Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Nepodceňujte psychologickou kvalitu práce

Tipy a články: Nepodceňujte psychologickou kvalitu práce

Nevyhovující nebo špatně placená práce je pro naše duševní zdraví horší než žádná práce. Ukázala to alespoň australská studie, které se zúčastnilo více než 7000 lidí. Studii publikoval odborný britský časopis Occupational and Environmental Medicine.

Výzkum ukázal přímou spojitost mezi duševním zdravím a počtem nevyhovujících pracovních podmínek (nízká míra kontroly, náročnost a složitost, nejistota práce, nespravedlivé platové ohodnocení). Duševní zdraví nezaměstnaných bylo srovnatelné – a v mnoha případech lepší – než u zaměstnanců s nevyhovující prací. Největší propad svého duševního zdraví vykazovali respondenti s nejméně kvalitní prací.

Získání kvalitní práce po určité době nezaměstnanosti zlepšilo dle závěrů studie duševní zdraví respondentů v průměru o 3 body. Získání nekvalitní práce však bylo horší než zachování nezaměstnanosti – ztráta 5,6 bodu.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz