Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Mám nabídku práce, ale čekám na lepší. Co dělat?

Tipy a články: Mám nabídku práce, ale čekám na lepší. Co dělat?

V poslední době jste absolvovali několik výběrových řízení a na stole už máte nabídku zaměstnání. Není to ale vaše vysněná práce, raději byste do jiné firmy, kde verdikt ještě nepadl. Co dělat? Existuje několik možností, jak reagovat.

1. Počkám si na práci, o kterou opravdu stojím

Tato varianta připadá v úvahu zejména v případě, že máte dostatečnou finanční rezervu, takže když to v další firmě nevyjde, můžete hledat práci dál. Pokud navíc o první nabídku nijak zvlášť nestojíte a i bez toho, že to třeba vyjde jinde, byste hodně zvažovali, jestli ji vzít, pak můžete s celkem klidným svědomím první nabídku odmítnout a čekat, jak to dopadne ve druhém případě.

2. Vezmu první nabídku, chci mít jistotu

Tento přístup je pochopitelný zejména v situaci, kdy sháníte práci delší dobu a nějaký výdělek už nutně potřebujete. Přesto si takový krok dobře rozmyslete, jestli je nabízená práce „nutné zlo“, tedy neláká vás na ní nic: ani náplň práce, ani nijak oslnivá mzda, ani pracovní kolektiv nebo firemní bonusy. Je totiž otázka, jak dlouho v takové práci vydržíte a jestli kvůli ní nepřijdete o místo, které by vám vyhovovalo lépe.

Jestliže pro vás má ale nabízená práce alespoň nějaké výhody a vy už jste po zkušenostech s hledáním místa poněkud skeptičtí, že dostanete šanci u jiného zaměstnavatele, kývnou na ní je logický krok.

3. Vezmu to a když to vyjde jinde, odejdu

Je to samozřejmě také možnost, i když přiznejme si, že ne zrovna férová k zaměstnavateli, který vám nabídl práci jako první. Představte si, že by se to stalo vám: někdo by vám slíbil místo a za týden by to odvolal. Možná si říkáte, že zaměstnavatelé se také vždycky nechovají fér: kolikrát vám například vůbec neodpověděli.

Přesto si přikývnutí nabídce a následné vycouvání z ní dobře rozmyslete. V první firmě vás za to nejspíš nebudou zrovna milovat a pokud je to jeden z mála zaměstnavatelů v regionu, není příliš rozumné si to s ním rozházet. Třeba u něj budete žádat o práci za pár let. Navíc šeptandou se zmínky o vašem chování mohou dostat i do jiných podniků, a to jistě není žádoucí.

4. Požádám o čas…

Tato varianta je určitě čestnější než předchozí dvě. Na první pohled se může zdát rizikovější, ale to je otázka. Záleží i na tom, jak svou odpověď prvnímu zaměstnavateli formulujete. Je důležité poděkovat a vyjádřit radost z toho, že vám místo nabízejí: „Děkuji za nabídku, to mě opravdu těší, že jsem se vám líbil/a, vaše firma na mě také velmi dobře zapůsobila.“

Teprve potom vyrukujte s tím, co máte na srdci: „Abych byl/a fér, musím se ale přiznat, že jsem nedávno absolvoval/a i jiná výběrová řízení a v nejbližší době očekávám rozhodnutí. Rád/a bych vám proto dal/a definitivní odpověď po této lhůtě. Ocením, pokud na moji odpověď počkáte, protože o práci u vás ve firmě mám opravdu zájem. Rád/a bych však zvážil/a všechny možnosti, které se mi nabízejí.“

5. …a připomenu se jinde

Teď je míč na straně zaměstnavatele. Může odmítnout čekat. Může ale také ocenit, že jste upřímní, a navíc zjistí, že o vás mají zájem jinde a v jeho očích stoupnete. Pokud o vás hodně stojí, může vám dokonce nabídnout lepší podmínky než dosud, aby „trumfnul“ konkurenci v podobě jiného zaměstnavatele. Tomu se vyplatí se připomenout.

Jestliže je to už pár dní, co jste u něj absolvovali pohovor, zavolejte do firmy a zeptejte se, jaký bude další postup a kdy můžete očekávat nějakou reakci z jejich strany. Pokud to bude v řádu dnů, budete mít šanci, že v první firmě počkají. Jestliže to vypadá na týdny, budete se muset nejspíš rozhodnout dřív.

Nabídek je stále dostatek, podívejte se na Prace.cz, ať máte z čeho vybírat.

 

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz