Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Motivační hlášky mohou sloužit i k manipulaci. Jak s nimi naložit?

Tipy a články: Motivační hlášky mohou sloužit i k manipulaci. Jak s nimi naložit?

„Přidej, je to jen na chvilku, spoléháme na tebe.“ Větičky, které se leckdy příjemně poslouchají, ale mohou být i velice zrádné. Mají nás přimět dělat práci, která nám tak úplně nenáleží. Každou prosbu nebo žádost o výpomoc nelze rovnou odmítat, v dobře fungujícím týmu si lidé vycházejí vstříc. Pomoc však nesmí být jednostranná. Je správné zvažovat, na jakou prosbu kývnu a na jakou už ne, a také si dávat pozor na manipulativní hlášky.

Většinou je hned jasné, když s námi někdo manipuluje. V případech skryté manipulace však můžeme procitnout klidně až za pár měsíců. V práci se občas objevuje „zabalená“ do motivačních frází, které vypadají neškodně. Nejdřív máte radost z toho, že vás šéf vychvaluje a dává vám práci navíc. Vyhovíte kolegovi, když po nás chce drobnou službičku. Jenomže mimořádných úkolů a proseb přibývá a vy zjišťujete, že pro všechnu práci navíc nestíháte tu svoji. Je v pořádku kolegovi nebo šéfovi občas vyhovět, od toho jste přece tým. Jakmile se ale z toho stane pravidlo a vy se cítíte zneužívaní, je na čase se bránit.

Navozování pocitu viny

Pro manipulátory je vyvolávání pocitů méněcennosti, úzkosti a viny prostředkem k tomu, aby od vás dostali to, co chtějí. Cítili byste se provinile, kdybyste nevyhověli? Souhlasíte s každou vyměněnou službou, i když se vám to nehodí?  Pak jste se nejspíš stali obětí šikovného manipulátora.

„To budeš mít za chvilku, je to na pár minut.“

Tahle fráze má vzbudit pocit, že jde o prkotinu, která se udělá „sama“. Kdyby to tak bylo, proč by si to neudělal dotyčný sám? Pokud máte z dřívějška zkušenost, že podobná drobnost se vám protáhla na několik hodin, ozvěte se. „Minule mi to zabralo několik hodin a ty teď opravdu nemám. Musím dokončit svoje úkoly.“

„Když nemůžeš, tak přidej.“

Motivační hláška, která se dostala i do názvu písničky kapely Mirai. Pochází však z úst legendárního Emila Zátopka, který ji pronesl po vítězném maratonu. Stala se mantrou na hřištích a bohužel i na pracovištích. Opravdu vás ale motivuje k větším výkonům? Nejspíš ne, a jestli ano, tak jen na omezenou dobu. Všichni máme svoje limity. Dotyčného, který vás touhle větou chce popohnat, ujistěte, že děláte vše, co je ve vašich silách, a pro zachování vašeho zdraví není žádoucí práce navíc. Tedy pokud vás nechtějí dostat kvůli syndromu vyhoření do dlouhodobé pracovní neschopnosti.

Lichocení

I pochvala může být forma manipulace. Přesvědčit vás mazáním medu kolem pusu je taktika, která většinou vychází.

„Ty to umíš tak dobře!“

Tato a další podobné věty jako třeba: „Ty jediný jsi schopný dotáhnout práci do konce,“ nebo: „Ty jsi největší expert,“ ve vás mají vzbudit pocity spasitele firmy, který ji jako jediný zachrání. Dobře se to poslouchá, ale kdyby to tak bylo, neměl byste být šéf? Ve dobře nastavené firmě by měla fungovat zastupitelnost. Je legitimní odmítnout, pokud máte své práce až nad hlavu. Poděkujte za lichotky a poukažte na další kolegy, kteří úkol mohou zvládnout. Třeba takto: „Promiň, ale nemám na to tolik času ani energie, kolik by bylo potřeba. Mám moc svojí práce. Obrať se prosím na méně vytížené kolegy.“

TIP: I když se omlouvat nemusíte a přijde vám to nespravedlivé, přidejte k odmítnutí i omluvu. Je to gesto, kterým si nakloníte odmítnutého na svoji stranu, aniž by si to sám uvědomoval.

Pocit sounáležitosti

Dejte si pozor především na hlášky, které ve vás mají vyvolat pocit zodpovědnosti za firmu.

„Teď musíme všichni zabrat, to přece víš.“ 

Pandemie covidu i válka na Ukrajině jsou mimořádné události, které svádí k použití takových hlášek. Ano, doba je komplikovaná. Ale když jste za tím „všichni“ jen vy a nikdo jiný na pracovním tempu přidat nemusí, vypadá to, že se vám někdo snaží předat svoji práci. Jak odmítnout tenhle požadavek? Vysvětlete, že na další úkoly nemáte volný prostor, protože jste si práci navíc už vzali. Právě proto, že moc dobře víte, co se děje.

„Je to na tobě, všichni na tebe spoléháme.“

Kdo by se nechtěl cítit jako nejdůležitější osoba ve firmě? Nenechte se ale zmást. Na vašich bedrech štěstí firmy nestojí. Jen je vám to prezentováno tak, aby pro vás bylo těžké odmítnout. Zvlášť pro člověka, který cítí za firmu zodpovědnost, je tenhle výrok pastí, do které se nechá snadno chytit. Až to na vás budou zkoušet znovu, dejte najevo, že vás mrzí, že vše stojí na vás, ale že si stěžejní úkoly zasluhují maximální soustředění, které vy momentálně nejste schopni poskytnout kvůli jiné práci.

Nová strategie nezabrala a vás už nebaví dělat práci za někoho jiného? Poohlédněte se po jiném zaměstnání na webu Prace.cz, kde jsou pro vás připravené aktuální nabídky volných míst.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz