat s nejnovějšími technologiemi a hlouběji se specializovat ve svém oboru.

  • Mínusy

Množství zavedených pracovních procesů může někdy věci zbytečně komplikovat. Stejně tak vyplňování nejrůznějších pracovních výkazů, s nimiž je spojený neustálý dohled a honba za co největší efektivitou. K nápadům, jak ji zvýšit, nebývají korporace hluché. Rychlost jejich zavádění ovšem nemusí být zrovna blesková, protahuje ji schvalování na několika manažerských úrovních.

TIP: Podívejte se, jak firmu, do které se chcete přihlásit, hodnotí její stávající i bývalí zaměstnanci. 

Malá až střední firma

Zatímco pro malé firmy nepracuje víc než 50 zaměstnanců, střední mají do 250 lidí. V malé firmě se všichni zvládnou znát navzájem jménem. Komunikace je proto méně formální. Práce na jednotlivých pozicích bývá různorodější, protože lidí je méně a zaměstnanci nemohou být úzce zaměřenými specialisty, ale musí zastat práci z vícero oborů. Na dodržování procesů se tolik nebazíruje, ostatně na řešení některých úkolů nejsou ani zavedené. Pokud jde o střední firmy, jsou někde na pomezí a mohou mít od každého trochu – výhody malé firmy i korporátu, ale stejně tak jejich nevýhody.

  • Plusy

Neformální přátelské prostředí, nerozvětvená hierarchie, která umožňuje pružně schvalovat návrhy. Snadnější přístup k nejvyššímu vedení, a díky tomu větší možnost věci ovlivňovat. Dosud štíhlá byrokracie a administrativa. Možnost operativních postupů a improvizace při řešení úkolů.

  • Mínusy

Omezené možnosti kariérního růstu. Méně velkorysé mzdy i firemní benefity. Neověřené postupy či neexistující databáze, které mohou vést ke zbytečně se opakujícím chybám. Pokud má vedení, většinou majitel/ka společnosti, tyranské sklony nebo je naopak neschopen/na cokoliv rozhodnout, není, na koho se obrátit a jak to změnit.

Star-up

Začínající firma, která teprve hledá a zdokonaluje produkt nebo službu, na níž svůj byznys postaví. O tom, že její nápad funguje, se snaží přesvědčit nejen zákazníky, ale také investory. Na trhu bývá teprve několik málo let a pracují pro ni nejvýše desítky zejména mladých lidí.

  • Plusy

Kreativní prostředí, prodchnuté nadšením a vizí zakladatelů, které se dobře přenáší na ostatní zaměstnance. Možnost podílet se na strategii firmy – od vývoje produktu přes marketing, příležitost „dělat“ na něčem novém. Rychlé uplatnění vlastních nápadů, hledání nevyzkoušených cest.

  • Mínusy

Nejistota, pokud jde o funkčnost byznys plánu, a tedy stres, jestli firma přežije. Klopýtavé přicházení na správná řešení, které může být po určité době vyčerpávající. Než se firma etabluje a prorazí, což se nemusí stát nebo to může trvat léta, nijak oslnivá výše platu.

Už víte, co by vám nejvíc vyhovovalo? Prohledejte nabídky práce, které pro vás máme.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz