Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Marodím. Jak je to s neschopenkou a kdo mi bude platit náhradu mzdy?

Tipy a články: Marodím. Jak je to s neschopenkou a kdo mi bude platit náhradu mzdy?

S podzimním ochlazením často přicházejí různé chřipky. Shrňme proto, co je dobré vědět o pracovní neschopnosti jejím vzniku, průběhu i ukončení. Jaká náhrada mzdy vám náleží a od koho? A jaké máte co by práce neschopní povinnosti?  

 

 • Neschopenku vystavuje ošetřující lékař. Pokud onemocníte a nemůžete se dostavit do práce, je tedy potřeba ho co nejdříve navštívit.

 

 • Od ledna 2020 už nemusíte zaměstnavateli doručovat papírovou neschopenku, lékař ji vydává v elektronické verzi. Tu posílá na Českou správu sociálního zabezpečení a zaměstnavatel je to o tom zpraven. Nemocný dostane od lékaře tištěný formulář, kterým by se měl prokázat v případě kontroly správou sociálního zabezpečení.

 

 • Zaměstnanec musí o své pracovní neschopnosti zaměstnavatele informovat bez zbytečného odkladu. Je jedno, jestli do práce zavoláte nebo napíšete sms, ale přece jenom nejjistější je email s potvrzením o přijetí zprávy.

 

 • Do 14. dne neschopnosti (bráno od vystavení neschopenky) platí náhradu mzdy zaměstnavatel, a to ve výši 60 % z redukovaného průměrného výdělku. Ten se odvíjí od průměrného výdělku v předcházejícím čtvrtletí. Do částky se započítávají pouze pracovní dny, svátky v případě, že by na ně připadl pracovní den zaměstnance.

 

 • Od 15. dne pracovní neschopnosti budete dostávat dávky nemocenského pojištění. Lhůta vyplacení je nejvýše 30 dní od okamžiku, kdy zaměstnavatel doručil příslušné informace na správu sociálního zabezpečení. To učiní po uplynutí 14 dnů od začátku neschopnosti.

 

 • Nemocenská se vypočítává z denního vyměřovacího základu, což odpovídá průměrnému dennímu příjmu za posledních 12 kalendářních měsíců, ovšem sníženému o redukční hranice (každý rok jsou jiné).

 

 • Pokud jste na neschopence, jste povinni dodržovat režim stanovaný vaším ošetřujícím lékařem. Ten také určuje dobu vycházek, které ale nesmí být celkově delší než 6 hodin denně.

 

 • Jestli tento režim dodržujete, může přijít v prvních 14 dnech zkontrolovat zaměstnavatel. Ten vám může při porušení režimu snížit náhradu mzdy, nebo vám ji dokonce neposkytnout. Při zvlášť hrubém porušení, například při vykonávání jiné výdělečné činnosti anebo rekreace v období neschopnosti, může přijít i výpověď.

 

 • Od 15. dne chodí na kontrolu Česká správa sociálního zabezpečení. Jestliže vás nezastihne v místě, které jste uvedli (kromě doby vycházek), může vám snížit nebo také úplně odebrat nemocenskou. Pokud byste léčebný režim porušili zvlášť hrubým způsobem, může to být bráno jako přestupek, a pak by vám hrozila pokuta až do výše 20 000 korun.

 

 • Nemocenskou lze pobírat nejdéle 380 kalendářních dnů od prvního dne pracovní neschopnosti. Tato doba může být při dlouhodobé nemoci opakovaně prodloužena až o tři měsíce. Výsledná délka prodlužování však nesmí překročit 350 dnů.

 

 • Neschopenku ukončuje ošetřující lékař, a to po zlepšení zdravotního stavu. Může tak ale učinit i v případě, že se nemocný bez důvodu nedostaví na naplánovanou kontrolu či vyšetření. Ukončení lékař opět učiní elektronicky.

 

 

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz