Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Letos si najdu lepší práci. Stručné „opáčko”, jak postupovat

Tipy a články: Letos si najdu lepší práci. Stručné „opáčko”, jak postupovat

Nastal nový rok a s ním přišlo ke slovu předsevzetí řady lidí, že si po svátcích začnou hledat jinou, lepší práci. Tato snaha chce však určitou dávku odhodlání, vytrvalosti a duševní síly. Není to snadný krok a stejně jako v jiných případech je dobré si ho rozdělit na několik dílčích fází. Máme stručný návod, jak na to.

Připravte se na větší konkurenci

Místa stále jsou a není jich nedostatek. Podle našeho podzimního průzkumu klesl ovšem meziročně počet obsazovaných pozic o 14 %. Zároveň vzrostl počet kandidátů. Co to znamená? Že je větší konkurence mezi uchazeči a že může nějakou dobu trvat, než člověk sežene požadované místo. Mohou to být týdny, ale take měsíce. Buďte na to připraveni.

Rozesílejte CV s rozmyslem

Počet nabídek a jejich rozložení v tom kterém oboru se region od regionu liší. Během několika hledání na našem serveru získáte o zaměstnavatelích ve svém okolí přehled. Vybírejte z jejich nabídek pečlivě. Soustřeďte se na takové pozice, které by se vám líbily a které byste měli zároveň reálnou šanci získat. Poznáte to tak, že budete splňovat alespoň 80 % požadavků.

Nenechte se tedy odradit, pokud vase znalosti a schopnosti neodpovídají veškerým představám zaměstnavatele, takový člověk stejně těžko existuje a navíc je při výběru z kandidátů důležitý i lidský factor, tedy to, jak si lidé sednou.

Na druhou stranu nemá cenu odpovídat tam, kde splňujete například jen 30 % požadavků. Rozesíláním odpovědí na inzeráty pozic, u kterých je velmi malá šance je získat, může zbytečně snižovat vaši motivaci a sebevědomí. Lepší je proto rozeslat každý týden třeba jen pár CV a ideálně si o tom vest nějaký záznam.

Připravte se a přizpůsobte

Už samotný text inzerátu může hodně napovědět, na co ve firmě kladou důraz. Především co se týče konkrétních tvrdých znalostí, jako je třeba práce s nějakým nástrojem nebo aplikací. Už při psaní životopisu se vyplatí z toho vycházet a to, na čem firma “bazíruje”, klást v CV na čelní místo. I když byste třeba své know-how popsali v trochu jiném pořadí.

Neznamená to pochopitelně vymýšlet si, že to a to dokonale znám a umím, pokud tomu tak není. Ani v CV, ani na pohovoru nelžete. Než na něj půjdete, zjistěte si co nejvíce informací o firmě a vypište si zároveň otázky, které vás k místu napadají. Čím víc se před pohovorem připravíte, tím příjemnější pro vás bude, protože se nebudete cítit zahnáni do úzkých.

Nebojte se připomenout a zeptat se

Shánění práce může být frustrující zejména v situaci, kdy nemám od zaměstnavatele žádnou odpověď. I zamítnutí je lepší, než naprosté mlčení, kdy člověk neví, na čem je. Nemáte-li tedy z firmy dva týdny žádnou reakci, zvedněte sluchátko a připomeňte se.

Slušně se zeptejte, jestli vaše materiály dorazily v pořádku, jestli byste neměli případně něco doplnit a kdy asi tak můžete očekávat odpověď. Podobně postupejte i po absolvovaném pohovoru, pokud se z firmy nikdo neozývá.

Poučte se a jděte dál

Pokud se dozvíte zamítavou zprávu, nevěště hlavu. Jestliže jste se dostali ve výběrovém řízení daleko a zajímá vás, proč jste nebyli nakonec vybráni, můžete se opět zkusit zeptat. Třeba se dozvíte něco, na co si příště dáte pozor. Nezdarem je dobré se zabývat, jen pokud se z něj lze poučit. Jinak nemá cenu se v něm pitvat. Místo, s nímž to nevyšlo, si prostě škrtněte ze seznamu a věnujte se dalším nabídkám. Dřív nebo později to musí vyjít.

Hodně úspěchů (nejen pracovních) vám do nového roku přeje Prace.cz.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz