Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Nedaří se vám najít práci? Změňte obor

Tipy a články: Nedaří se vám najít práci? Změňte obor

Jste zoufalí z toho, že nemůžete najít novou práci? Máte pocit, že všechna vhodná místa jsou obsazená? Ve vaší profesi je to možná opravdu problém, ale nové nabídky na práci se objevují i v době pandemie. Stále jsou firmy, které potřebují nové zaměstnance.

Rozhlédněte se jiným směrem

Změňte strategii a popřemýšlejte o jiné práci, kterou byste se svými zkušenostmi a znalostmi mohli dělat.  To, že jste deset let pracovala jako barmanka, neznamená, že z vás nebude dobrá pokladní nebo prodavačka. Číšník nemusí být nadosmrti číšníkem. Možná by se osvědčil jako skladník, řidič z povolání nebo třeba obchodní referent.

Nebojte se změny

Profesi můžete změnit v každém věku. Vím, někdy je těžké jen si připustit takovou možnost. Jste zvyklí na svou práci, nemáte rádi změny. Pochybujete o tom, že zvládnete dělat něco jiného. Děsí vás představa, že novou práci nezvládnete, že se budete muset učit novým věcem.  Připusťte si, že máte strach z toho, co vás čeká. Je to normální reakce. Nedovolte mu však, aby vás paralyzoval. V tomhle případě nemáte co ztratit. Můžete spíše získat a na změně vydělat.

Zvažte, na co máte

Zhodnoťte svoje možnosti. Jaká byla vaše pracovní náplň, jaké činnosti dobře ovládáte?  Z každé práce si člověk odnáší nějakou zkušenost, která se mu bude hodit i na jiném místě. Údržbář, který byl dříve instalatérem, si hravě poradí s kapajícím kohoutkem. Šikovná švadlenka najde uplatnění v oborech, kde je důležitá trpělivá a precizní práce.

Udělejte z koníčka práci

Jaké máte koníčky? Co rádi děláte, u čeho zapomenete na čas? Nedalo by se uvažovat tímhle směrem? Když vás něco baví, jde práce sama od ruky, snadněji si pamatujete nové postupy. Baví vás zvelebovat byt, zajímá vás, jak bydlí ostatní? Co to zkusit jako asistentka v realitách?

Trávíte hodiny počítače a tvoříte nejrůznější grafické návrhy? Hrajete si s úpravou fotografií? Poptejte se v reklamních agenturách, jestli by vás nevzali na stáž. Třeba neplacenou. Získáte cennou referenci, naučíte se něčemu novému a odkoukáte, jak pracují profíci. Odtud to je už jen malý krůček k získání nové práce.

Využijte svých povahových vlastností

Vybírejte si práci i podle své povahy. Pokud pracujete rádi v klidu, nebudete spokojení jako prodavač, se kterým denně mluví mraky zákazníků. Nejste manuálně zruční? Práce v dílně pro vás nebude správnou volbou, ale zapadnete v obchodě, pokud dobře vycházíte s druhými.

Jste komunikativní a výřeční? Mluvíte rádi s lidmi? Zkuste to na zákaznických linkách, které jsou v poslední době na vzestupu. Je to fyzicky nenáročná práce, která však vyžaduje dobrou vyřídilku a psychickou odolnost.

Volných pracovních míst, u kterých nepotřebujete vystudovanou odbornou školu, je mnoho. Pro zaměstnavatele je podstatnější spíše ochota učit se novým věcem a chuť pracovat.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz