Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Nervozita z veřejného vystoupení je normální

Tipy a články: Nervozita z veřejného vystoupení je normální

Schopnost mluvit před ostatními lidmi patří ke klíčovým předpokladům úspěšné kariéry. Při přijímacím pohovoru, na poradě nebo obědě s obchodními partnery uděláte nejlepší dojem, když se dokážete vyjádřit jasně, jistě, souvisle a stručně. Díky tomu, jak mluvíte, si vás ostatní všimnou a zapamatují. Pokud máte z vystupování před ostatními lidmi strach, vězte, že se toho dá zbavit jen praxí. A seznamte se s následujícími deseti pravidly veřejného vystupování.

1. Nervozity před vystoupením se nemusíte zcela zbavit nikdy. Je to normální pocit, který byste se měli naučit přijmout.

2. Publikum je na vaší straně. Jelikož se s největší pravděpodobností také hrozí veřejných projevů, respektuje vás. Chce, abyste uspěli.

3. Nemusíte věřit tomu, že váš projev bude dobrý, měli byste však věřit sdělení, které chcete předat.

4. Nejlépe získáte publikum, když ukážete své nadšení a víru v to, o čem mluvíte.

5. Nejlépe se zbavíte strachu, když se budete dívat přímo na své posluchače a mluvit s nimi individuálně.

6. To, že uděláte chybu, vás může sblížit s publikem. Když vám tedy upadnou poznámky nebo se přeřeknete, usmějte se, omluvte, opravte a pokračujte.

7. Neučte se svou řeč zpaměti. Byli byste pod zbytečný tlakem, který by vás strachu nezbavil.

8. Seznamte se s publikem. Snažte se zjistit, co chce slyšet, jaké má priority.

9. Nejefektivnější zprávy jsou jednoduché. Nezahlcujte publikum příliš mnoha detaily. Držte se dvou až tří hlavních bodů.

10. Uvědomte si účel svého vystoupení. Pravděpodobně budete chtít o něčem informovat, něco naučit, poskytnout publiku zábavu.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz