Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Nejhorší inzeráty nabízející práci

Tipy a články: Nejhorší inzeráty nabízející práci

Hledáme asistentku ředitele

Takováto formulace z výběrového řízení vyřadí všechny mladé muže, kteří by rádi sbírali zkušenosti právě z pozice blízko vedení. Navzdory tomu je ale velmi častá.
"Neměli byste obsazovat pracovní pozice osobou určitého pohlaví pouze s odkazem na skutečnost, že tuto profesi osoby určitého pohlaví tradičně vykonávají. Příkladem může být například prodavačka, uklízečka nebo řidič," vysvětlil Tomáš Dombrovský ze společnosti LMC, která provozuje portály Práce.cz a Jobs.cz.
Správná formulace by mohla znít: vyhlašujeme výběrové řízení na pozici asistent/ka ředitele.

Práce je náročná, vhodná pro muže

nzerát může požadovat na pozici osobu konkrétního pohlaví pouze tehdy, pokud ji osoba pohlaví opačného objektivně vykonávat nemůže. "V praxi je ale takových povolání minimum, například herec či herečka, nebo model/modelka dámského či pánského prádla," upozodnil Dombrovský.
V pořádku ale není ani doporučení "vhodnosti" pozice pro jedno z pohlaví. Ani v případě, že se jedná o fyzicky náročnou práci není nikde psáno, že by ji nemohla vykonávat žena.

Minimální věk 25 let

Uvedení věku je dalším diskriminačním proviněním, až na několik velmi přesně omezených případů. "Podmínka minimálního věku je oprávněná, pokud je nezbytná pro výkon zaměstnání nebo pro přístup k určitým právům a povinnostem spojeným se zaměstnáním," upozornil Dombrovský. Může to tedy být 18 let v případě nutnosti hmotné odpovědnosti nebo nutnosti nakládat s velkou hotovostí. I proto je vhodné uvést v inzerátu důvod, proč je v něm minimální věk uveden.

Práce v mladém kolektivu

Inzerát může být sice velmi korektně formulovaný, pokud ale jako jeden z benefitů nabízí práci v mladém kolektivu, je diskriminační nepřímo.
"Starší člověk se pak na takové místo nepřihlásí. Velmi jednoznačně vyznívá i požadavek na mladé a flexibilní uchazeče, který kromě starších zájemců diskriminuje i například rodiče malých dětí," upozorňuje Kristýna Pešáková, koordinátorka ženskoprávního programu Nesehnutí.

Hledáme dělníka s 20 lety praxe

Ač to tak na první pohled nevypadá, i požadavek na přemrštěnou praxi je diskriminační. V pravidlech "férového náboru", které LMC sestavila ve spolupráci s kanceláří Veřejného ochránce práv, se uvádí, že podmínka odborné praxe je oprávněná, pokud je nezbytná pro výkon povolání, může být i stanovená zákonem. Požadovat na nějakou pozici praxi 10 a více let není adekvátní.

Provozní české národnosti

Zákaz diskriminace na základě národnosti je zakotvený dokonce v zákoně. Zaměstnavatel nesmí místo nabízet výhradně lidem české národnosti nebo je preferovat.
"I nepřímé postihování státní příslušnosti je dle zákona nepřípustné. Nevhodný je proto například požadavek vysokoškolského vzdělání v konkrétním oboru na vysoké škole pouze v ČR," upozornil Tomáš Dombrovský.

Podmínka jazyka

Také požadavek na znalost jazyků by měl odpovídat inzerované pozici. Pokud se jedná o osobu, která bude komunikovat s českými klienty či firmu zastupovat na veřejnosti či v médiích, je požadavek na znalost jazyka na úrovni rodilého mluvčího oprávněný. Účetní nebo skladník takto dokonalou znalost jazyka jistě nepotřebují.
Totéž platí u podmínky znalosti cizích jazyků u českých uchazečů.

Dobrý zdravotní stav podmínkou

Podobně jako u národnosti, také na diskriminaci z důvodu zdravotního stavu pamatuje zákon. Není naprosto žádný důvod požadovat po uchazečích o místo účetní nebo pokladního výborný zdravotní stav. Pokud je z nějakého důvodu pro výkon povolání nezbytný, v inzerátu je třeba důvod uvést.

Zdroj: Aktuálně.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz