Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Mlčeti zlato. 7 vět, které na pohovoru raději neříkejte

Tipy a články: Mlčeti zlato. 7 vět, které na pohovoru raději neříkejte

Někdy to člověk ani nemyslí špatně – a vypadne z něj nějaká blbost. To se samozřejmě netýká jen pracovního pohovoru, ale i jiných situací v životě. V dnešním článku se ale zaměříme na ten pohovor. Dejte si pozor na těchto 7 vět, které vám mohou zbytečně pokazit reputaci.

  • Poslední aktualizace článku: 11. 12. 2019

„A co vy tu vlastně děláte?“

Nikdy na pohovor nechoďte s tím, že nemáte představu o tom, co firma dělá. Ukažte, že pohovor berete vážně a o nabízenou práci stojíte. Načtěte si základní informace předem: co společnost vyrábí, jak dlouho je na trhu, kdo patří k hlavním konkurentům atd. Stačí prolétnout web firmy, její Facebook a udělat si základní obrázek. Zabere vám to deset, možná patnáct minut. A opravdu se vyplatí to nepodcenit. Personalisté se totiž uchazečů moc rádi ptají: „Co víte o naší společnosti?“

„Budu dělat cokoliv.“

Možná jste v situaci, kdy potřebujete práci. Jakoukoliv práci. Na pohovoru však neříkejte, že budete ochotně dělat cokoliv, jen když vás zaměstnají. Působí to zoufale. Hlásíte se přece na jednu konkrétní pozici, ne na osm dalších. Tak se na pohovoru bavte hlavně o ní: proč ji chcete získat, jaké máte předpoklady a dovednosti. Pak je i větší šance, že vás vyberou, než když budíte dojem, že vezmete zavděk čímkoliv.

» Podívejte se na nabídky práce ve vašem oboru

„Omlouvám se za zpoždění.“

Ujela vám tramvaj. Dítě bojkotovalo odchod do školky. Zabloudili jste. Jsme lidé a tyto situace se stávají. Pokud vás však čeká pohovor do nové firmy, stávat by se neměly. Jinými slovy: udělejte vše pro to, abyste dorazili včas.

„Jsem strašně nervózní.“

Na pohovor nechodíme každý den. Proto je přirozené cítit nervozitu. Personalista ji možná pozná sám: z toho, že se vám lehce chvěje hlas nebo těžko hledáte ta správná slova. Nemusíte na to však sami upozorňovat. Prostě bojujte! Ukažte, že se jen tak nepoložíte a ten pohovor prostě zvládnete. I když máte stažený žaludek a zpocené dlaně.

» Jak vám nízké sebevědomí kazí šanci na lepší práci

„To mám přece napsané v životopise.“

Ptají se na věci, které máte v životopise a vám se zdá zbytečné je opakovat? Personalisté váš životopis samozřejmě četli. Chtějí se však dozvědět víc nebo vidět, co jim o své praxi řeknete tváří v tvář. Co zdůrazníte, co upozadíte, jaké emoce u toho projevíte… Proto otevřeně odpovídejte, na co se ptají. Jde jim o to vás lépe poznat – to je celé.

„Ne, nechci se na nic zeptat.“

Pohovor není výslech, je to dialog. Proto vám personalista dá prostor i pro vaše otázky. Mějte je připravené dopředu a zeptejte se, co vás o práci a firmě zajímá. Pokud řeknete, že se nechcete na nic zeptat, vypadá to, že vás nabízená pozice nezajímá, což nepůsobí dobře.

» 20 super otázek, na které se zeptejte na pohovoru

Tip: S vymýšlením otázek na personalistu vám pomůže také web Atmoskop.cz. Ten sbírá hodnocení na firmy od lidí, kteří tam skutečně pracují nebo pracovali. Získáte dopředu spoustu cenných informací, na které se můžete na pohovoru doptat.

„Jak dlouho to ještě bude trvat?“

Pohovor běží dobře, personalista je nadšený. Vy už však pomalu koukáte na hodinky, protože za chvíli potřebujete být jinde. Nechoďte na pohovor s tím, že jste v časovém presu – to raději firmu požádejte o nový termín. Pohovor obvykle trvá asi hodinu, ale vyhraďte si nejméně hodinu a půl. Ať máte rezervu a nejste pod tlakem.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz