Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Na co si dát největší pozor při pohovoru? Budete mít jasno, když se na to podíváte očima zaměstnavatele

Tipy a články: Na co si dát největší pozor při pohovoru? Budete mít jasno, když se na to podíváte očima zaměstnavatele

Shánět práci v této době není nic jednoduchého. Nabídek ubylo, počet uchazečů se naopak zvýšil. Práce stále je, nicméně konkurence stoupla a firmy si mohou mezi kandidáty více vybírat. Vyvarujte se proto na pohovoru největších chyb, které vás z boje o danou pozici vyřadí. Pomůže při tom, když si představíte pohovor z „druhé strany“, tedy z pohledu náboráře.

Vyvarujte se postoje „nemá to cenu“

Udržet si pozitivní přístup může být v současné době zatraceně těžké. Zvlášť v případě, že člověk prošel už několika výběrovými řízeními a úspěch se stále nedostavil. Zkuste přesto nepodlehnout pocitu marnosti. Uvědomte si například, čeho všechno jste v životě dosáhli a co všechno se vám v minulém zaměstnání povedlo. Na vašem postoji totiž hodně záleží. Jste-li pozváni na pohovor, mějte na paměti, že vaše duševní nastavení se odráží na vašem vystupování. A jestliže přijdete na schůzku s tím, že „to stejně nemá cenu a zase to nevyjde“, bude to na vás poznat. Toto riziko hrozí zejména starším uchazečům, ale pocit zmaru může přepadnout kohokoliv. Takový člověk pak zaměstnavatele těžko přesvědčí, aby ho přijal.

Zkuste se na celou situaci podívat očima toho, kdo vás jako budoucího zaměstnance posuzuje. HR manažer společnosti Penny Market Petr Šrámek upozorňuje, že právě rezignovaný, tedy odevzdaný postoj, může u kandidátů jen těžko přehlížet. Jako náborář má obavy takového uchazeče přijmout, protože neví, jestli dotyčný po získání práce rozkvete a bude plný energie, nebo jestli u něj pasivní přístup přetrvá. „A mít člověka, který je rezignovaný a ´nechce pracovat´, to si nemůže personalista dovolit,“ vysvětluje Šrámek.

„Frajerský“ přístup nechte také doma

Stejně tak si zkomplikujete situaci, pokud se budete snažit našroubovat do nějaké role, například do opačného extrému, tedy do příliš sebevědomé pózy. Petr Šrámek uvádí jako příklad situaci, kdy se k němu dostaví kandidát, kterého pokládá za frajírka a který mu není osobnostně příjemný. „To neznamená, že bych si v tu chvíli řekl, že ho nechci, ale vždycky se snažím poznat, jestli je to nějaká úvodní póza, protože někteří lidé se snaží na pohovory sebestylizovat,“ říká Šrámek.

Vysvětluje, že i personalistovi hrozí, že podlehne „haló efektu“, tedy prvotnímu chybnému odhadnutí druhého člověka. „Každý z nás má nějaké preference ohledně toho, kdo je pro něj příjemný a nepříjemný člověk. A každý z nás má nějakou představu o ideálním kandidátovi. Musíme se velmi hlídat, abychom tomuto ´haló efektu´ nepodlehli,“ míní HR manažer.

TIP: Na celý rozhovor s HR manažerem společnosti Penny Market Petrem Šrámkem se můžete podívat zde. 

Na místě tedy je usnadnit náboráři posuzování vaší osoby tak, aby musel s „haló efektem“ bojovat co nejméně. Nevystupujte poraženecky, ale nechovejte se také stylem, že všechno víte a všechno znáte. A to ani v případě, že se ucházíte o pozici, na níž máte vyšší kvalifikaci i více než dostatek praxe. Věnujte pozornost tomu, v čem konkrétně bude vaše práce spočívat a co od vás zaměstnavatel očekává. Slušně odpovídejte na všechny otázky a nikdy nedávejte najevo, že se vám třeba nezdají dost chytré. Uvědomte si, že náborář vás zná jen z několika řádek životopisu a snaží se o vás zjistit co nejvíc. Jeho dotazy jsou pro vás příležitostí.

Mluvte o tom, čím můžete prospět

Možná jste přesvědčeni, že současná situace je nevýhodná pouze pro uchazeče. Zkuste ale připustit, že ani firmy to dnes nemají jednoduché. Nikdo neví, kdy se opět náš život a s ním i obchod a podnikání vrátí do normálu. Firmy na to musejí reagovat, ať už stávající opatření jejich byznys spíš tlumí, nebo mu dává impuls k růstu. V obou případech potřebují firmy zaměstnance, kteří jim v této nestandardní situaci pomohou. Během pohovoru proto nemluvte jen o tom, co byste chtěli a očekáváte od získání práce vy, ale snažte objasnit, jak by vaše znalosti, zkušenosti, případně pracovní návyky mohly v této nelehké době k prosperitě společnosti přispět.

Vyjděte z toho, co se píše v inzerátu a požadavky na danou pozici si před pohovorem pečlivě prostudujte. V duchu si projděte i své vlastní zkušenosti z minulého zaměstnání, projekty, na kterých jste se podíleli, a zhodnoťte, co z toho byste mohli budoucímu zaměstnavateli nabídnout. Budete tak lépe připraveni a spíše tak získáte požadované místo.

 

Podívejte se na nabídky zaměstnání i brigád na práce.cz.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz