Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Láska v práci: Čechům nevadí a drby je baví

Tipy a články: Láska v práci: Čechům nevadí a drby je baví

Nenápadná výměna úsměvů na poradě. Nenápadné dlouhé obědy ve dvou. Nenápadný společný ranní příchod. Je to jasné. Do práce dorazila láska!

30. 4. 2015

↑ Miluji tě, kolegyně – miluji tě, kolego... Ale tajíme to dobře, viď?

Když se kolega zamiluje od kolegyně, mají obvykle oči jen pro sebe. Ale jak se na jejich románek dívají ostatní? Prace.cz se zeptala 3.000 lidí v anketě.

Randíte-li s někým z práce, kolegové si pomyslí:

  • 17 % si toho ani nevšimne
  • 12 % novinku uvítá – rádi si poslechnou drby
  • 54 % to považuje za vaši věc, pokud romance nenaruší vztahy na pracovišti
  • 17 % by vám to nejraději zakázalo

„Už to víš?“

Češi jsou k lásce na pracovišti tolerantní. Proti stejné anketě provedené před dvěma lety ale přibylo těch, kdo vztahy kolegů považují za vítaný zdroj drbů.

Dvojice šéf – podřízený vadí

„Problém ale nastává téměř vždy v okamžiku, kdy se jedná o vztah mezi šéfem a podřízeným, protože to okamžitě vede k dohadům o vypočítavosti jedné a protežování z druhé strany,“ říká Hana Kostovičová, marketingová manažerka Prace.cz.

» Najděte si práci, kde vás budou mít víc rádi

Manželé v jedné firmě

Navíc láska na pracovišti neznamená jen romantiku. Riskantní může být, pokud oba manželé nebo partneři pracují ve stejné firmě. Ve chvíli, kdy se zaměstnavatel dostane do potíží, vypadává příjem celé domácnosti.

Co na to zákoník práce

Zákoník práce vztahy mezi kolegy nijak neřeší. V některých firmách ale sbližování kolegů brání etické kodexy, buď přímo v pracovní smlouvě nebo ve vnitřním předpisu. „Firmy se bojí toho, že se kolegové budou věnovat spíš sami sobě než pracovním cílům,“ vysvětluje Hana Kostovičová.

V takových případech je nejjednodušší domluvit se na „převelení” jednoho z dvojice do jiného týmu. A nebo si jeden z nich musí prostě vybrat: buď práce, nebo láska.

Prace.cz

Kam dál?

Na Prace.cz je teď skoro 50.000 nabídek

Zaměstnavatel dělá naschvály. Co s tím?

Čtenářka Alice: co jsme jí doporučili změnit v životopise?

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz