Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Nakoukli jsme do zákulisí. Jak se pracuje v Howden ČKD Compressors

Tipy a články: Nakoukli jsme do zákulisí. Jak se pracuje v Howden ČKD Compressors

V pražských Vysočanech, na dohled od O2 Areny, se příští rok začnou vyrábět kompresory „ve velkém“. Půjde hlavně o zakázkovou výrobu pro zahraniční průmyslové podniky. Firma Howden ČKD Compressors proto potřebuje najít nové lidi do výroby, vývoje i managementu. Vypravili jsme se do výrobní haly zeptat těch, kteří v ní už pracují: co nováčky čeká?

6. 11. 2014

↑ Technici z Howden ČKD Compressors nás vzali do zákulisí.

Vstupujeme do haly

„Vítám vás,“ podává nám ruku Dušan Haringa, vedoucí obrobny. Provede nás zdejší výrobní halou, kde pracuje osmým rokem. Než do ní vstoupíme, musíme si nasadit plastové ochranné brýle. „Až budeme procházet výrobou, držte se prosím po straně. Opět kvůli bezpečnosti,“ dává nám pan Haringa poslední instrukce.

Hala je obrovská. Vysoko nad hlavou nám jezdí jeřáby stěhující břemena. V pozadí slyšíme startující náklaďák, který se chystá převézt materiál z jednoho konce haly na druhý. „Dnes už to tady vypadá úplně jinak. To kdybyste to viděli před rokem!“ vypráví Dušan Haringa.

Rok pod novým vlastníkem

Pražská firma ČKD Kompresory přešla loni na podzim pod hlavičku skotské strojírenské skupiny Howden. Nový vlastník má velké plány: chce výrazně rozšířit výrobu a také zmodernizovat stávající halu. „V Praze vznikne jakási centrála pro výrobu kompresorů pro celou skupinu Howden. Přesune se k nám výroba nejen z Velké Británie, ale i Francie, Holandska a dalších sesterských zemí,“ přibližuje Jan Růžička, generální ředitel Howden ČKD Compressors.

Pětiosé obráběcí centrum

Postupně se sem nastěhují nové výrobní stroje. Mimo jiné unikátní pětiosé obráběcí centrum. Zjednodušeně řečeno — stroj se sadou nástrojů, který se pohybuje v pěti osách. Kromě běžných os tedy při práci využívá ještě dvě přídavné osy, v nichž lze stroj programovat.

Tomáš nastoupil hned po škole

Zaměstnanci se už na nové „mašiny“ těší. Například Tomáš Vančura, mladý mistr, který ve firmě pracuje osmým rokem. Nastoupil hned po maturitě. „Dá se říct, že mě vychovala až tady firma. Na škole se učí pouze teorie. S tím, co se děje v praxi, se to nedá vůbec srovnávat,“ říká Tomáš Vančura. „Práce tady mě hodně baví, hlavně proto, že je různorodá. Člověk se tu pořád rozvíjí, stále se děje něco nového.“

↑ Brzy přibudou nové „mašiny”, třeba pětiosé obráběcí centrum.

Prestiž zakázkové výroby

Jiří Pohořelý nastoupil do ČKD také těsně po střední škole – ale už v roce 1975. Od té doby zůstal firmě věrný. „Naše společnost se vyznačuje tím, že se jedná o zakázkovou výrobu. Každý kompresor je unikát na míru zákazníkovi,“ říká Jiří Pohořelý. „To se promítá i do nároků na lidi. Je potřeba být kreativní, být velice operativní při posuzování různých technických problémů, znát výkresovou dokumentaci a podobně. Je prostě třeba mít ochotu, pružnost a předvídavost v technickém myšlení,“ upřesňuje, čím nový zaměstnanec přesvědčí na pohovoru.

Hlavně se nebát, když se stroj rozjede

Dušan Haringa, náš průvodce halou, svému kolegovi přikyvuje: „Není to tu sériová výroba, že začnete v lednu a až do prosince děláte tu samou činnost. Když člověk chce, perspektivu růstu u nás určitě najde,“ říká Dušan Haringa.
„Co by měl umět uchazeč o práci u nás? Vědět něco o CNC strojích a programování a hlavně se nebát, když se stroj rozjede,“ shrnuje lakonicky karuselář Jan Anýž, který v podniku pracuje už déle než čtyřicet let.

Týmová spolupráce

Novinky, které se tu dějí s přechodem pod nového vlastníka, se však netýkají jen nákupu nových strojů na dílnu. Začne se tu třeba mnohem více prosazovat týmová spolupráce. Zdejší technici budou pracovat v takzvaných buňkách. „Bude to tým tří až pěti různých profesí, jako je brusič, frézař, soustružník. A budou společně kopat za jeden tým. Buňky jsme si už vyzkoušeli na výrobě rotorů a oběžných kol a budeme to dál rozšiřovat,“ přibližuje plány do budoucna Dušan Haringa.

Pomáháme my jim a oni nám

Podle Lukáše Noháče, který pracuje jako konstruktér, je ale týmová práce nezbytná už dnes. A v krvi ji musí mít i ten, kdo by ve firmě rád pracoval. „Musí být komunikativní, nesmí to být sólista. Když udělám chybu ve výkresu, potřebuju se spolehnout na tým na dílně, že ji najde, upozorní mě na ni a společně najdeme jiné řešení. Funguje to tak, že my pomáháme jim a oni nám,“ říká Lukáš Noháč, který před osmi lety vystudoval ČVUT v Praze a do ČKD nastoupil jako čerstvý absolvent.

Technici: Neukousneme vás

Strojaři z Howden ČKD Compressors tedy vzkazují: pokud vám to technicky pálí, pracujete raději v týmu než samostatně a láká vás obsluhovat moderní výrobní „mašiny“, rádi vás uvítáme ve svých řadách. „Určitě nikoho neukousneme,“ loučí se s námi se smíchem Dušan Haringa.

Prace.cz

Kam dál?

Čtenářka Alice: Co jsme jí poradili zlepšit v životopise?

Jak si najít práci, když máte chvíli po maturitě

Jak se stát obchodním zástupcem

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz