Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Máte „den blbec“ v práci? Tipy, jak ho přežít ve zdraví

Tipy a články: Máte „den blbec“ v práci? Tipy, jak ho přežít ve zdraví

Některé dny by člověk nejraději vůbec nevylezl z postele. A když vstane, tak levou nohou. „Triko naopak, náušnice každá jiná. To bude pondělíčko!“ Pokračuje to v zaměstnání, všechno je špatně. Na složku s důležitými dokumenty převrhnete džus, kolegu polijete horkou kávou a marně hledáte součástku, kterou máte přímo v ruce. Jak přežít „den blbec“ v práci?

4. 12. 2018

1. Stopněte tu katastrofu aspoň v hlavě

Lžičku od jogurtu hodíte do koše, prázdný kelímek do myčky. Popelnici otvíráte dálkovým ovladačem od auta a do kanceláře se dobýváte klíčem od garáže. Korunu tomu všemu nasadíte, když obejmete cizího člověka v domnění, že se jedná o bývalého kolegu. Koho by takové kiksy nerozhodily?

Pár věcí se vám dnes nepovedlo a vy už v duchu vidíte pokračující katastrofický scénář. Zkuste svou pozornost zaměřit na maličkosti, které vám udělaly radost. Může to být těžké, ale určitě na něco přijdete. I kdyby to dobré mělo být to, že jste měli výbornou snídani. Jde o to dostat z hlavy hororové představy.

↑ Sakra, to je zase den!!!

2. Zasmějte se

Po nepříjemném zážitku vám nejspíš není do smíchu, ale zkuste to. Představte si, jak trapas barvitě popisujete kamarádům a známým. Možná bude zrovna vaše historka patřit k těm, ze kterých se stane firemní legenda. Usmějte se na sebe do zrcadla, usmívejte se na kolegy. Úsměv dokáže zázraky. S vámi i s vaším okolím.

3. Zhřešte

Dietologové a zastánci zdravého životního stylu by vám tuhle radu nejspíš nedali. Většině ale pomůže, když si černý den prosvětlí sladkou pochoutkou. Nejúčinnější je prý čokoláda, která proti stresu funguje nejlépe.

» Podívejte se na nové nabídky práce

4. Soustřeďte se na jednodušší úkoly

Když nemáte svůj den, budete sotva podávat špičkové výkony. Pokuste se dělat něco, u čeho nemusíte moc přemýšlet. Ve většině povolání se takové činnosti najdou. Pokud ne, je nejlepším řešením vzít si volno a vypnout.

Třeba tak, jak to udělal šéf od Gábiny. Když už spolu asi měsíc nemohli najít stejnou řeč, „unesl“ ji z neúspěšného jednání k rybníku. Z kufru auta vytáhl rybářské pruty a oznámil jí, že jdou chytat ryby. On v obleku, ona v lodičkách. Nejenže během hodiny chytili tři kapry, ale konečně si vše vyříkali a našli společné řešení.

5. Nebojujte proti tomu, co nemůžete změnit

Jsou dny, kdy se vám nic nedaří a vy naprosto přesně víte, čeho je to důsledek. Jste nevyspaní, děti nemocné, řešíte manželskou krizi, nevycházíte s penězi, nestíháte v práci. Cítíte se pod tlakem a ve stresu. Pak stačí chvilka nepozornosti nebo zamyšlení a trapasy i chyby se kupí.

Co s tím? Můžete si stokrát říkat, že se vám tenhle stav nelíbí. Stavět se na zadní, že si to nezasloužíte. Smiřte se pro tuto chvíli s tím, že se vám nedaří. Přijměte situaci takovou, jaká je, a pak ji začněte postupně a s rozvahou řešit. Manželství nezachráníte tím, že se budete vztekat. V práci se vám nezačne dařit, když budete všechny kolem sebe vinit ze svých průšvihů. Jakmile si urovnáte věci v osobním životě, bude vašich „dnů blbec“ ubývat i v práci.
Doma je všechno v pořádku, do práce se těšíte a stejně máte pocit, že vás stíhá jedna pohroma za druhou? Občas se takové věci dějí zdánlivě bezdůvodně. Většinou však zatím stojí větší či menší míra přetažení nebo popletený biorytmus. A na to je nejlepší lék prostě trochu zvolnit.

» Podívejte se na nové nabídky práce

Jarmila Zechová Syptáková

Znáte také den blbec? Napište nám do diskuze, co vám pomáhá ho zvládnout.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz