Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Maminka si na rodičovské založila firmu, šije originální doplňky

Tipy a články: Maminka si na rodičovské založila firmu, šije originální doplňky

Rodičovská dovolená nemusí znamenat kariérní stopku. Naopak – přibývá žen, které tuto životní etapu využijí ke startu vlastního malého podnikání. Odhodlala se k tomu například Libuše Čehylová z Prahy. Pustila se do výroby originálních textilních doplňků a z koníčku se stala obživa.

16. 5. 2014

↑ Libuše Čehylová začala na rodičovské dovolené podnikat. Na snímku je se svou rodinou.

Děsila se návratu do práce

Barevné kosmetické taštičky, oboustranné čelenky či pouzdra na mobilní telefony začala Libuše Čehylová šít na rodičovské dovolené původně jen pro zábavu. Zájem o hezké textilní doplňky však brzy překročil okruh jejích kamarádek a známých. A tak vznikla značka Libuschka.

„Mám dvě malé dcery – sedmiletou Kamilku a pětiletou Moničku. Po rodičovské dovolené jsem se děsila nástupu do práce. Ne kvůli práci samotné, ale kvůli tomu, zda vůbec bude možné časově zkombinovat péči o děti s osmihodinovým pracovním úvazkem,“ vypráví Libuše Čehylová. Před mateřskou pracovala jako manažerka ve stavebnictví – organizovala různé výstavy a veletrhy. Návrat ke kancelářské práci si dnes už nedovede představit.

Podnikání? Hlavně svoboda

„Podnikání mi dalo obrovskou svobodu. Také jsem se musela naučit určitou dávku systematičnosti a trpělivosti, která mi v běžném životě občas chybí. Na druhou stranu mi vzalo spoustu času, protože často pracuji více než v zaměstnání. Ale když to všechno hodím do kolonek Má dáti – Dal, pořád převažují plusy nad mínusy,“ říká Libuše.

A jak to všechno začalo? Na rodičovské dovolené se pustila do výroby oboustranných veselých čelenek pro děti i dospělé. Nejprve je nosily její dcerky, poté děti kamarádek a nakonec ji napadlo vystavit pár kousků na prodejní portál Fler. „Velmi rychle se prodaly. Nápad zkusit se šitím autorských doplňků živit byl na světě,“ shrnuje podnikatelka.

Uspěla v podnikatelské soutěži

Loni se přihlásila do soutěže pro začínající podnikatele Rozjezdy roku, kterou pořádá T-Mobile. „Nejdřív jsem se ani hlásit nechtěla, ale nakonec jsem si řekla, že nemám co ztratit. To, že jsem se v pražském kole umístila na krásném třetím místě a že jsem slyšela názory odborné poroty na své podnikání, mě utvrdilo v tom, že mohu uspět. A musím říct, že díky této soutěži a hlavně mediální podpoře se mi opravdu začalo víc dařit,“ říká Libuše.

Zaměstnává další maminky

Do budoucna plánuje rozšiřovat sortiment a také si založit vlastní e-shop. „Hodně toho šiju sama, ale také jsem do svého týmu přibrala pár lidí, především z okruhu svých známých. Jedná se hlavně o maminky na rodičovské dovolené, protože z vlastní zkušenosti vím, jak je s malými dětmi těžké přivydělat si pár korun a přitom být se svými dětmi. Domácí práce pro ně  bohužel na trhu práce téměř není, nebo je až směšně málo placená,“ podotýká podnikatelka.

Jana Kutarňová, Prace.cz

Kam dál?

Nejnovější nabídky práce

O kolik si říct na pohovoru

Jak obrátit ve výhodu, že je vám přes 50?

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz