Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Není pomluva jako pomluva

Tipy a články: Není pomluva jako pomluva

Mluvit o druhých lidech za jejich zády může být z psychologického hlediska přínosné, jelikož to zvyšuje sebeúctu mluvčích. Funguje to však pouze za předpokladu, že o druhých budou mluvit v pozitivním duchu. To je závěr odborné studie Jennifer Coleové a Hannah Scrivenerové z britské Staffordshire University, která byla představena na nedávné konferenci Britské psychologické společnosti (British Psychological Society).
Pochvalte druhé a budete se cítit lépe
Ukázalo se, že lidé, kteří mluví o druhých v jejich nepřítomnosti, častěji cítí silnější sociální podporu a také silnější sebedůvěru, když nepomlouvají v negativním slova smyslu. To podle autorek studie vyvrací tradiční domněnku, že mluvit o někom v jeho nepřítomnosti, je špatné.
„Naše zjištění ukazují, že určité formy tzv. pomlouvání – zejména ty, kdy lidé chválí ostatní – mohou být spojovány s žádoucími důsledky pro své původce,“ shrnuje Jennifer Coleové.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz