Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Makají nejvíc popeláři, dřevorubci nebo sportovci?

Tipy a články: Makají nejvíc popeláři, dřevorubci nebo sportovci?

Opravdu lze změřit, kdo se práci nadře nejvíc? Ano, ale záleží na tom, co se poměřuje. Jestli počet kroků, intenzita pohybu nebo spálené kalorie. Podle toho lze určit, jestli jsou největšími dříči dřevorubci, hasiči nebo třeba skladníci. Kdo skončil ve výzkumech na předních místech?

Výzkumy na toto téma vznikly v posledních letech hned dva. Oba vedl lékař Tomáš Větrovský z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, ale každý zkoumal trochu jiné práce. První se zaměřil na desítku spíše současných fyzicky namáhavých profesí, jako jsou skladníci, sportovci nebo záchranáři, zatímco předmětem studie s názvem Dříč roku bylo sedm tradičních řemesel, mezi nimiž nechyběli tesaři, kameníci či skláři.

V obou případech vědce zajímalo zejména to, kolik času stráví pracující během směny středně intenzivním pohybem. Což je pohyb, při kterém se člověk zadýchá, může při něm ještě mluvit, ale třeba zpívat už ne. Odpovídá to rychlé chůzi, zatímco například běh se řadí do vysoce intenzivního pohybu. Mimochodem, WHO doporučuje minimálně 150 minut pohybu alespoň střední intenzity týdně. To znamená, že lidé z prvních příček žebříčku dosáhnou této hodnoty ani ne za dvě směny.

Kdo se v práci opravdu projde

Výsledky byly celkem překvapivé. Na prvním místě průzkumu současných fyzicky náročných profesí se totiž umístili popeláři. Právě ti stráví v práci nejvíc času – 36 % (173 minut) – středně intenzivním pohybem. Hodně toho nachodí. Za směnu, která trvá necelých osm hodin, udělají 20 tisíc kroků. Navíc k tomu mnoho kil nazvedají.

To platí i o skladnících, kteří se v práci středně intenzivně hýbou o 11 % méně času než popeláři. Během směny, ovšem dvanáctihodinové, nachodí až 30 tisíc kroků. Profesionální sportovci nebo hasiči tak skončili až za nimi. Sice se během své „směny“ hýbou intenzivněji, ale zase kratší dobu a zbytek času regenerují.

Pro jejich těla je to blahodárnější, než dlouhodobý pohyb střední intenzity, kterými se vyznačuje tělesná aktivita profesí na prvních dvou místech žebříčku. Ta je navíc provázena většinou jednostrannou zátěží určitých svalových skupin.

Největší dříči

Žebříček profesí podle procenta času, který během osmihodinové směny stráví středně intenzivním pohybem:

1. popeláři 36 % / cca 173 minut

2. skladníci 25 % / cca 120 minut

3. sportovci 24 % / cca 115 minut

4. dřevorubci 21 % / cca 100 minut

5. stavební dělníci 16 % / cca 77 minut

6. pracovníci na farmě 16 % / cca 77 minut

7. poštovní doručovatelé 13 % / cca 62 minut

8. hasiči 10 % / cca 48 minut

9. záchranáři 8 % / cca 38 minut

10. zdravotní sestry 3 % / cca 14 minut

TIP: Kolik si lidé ve výše uvedeném žebříčku vydělají, prozrazují statistiky serveru platy.cz. Podle nich je průměrná mzda popelářů v České republice 24 430 korun, skladníci si přijdou na 30 000 korun. Průměrná odměna stavebního dělníka je 33 000 korun a poštovní doručovatelé berou necelých 23 000 korun. Kdo by si chtěl svůj plat porovnat s ostatními ve stejném oboru a regionu, může tak učinit na platy.cz.

Jak jsou na tom tradiční řemeslníci?

Pokud jde o namáhavost profesí, existuje ještě jeden nedávný výzkum s názvem Dříč roku, který se zaměřil na sedmičku tradičních řemesel. Do studie, která vznikla ve spolupráci s Národním ústavem lidové kultury, se zapojili kameníci, koláři, kováři, pokrývači, skláři, tesaři a zvonaři.

Také v tomto případě byl jedním z hlavních ukazatelů čas strávený středně intenzivním pohybem. „Vítězem“ se stali kameníci, kteří středně pohybovou aktivitou stráví za směnu asi 80 minut. Spálí také nejvíc kalorií, a to 110 za hodinu na kilo váhy, za celou směnu je to tedy téměř 900 kalorií.

Nejnamáhavější je pro kameníky nošení těžkých kamenů a desek. Ty mohou vážit až 250 kg, a přitom si s nimi musí poradit dva muži. V závěsu za nimi jsou tesaři, kteří přesouvají trámy do těžko přístupných poloh a následují skláři pracující při velmi vysokých teplotách.

Největší tradiční dříči

Žebříček tradičních profesí podle času stráveného středně intenzivním pohybem během osmihodinové směny

1. kameníci cca 80 minut

2. tesaři cca 70 minut

3. skláři cca 60 minut

4. pokrývači cca 60 minut

5. zvonaři cca 57 minut

6. koláři cca 45 minut

7. kováři cca 45 minut

Bavilo by vás některé z výše uvedených povolání a dřiny se nebojíte? Podívejte se na Prace.cz, kde najdete spousty nabídek řemeslných a dělnických profesí.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz