Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Osm největších chyb, které děláte ve svém životopisu

Tipy a články: Osm největších chyb, které děláte ve svém životopisu

Zbytečné detaily z osobního života
V profesním životopisu nesmí chybět celé jméno, dosažené vzdělání a kontakt e-mail, telefonní číslo, adresa). Zbytek je tak trochu balast.
Věk, rodinný stav, politická orientace, národnost, náboženské vyznání, rasa, způsob bydlení – to nemá ve stručném CV co dělat, pokud se nechystáte pracovat pro organizaci, kde by tyto informace byly považovány (kvůli náplni práce) za klíčové.

Mzdové požadavky

Většina uchazečů o zaměstnání se cítí nesvá, když má diskutovat o svých platových požadavcích, protože právě chyba v tomto odhadu může znamenat ztrátu šance na úspěch.
Proto je lepší se v CV této citlivé informace úplně vyvarovat, a pokud vůbec, tak ji zmínit pouze v průvodním dopisu. Pokud personalista údaj o platu vyžaduje, je vhodné udat nějaké rozmezí.
Lži
Pravdivost uvedených informací by měla být samozřejmostí, ale personální poradci tvrdí, že hranice mezi přikrášlením a čistou lží bývá často tenká. Právě lhaní bývá téměř nejčastějším důvodem neúspěchu.
Lidé nejběžněji lžou o své pracovní historii.

Důvěrné informace z předchozí práce
Na mnoha místech se pracuje s důvěrnými informacemi. Možná máte vnitřní pocit důležitosti, že víte víc než ostatní, ale k vylepšení svého životopisu takové údaje rozhodně nikdy nepoužívejte.
Neveřejné informace nesmí být NIKDY sdíleny. Pokud by se stal opak, hovořilo by to o vaší nedůvěryhodnosti.
Potenciální zaměstnavatel by věděl, že vám nikdy nesmí svěřit do ruky citlivá data a současný (nebo bývalý) zaměstnavatel by mohl únik informací dohledat a vyvozovat právní důsledky.

"Dostal/a jsem padáka"
Životopis by měl být veden v pozitivním stylu, proto do něj nepatří důvody toho, proč jste byli vyhozeni z práce.
To však neznamená, že musíte nutně lhát. Pokud jste vyzváni, abyste vysvětlili, proč jste opustili předešlé zaměstnání, musíte zatnout zuby a stručně a diplomaticky osvětlit situaci.

Přehnaná důležitost
Stačí opravdu málo a při snaze "se prodat" to zkrátka přeženete. Příliš mnoho přehnaně důležitých funkcí ve výčtu praxe personalistu určitě praští do očí.
Zvláště uchazeči s omezenými zkušenostmi mívají tendenci zveličovat své dřívější pracovní zkušenosti a pokoušejí se při tom napodobit slovník vysokých manažerů. Do CV je proto nejlépe uvádět oficiální označení a popis pozice, protože personalista si dokáže udělat pravý obrázek o kompetencích vašeho postavení sám.

"Reference na vyžádání"
Tradiční slogan "reference k dispozici na požádání" je už vážně nuda. Uvádět by se měly jen solidní, dostupné reference. Když už o ně manažer požádá, musíte být připraveni se o ně podělit.

Přemíra informací
Vracíme se trochu na začátek, ale nejde teď o informace, které do CV nepatří. Jen když toho máte za sebou opravdu hodně, snažte se to trochu zkrátit.
Personalisté jsou unaveni čtením životopisů, proto nebudou číst slovo od slova životopis připomínající slohovou práci. Upřímně řečeno, pokud svůj CV přehltíte informacemi, pravděpodobně ho nepřečtou vůbec.
CV je už nyní běžně požadován ve formě strukturovaného textu. Detaily je pak možné připojit v přílohách.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz