Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Nábor do výroby - jak vypadá pohovor i praktická zkouška na různé pozice v konkrétním podniku?

Tipy a články: Nábor do výroby - jak vypadá pohovor i praktická zkouška na různé pozice v konkrétním podniku?

Zatímco určitá odvětví ekonomiky zažívají útlum, jiná stále fungují. Průmysl patří mezi ně. Kandidáti na dělnické profese jsou mimo jiné prověřováni i po praktické stránce. Jak taková zkouška vypadá? To přibližuje v prvním dílu našeho seriálu o náboru do výroby HR business partnerka Sabina Halasová ze společnosti IFE-CR, která sídlí v Modřicích u Brna.

Společnost IFE-CR vyvíjí a vyrábí nástupní systémy v rámci divize kolejových vozidel Knorr-Bremse. Jsou to různé typy dveří na elektropohon, které se instalují do vlaků po celé Evropě. Společnost má okolo 900 zaměstnanců a stále nabírá. Mezi hledanými pozicemi jsou operátoři ve výrobě (operátor montáže, expedice, mycího zařízení), ale i specializovanější dělnické profese, jako například lakýrníci. Jejich práci koordinují směnoví mistři.

Pohovor, praktická zkouška, pak do výroby

Uchazeč, který má zájem o pozici operátora, si nejprve popovídá s náborářkou Sabinou Halasovou a směnovým mistrem. „Probereme s ním jeho životopis, ptáme se ho na jeho dosavadní zkušenosti. Také mu vysvětlíme, jak to chodí u nás ve firmě,“ popisuje HR business partnerka.

Potom všichni tři přejdou do tréninkového centra, kde probíhá praktická zkouška kandidáta. „Dáme mu za úkol smontovat určitý díl podle pracovního postupu. Přitom se díváme, jestli se dotyčný zvládne v postupu zorientovat, používat přiložené nástroje, přeměřit si, co je potřeba, anebo jestli dokáže odhalit chybu, která se v zadání skrývá,“ odhaluje náborářka malou záludnost, kterou zkouška obnáší. Přitom neplatí, že pokud se někomu „na první dobrou“ danou věc sestavit nepodaří, automaticky z výběrového řízení vypadává. „Když se dostane do slepé uličky, samozřejmě mu poradíme a necháme ho pokračovat dál. Je pro nás důležité, aby kandidát dokázal s poskytnutými informacemi pracovat a učit se.“

Pokud uchazeč praktický test zvládne, pozve ho náborářka ještě na další schůzku, kdy už se jde přímo do výroby. Tam budoucí zaměstnanec stráví hodinku přímo v provozu a pozná tým, s nímž bude pracovat.

Uplatnit se mohou i uchazeči z jiných oborů

Podle Sabiny Halasové nepřicházejí do podniku žádat o práci zdaleka jen lidé s předchozí zkušeností z výroby, ale například i z odvětví gastro, zvlášť v poslední době. „Pokud jsou šikovní a učenliví, nevadí, že nemají technické vzdělání nebo dosud ve výrobě nedělali. Pracuje u nás například několik kuchařů nebo třeba provozních restaurací,“ vyjmenovává HR business partnerka. Podle ní si pochvalují, že směny včetně nočních trvají vždy stejně dlouhou dobu. Zatímco v restauraci se končí pokaždé jindy, podle toho, kolik je zákazníků. „Práce u nás je jasně strukturovaná. Navíc zaměstnanci nemusejí být v kontaktu s hosty a stále se na ně usmívat. Pro některé je to úleva,“ vysvětluje Halasová rozdíl obou zaměstnání. Také jistota stabilní práce a mzdy vždy ve stejnou dobu může být na práci ve výrobním podniku lákavá.

Muži převažují, ale jsou tu i ženy

Je fakt, že výroba ve společnosti IFE-CR není příliš „stavěná“ pro ženy. „Důvodem je manipulace s těžkými břemeny, která není u žen povolena i z hlediska váhových limitů. Kvůli tomu je jejich podíl ve výrobě z celkového počtu pracovníků asi 12%. Vhodné pozice pro ženy máme především na malých dílech – bezpečnostních prvcích – a předmontážích, kde se obecně pracuje s menšími kusy,“ vysvětluje Sabina Halasová.

Mistři už musí prokázat manažerské schopnosti

Jestliže přijdou žádat do IFE-CR o práci kandidáti na pozici směnového mistra, musejí už prokázat technicky pokročilejší know-how a také manažerské kompetence. „Dokazují, že se vyznají v technické výkresové dokumentaci nebo umí například stanovit náklady na nekvalitní výrobu. A pokud tyto znalosti nemají příliš hluboké, měli by alespoň popsat, co by dělali, aby to zjistili,“ vyjmenovává náborářka. Prověřování se také týká schopnosti řešit různé mezilidské situace. „Například se ptáme, jak by kandidát postupoval, pokud by si za ním přišel stěžovat podřízený na jiného podřízeného,“ uvádí Sabina Halasová.

K obsazování těchto vyšších pozic se nicméně firma většinou nejprve rozhlíží ve vlastních řadách a vybírá na ně perspektivní pracovníky. Nejeden bývalý operátor dělá dnes směnového mistra. „Zaměstnanci mají jasně stanoveno, co musejí splnit, aby mohli postoupit výš. Ne každému se to podaří. Ale šanci každý má,“ potvrzuje HR business partnerka.

Jak probíhá třídění CV?

Sabina Halasová nijak přísně došlé životopisy nehodnotí. Snaží se dát šanci co největšímu počtu kandidátů, poznat je osobně i při praktické zkoušce. „Jediné, co mě vždy trochu zarazí, je, když uchazeč nedokončil ani jedno z učilišť, která v CV uvádí. To trochu zpozorním a při pohovoru se ptám na důvody,“ upozorňuje náborářka. Často v životopisech také narazí na frázi: Rád/a se učím novým věcem. „To se pak vždycky ptám, co nového se kandidát v poslední době naučil. Většinou je tím zaskočím,“ usmívá se Sabina Halasová a doporučuje, aby v případě, že člověk nemá na takovou upřesňující otázku připravenou odpověď, nic podobného do životopisu nepsal.

 

Podívejte se na nabídky zaměstnání na prace.cz.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz