Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Novinky roku 2019: vyšší minimální mzda i výhodnější DPČ

Tipy a články: Novinky roku 2019: vyšší minimální mzda i výhodnější DPČ

Nový rok je tu a s ním i pár novinek, které se týkají mezd, důchodů nebo dohody o pracovní činnosti (DPČ). Co přesně se mění?

2. 1. 2019

Vyšší minimální mzda

Od 1. ledna se zvedla minimální mzda, a to z 12 200 Kč na 13 350 Kč měsíčně. Vzrostla také minimální hodinová mzda, a to ze 73,20 Kč na 79,80 Kč.

Pokud jste v evidenci úřadu práce, můžete si přivydělat maximálně 6 675 Kč měsíčně (tedy polovinu minimální mzdy). Dosud to bylo 6 100 Kč.

Vyšší minimální zdravotní pojištění

Pokud jste momentálně bez příjmů, musíte si hradit zdravotní pojištění v základní výši. Nově zaplatíte 1803 Kč měsíčně (místo stávajících 1647 Kč).

Výhodnější dohoda o pracovní činnosti (DPČ)

U dohody o pracovní činnosti (DPČ) platilo, že zdravotní a sociální pojištění se strhává až z výdělku nad 2 500 Kč. Od 1. ledna 2019 se tato hranice zvyšuje o 500 Kč. Zdravotní a sociální pojištění se tedy odvádí až z výdělku nad 3000 Kč měsíčně. Znamená to, že si vyděláte více než dosud. Na druhou stranu platí, že nemocenská se vás bude týkat, až pokud si na DPČ vyděláte více než zmíněné tři tisícovky měsíčně.

» Vzor dohody o pracovní činnosti

Důchodci si polepší

Od Nového roku si polepší také penzisté. Všechny vyplácené i nově přiznané důchody se zyšují o 1 % průměrné mzdy. Důchody se tedy v průměru zvedají o 900 Kč. Zvýšení penzí provede sociálka automaticky, není potřeba o nic žádat.

Platy ve státní správě jdou nahoru

Začátek roku znamená také navýšení platových tarifů, které se týkají zaměstnanců státu.

  • Tarify většiny zaměstnanců ve veřejných službách a správě a státní službě vzrostou o 5 %.
  • Tarify zdravotnických nelékařských pracovníků, sociálních pracovníků a pracovníků ve státních službách vyrostou o 7 %.
  • Tarify pedagogických pracovníků se zvýší o 10 %.

Vyšší náhrady za pracovní úraz

Od ledna se o 3,4 % navyšují náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti, která vznikla následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Tuto rentu nyní pobírá asi 13 tisíc lidí.

» Podívejte se na nové nabídky práce

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz