Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jsem na neschopence. Jak to bude s nemocenskou?

Tipy a články: Jsem na neschopence. Jak to bude s nemocenskou?

Nemoc si nevybírá, zní známé rčení. Na jaké dávky má pracovník nárok, pokud dlouhodobě onemocní? Jak dlouho mu zaměstnavatel musí držet místo? A může po něm požadovat, aby v době, kdy leží doma nemocný, alespoň částečně pracoval?

  • Poslední aktualizace článku: 8. 1. 2020

Odpovídá Ivana Fára a Jakub Tomšej z advokátní kanceláře CMS Cameron McKenna:

Pokud onemocníte a lékař rozhodne o vaší dočasné pracovní neschopností, nemůžete vykonávat práci a nemáte nárok na mzdu. Od 1. do 14. dne nemoci budete dostávat náhradu mzdy od zaměstnavatele. Náleží vám ale jen za pracovní dny (hodiny). Zaplatí vám tedy jen to, co byste odpracovali, pokud byste neonemocněli. Velmi zjednodušeně lze říci, že tato náhrada mzdy může dosahovat 60 % průměrného výdělku. U zaměstnanců s vyššími příjmy však bude v poměru s tím, na co jsou zvyklí, ještě nižší.

Zaměstnavatel může kontrolovat, jestli marodíte

Nad rámec výše uvedeného vám může zaměstnavatel přiznat i výhodnější režim. Třeba zavést tzv. sick days (zdravotní volno), kdy se zaměstnanec může doma vyležet, aniž by mu byla odměna jakkoliv krácena. Obrácenou stránkou téže mince je skutečnost, že zaměstnavatel může po dobu vaší dočasné pracovní neschopnosti kontrolovat, zda se v době, kdy nemáte od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, zdržujete doma. Pokud byste hrubě porušili režim své dočasné pracovní neschopnosti, hrozí vám za to až výpověď.

↑ V nemoci dostáváte nejprve náhradu mzdy od firmy a poté nemocenskou od státu.

Od 15. dne dávky vyplácí stát

Od 15. dne trvání nemoci budete pobírat nemocenské dávky od státu. Vyplácí je sociálka a do nemocenské započítává i víkendy a svátky. I v tomto případě výše podpory asi málokoho potěší, neboť i v této fázi je stonání méně výnosné než výkon práce. Dobrá zpráva však je, že v případě dlouhodobé nemoci budete mít nárok na tyto dávky až do 380. dne dočasné pracovní neschopnosti. Následně se bude zvažovat, zda nedošlo k poklesu vaší schopnosti pracovat do té míry, že vám vznikl nárok na invalidní důchod.

Kvůli dlouhodobé nemoci vás propustit nemohou

Po návratu z nemocenské vás zaměstnavatel musí zařadit na stejnou pracovní pozici, jakou jste vykonávali před onemocněním. Pokud tato pracovní pozice už neexistuje, může vás zařadit na jinou práci. Pokud pro vás zaměstnavatel nemá vůbec žádnou práci v souladu s pracovní smlouvou, můžete být propuštěni pro nadbytečnost (vzniká nárok na odstupné). Nepřichází však v úvahu, abyste dostali výpověď jen proto, že jste kvůli nemoci dlouho v práci chyběli.

Marodíte? Pracovat nemusíte, a to ani z domova

Po dobu dočasné pracovní neschopnosti nejste povinni vykonávat žádnou práci a zaměstnavatel vás k ní nemůže v žádném případě nutit. Pokud po vás zaměstnavatel chce, abyste se v době nemoci dál věnovali své práci z domova, je jen na vás, jestli na tento požadavek přistoupíte. Samozřejmě totiž máte právo po dobu nemocenské na práci zcela zapomenout.

Dohoda o práci z domova je možná

Pokud byste na požadavek zaměstnavatele chtěli přistoupit, bylo by správnější, aby vám zaměstnavatel povolil pracovat z domova. V takovém případě vám za práci náleží standardní mzda, jako byste pracovali v kanceláři, a vůbec nebyli v režimu dočasné pracovní neschopnosti.

Článek byl připraven ve spolupráci s advokátní kanceláří CMS Cameron McKenna. CMS Cameron McKenna je členem celosvětového řetězce advokátních kanceláří CMS a poskytuje svým klientům komplexní právní poradenství, včetně služeb v oblasti pracovního a smluvního práva.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz