Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Odejít, nebo zůstat? Toť otázka, když vás přemlouvají, ať „neopouštíte loď“

Tipy a články: Odejít, nebo zůstat? Toť otázka, když vás přemlouvají, ať „neopouštíte loď“

To, co třeba roky nešlo, najednou jde – vyšší plat, lepší pracovní zařazení, povýšení. „Stačilo“ jen oznámit, že jste si sehnali jiné místo a odcházíte. Je ale na zvážení, jestli svodům, které vám stávající zaměstnavatel snáší k nohám, podlehnout. Jaké se v tom mohou skrývat háčky?  

Bylo to krásné, ale bylo toho dost, říká si možná nejeden zaměstnanec, když se rozhodne odejít z firmy, ve které pracoval několik let. Nebo ho možná napadne, že to zas až tak krásné nebylo, zvlášť v poslední době: hodně práce, peníze nic moc a ještě k tomu vedení, které za různé přesčasy a práci navíc ani nepoděkovalo.

Když se proto objevila lepší nabídka, nebylo na co čekat. Novému zaměstnavateli jste rádi kývli a šli svoje rozhodnutí oznámit šéfovi. Jenže ten přešel do protiútoku a začal vám slibovat kde co, abyste v práci zůstali. A tím nahlodal vaši jistotu, jestli ze stávajícího zaměstnání odejít.

Najednou je na stole plat, po kterém jste vždy toužili, ale nikdy nedostali s tím, že zrovna není vhodná doba. Nebo přesunutí na jinou práci, o kterou jste vždycky stáli, ale nikdy nebylo zrovna v tomto oddělení pro vás místo. Anebo přišel nadřízený dokonce s povýšením. V takové chvíli je lehké propadnout dojmu, že má cenu zůstat. Opravdu?

Udělejte si v tom pořádek

Především je důležité zvážit, jestli se všemi lákadly, které vám teď ve firmě nabízejí, zmizí důvody, kvůli nimž jste se rozhodli odejít. Možná, že ten hlavní – výše nebo spíš níže platu – zmizel, když ho zaměstnavatel dorovnal. Jenže je dobré si uvědomit, že jste dostali přidáno až ve chvíli, kdy jste vyrukovali s odchodem. Takže pokud budete chtít zase někdy v budoucnosti přidat, budete to muset hnát opět do krajnosti?

To se týká třeba i přeřazení na jinou práci. Proč to dosud nešlo a najednou to jde? Jestliže je vám zaměstnavatel ochoten vyjít vstříc, nejspíš pro něj budete důležití. Proč to tedy neocenil už v minulosti? A bude toho schopen do budoucna?

TIP: Podle našeho výzkumu naprostá většina (66 %) lidí, kteří měnili v posledních 12 měsících práci, uvedla, že to byla změna k lepšímu. Jako změnu k horšímu vnímá přechod do jiného zaměstnání pouze 9 % dotázaných. 

Povýšení může být také ošidné. Když budete mít vyšší funkci, budete do firmy více vtaženi a o to těžší bude odejít někdy v budoucnu. Protože důvodů k odchodu může být víc. Třeba je to špatná organizace práce, nebo nedostatek zaměstnanců. Budete s tím moct ve vedoucí funkci něco udělat? Nebo je to celofiremní nastavení a stejně s tím nic nezmůžete?

Nejlepší je proto vzít si papír a sepsat si, proč jste se rozhodli k odchodu. Když si vše pořádně sesumírujete sami pro sebe, budete lépe argumentovat šéfovi nebo i dalším nadřízeným ve firmě, až s nimi budete jednat o vašem odchodu. Dodá vám to jistotu a nebudete tolik podléhat momentálním reakcím a pocitům.

Nedejte na sladké řeči

Jednou z taktik, pomocí níž se vás mohou snažit ve firmě udržet, je i mazání medu kolem úst: „Jsi pro nás nenahraditelný/á, jedině ty víš, co a jak.“ Nenechte se podobnými argumenty zviklat. Firma měla pravděpodobně dostatek času, aby si uvědomila, kdo je pro ni klíčovým zaměstnancem a koho by byla škoda ztratit. Pokud vaši práci, ačkoliv byla tak stěžejní, jak teď tvrdí, brala dosud jako samozřejmost, nemusíte mít při odchodu výčitky svědomí.

Ostatně firmy, které jsou prozíravé, se o své zaměstnance starají průběžně. Zjišťují, co jim chybí ke spokojenosti, zavádějí pro ně různé programy a řeší i jejich individuální požadavky. „Probudit se“ a projevovat zájem ve chvíli, kdy zaměstnanec odchází, není zrovna promyšlená strategie.

Jenom fajn parta nestačí

Zkrátka všechna vylepšení, která přišla po oznámení vašeho odchodu, dobře zvažte. Třeba má opravdu cenu „neopouštět loď“, když se to a to změní. Už proto, že máte v práci dobrou partu. Ta by ale neměla být jediným důvodem zůstávat, jestliže je většina ostatních věcí na nic. Protože o dobré vztahy nemusíte přechodem k jinému zaměstnavateli přijít. Pokud jsou opravdu srdečné, přežijí i váš odchod.

Chtěli byste změnit místo, ale zatím nemáte, kam byste přešli? Vybírejte na Prace.cz z nejrůznějších nabídek zaměstnání.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz