Říká se jim sendvičová generace: ženy starší 45 let, které ještě nemají odrostlé děti, ale zároveň už musejí pečovat o stárnoucí rodiče. Podle nového průzkumu agentury ppm factum tráví tyto ženy péčí o své blízké v průměru 20 hodin týdně – tedy jakoby ke své práci měly ještě další poloviční úvazek, ovšem neplacený. Podle sociologů bude lidí spadajících do sendvičové generace v budoucnu ještě přibývat.
9. 8. 2013
↑ Má stárnoucí rodiče a dospívající děti. Zvládnout musí obojí.
55+, plný úvazek
Typickou představitelkou sendvičové generace je podle sociologů žena starší 55 let. Pracuje na plný úvazek, vychovává dospívající děti a k tomu vypomáhá stárnoucím rodičům – nakupuje jim, doprovází je k lékaři, stará se o úklid. Zkrátit si pracovní úvazek na poloviční ale tato žena nechce. Ostatní členové rodiny jí sice částečně pomáhají, ale hlavní povinnost péče o blízké leží na ní.
Rodina a kariéra
Podle průzkumu agentury ppm factum má pouze 30 procent těchto žen pocit, že se jim daří skloubit kariéru a rodinný život. Zbylých 70 procent je dlouhodobě nespokojených a unavených. Z podobně starých žen, které se starají buď o děti nebo o rodiče, žehrá na obtížné sladění práce a soukromí přesně polovina. Nejlépe se cítí ženy, které žádné pečovací závazky nemají: s rozložením kariéry a rodiny je spokojeno 75 procent z nich.
Zkrácený úvazek nechtějí
64 procent pečujících žen vnímá svou práci jako překážku v tom, aby mohly svým rodinným příslušníkům dostatečně pomáhat. Uvítaly by proto větší pochopení a toleranci ze strany zaměstnavatelů. „Čekali jsme, že většina žen bude mít zájem o zkrácený úvazek, ale z průzkumu jsme zjistili, že naopak převažuje požadavek zachovat si úvazek plný. Je to kvůli finanční situaci mnoha rodin, které by propad v příjmech nezvládly,“ říká sociolog František Bartoš z ppm factum.
Pružná pracovní doba a práce z domova
Ženy-pečovatelky by uvítaly spíš pružnou pracovní dobu, možnost pracovat částečně z domova nebo takzvaný stlačený týden, kdy mohou pracovat například od pondělí do čtvrtka více hodin a v pátek mít volno. Zaměstnavatelé ale na tyto požadavky moc neslyší: práci z domova firmy reálně dovolily jen osmi procentům respondentek a stlačený pracovní týden jen šesti procentům. S nabídkou zkrácených úvazků, které by upřednostnilo 11 procent pečujících žen, Česko dlouhodobě zaostává za jinými státy EU.
Péče jako diskriminace
26 procent žen, které kromě dětí pečují i o staré rodiče, se kvůli tomu cítilo nebo cítí diskriminováno na trhu práce. Jako hlavní diskriminační překážku bránící sehnání zaměstnání ale většina žen zmínila svůj věk – nejhůře to podle závěrů průzkumu pociťují ty starší 55 let.
Prace.cz