Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Maturita při práci? Přihlášku podejte do 15. dubna

Tipy a články: Maturita při práci? Přihlášku podejte do 15. dubna

15. dubna končí termín pro podání přihlášky na střední školy. Kromě žáků základních škol zajímá toto datum i spoustu mnohem starších lidí. Nemáte maturitu a kvůli tomu těžko sháníte slušné pracovní místo? Neodkládejte rozhodnutí o doplnění vzdělání na „někdy“. Rozhoupejte se k tomu ještě letos.

8. 4. 2014

Výhoda do životopisu

Požadavky zaměstnavatelů se stále zvyšují. Výuční list, notabene několik (desítek) let starý, už pro získání nové práce nemusí stačit. V Česku je aktuálně přes 600 tisíc lidí bez místa. Firmy si tak mezi uchazeči mohou vybírat mnohem více než dřív.

I když si můžete myslet, že ve vašem věku už chybějící maturita nehraje roli, není to tak zcela pravda. Ti, kteří si i v pokročilé dospělosti dokázali doplnit vzdělání, získávají výhodu do životopisu. Věřte, že personalisté takový krok dovedou ocenit.

Nástavbové studium

Pokud máte výuční list, přihlaste se na nástavbové maturitní studium. Střední školy bývají dobře zařízeny na pracující studenty. Nabízejí jim večerní nebo dálkové studium, které se dá zvládnout i při zaměstnaneckém zápřahu. Do školy budete chodit například na jedno odpoledne v týdnu nebo v sobotu. Zejména na soukromých středních školách se platí školné – od 8 do 18 tisíc korun ročně. Obvykle je možné dohodnout si splátky.

Kariéra v novém oboru

Láká vás začít kariéru ve zcela jiném oboru, než jaký jste před mnoha lety vystudovali? Pak se můžete přihlásit k večernímu nebo dálkovému studiu celého studijního oboru. V takovém případě budete do školy chodit pět let. S toutéž dobou musejí počítat i ti, kteří si chtějí dodělat maturitu, ale mají jen základní vzdělání.

Státní maturita

Od roku 2011 skládají všichni studenti dvě maturity: státní a školní. Státní maturita zahrnuje zkoušku z češtiny a poté volitelně buď z matematiky nebo cizího jazyka. Školní část maturity tvoří například zkoušky z odborných předmětů, které organizuje sama škola.

Po letech v lavici. Jak na to?

Kdo se v dospělosti přihlásí ke studiu, aby ve svém volném čase chodil do školy a ležel v knížkách, mívá silnou vnitřní motivaci. I kvůli tomu mají učitelé dospělé studenty rádi. Také se od nich dozvídají spoustu zajímavých informací z praxe.

Právě znalost praxe a určité životní zkušenosti mohou usnadnit studium. U spousty věcí budete mít pocit, že už jste je někdy slyšeli a jen si je oživujete. Jiné vám do hlavy polezou samy, protože je znáte z praktické stránky. U jiných předmětů však bude potřeba zatnout zuby a „se učit, se učit, se učit“. Biflování z českého školství bohužel stále ještě nezmizelo. Ovšem až budete na konci studia držet v ruce maturitní vysvědčení se svým jménem, vaše sebevědomí vyletí nahoru. A je jedno, jestli je vám devatenáct, čtyřicet nebo pětapadesát.

Prace.cz

Kam dál?

Nové nabídky práce

Práce na „živnosťák“ – ano, nebo ne?

Jak dlouho budete čekat na odpověď firmy

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz