Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Mlčeti zlato. 7 vět, které na pohovoru raději neříkejte

Tipy a články: Mlčeti zlato. 7 vět, které na pohovoru raději neříkejte

Někdy to člověk ani nemyslí špatně – a vypadne z něj nějaká blbost. To se samozřejmě netýká jen pracovního pohovoru, ale i dalších situací v životě. V dnešním článku se zaměříme na ten pohovor. Dejte si pozor na těchto 7 vět, které vám mohou zbytečně pokazit reputaci.

  • Poslední aktualizace článku: 29. 7. 2020

1. A co vy tu vlastně děláte?

Nechoďte na pohovor s tím, že máte jen mlhavou (nebo dokonce vůbec žádnou) představu o tom, co firma dělá. Ukažte, že pohovor berete vážně a načtěte si předem základní informace o společnosti: co vyrábí, jak dlouho je na trhu, kdo patří k hlavním konkurentům. Stačí prolétnout web firmy, projít její facebookový profil a udělat si základní obrázek. Zabere vám to 10, možná 15 minut. Opravdu se vyplatí to nepodcenit. Personalisté se totiž uchazečů na úvod pohovoru moc rádi ptají: „Co víte o naší společnosti?“

↑ „Čím se ta vaše firma vlastně zabývá?“ Třeba tahle věta by od vás zaznít neměla.

2. Budu dělat cokoliv

Možná jste v situaci, kdy potřebujete práci. Jakoukoliv práci. Na pohovoru však neříkejte, že budete ochotně dělat COKOLIV, jen když vás zaměstnají. Působí to trochu zoufale. Hlásíte se přece na jednu konkrétní pozici, ne na osm dalších. Tak se na pohovoru bavte hlavně o ní: proč ji chcete získat, jaké máte předpoklady a dovednosti. Pak je i větší šance, že vás vyberou, než když budíte dojem, že vezmete zavděk čímkoliv.

» Podívejte se na nabídky práce ve vašem oboru

3. Omlouvám se za zpoždění

Ujela vám tramvaj. Dítě bojkotovalo ranní oblékání. V okolí nové firmy to moc neznáte a zabloudili jste. Jsme lidé a tyto situace se stávají. Pokud vás však čeká pracovní pohovor, stávat by se neměly. Jinými slovy: udělejte vše pro to, abyste dorazili včas.

4. Jsem strašně nervózní

Na pohovor nechodíme každý den a je přirozené cítit nervozitu. Personalista ji na vás možná pozná sám: z toho, že se vám lehce chvěje hlas nebo těžko hledáte ta správná slova. Nemusíte na to však sami upozorňovat. Prostě bojujte! Ukažte, že se jen tak nepoložíte a ten pohovor prostě zvládnete. I když máte stažený žaludek, zpocené dlaně a nejraději byste to už měli za sebou.

» Jak vám nízké sebevědomí kazí šanci na lepší práci

5. To mám přece napsané v životopise

Ptají se na věci, které máte v životopise a vám se zdá zbytečné je opakovat? Personalisté váš životopis samozřejmě četli. Chtějí se však dozvědět víc nebo vidět, co jim o své praxi řeknete tváří v tvář. Co zdůrazníte, co upozadíte, jaké emoce u toho projevíte… Proto otevřeně odpovídejte, na co se ptají. Jde jim o to vás lépe poznat – to je celé.

6. Ne, nechci se na nic zeptat

Pohovor není výslech, je to dialog. Proto by vám personalista měl dát prostor i pro vaše otázky. Mějte je připravené dopředu a zeptejte se na to, co vás o práci a firmě zajímá. Pokud řeknete, že se nechcete na nic zeptat, vypadá to, že vás nabízená pozice nezajímá. A to nepůsobí dobře.

» 20 super otázek, na které se zeptejte na pohovoru

Tip: S vymýšlením otázek na personalistu vám pomůže také web Atmoskop.cz. Můžete si na něm přečíst komentáře a hodnocení lidí na firmy. Získáte dopředu spoustu cenných informací, na které se můžete na pohovoru doptat.

7. Jak dlouho to ještě bude trvat?

Pohovor běží dobře, personalista je nadšený. Vy už však pomalu koukáte na hodinky, protože za chvíli potřebujete být jinde. Nechoďte na pohovor s tím, že jste v časovém presu – to raději personalistu požádejte o nový termín. Pohovor většinou trvá asi hodinu, ale vyhraďte si nejméně hodinu a půl. Ať máte rezervu a nejste pod tlakem.

» Podívejte se na nabídky práce ve vašem oboru

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz